טראמפ וקים, רויטרס

הלילה ההיסטורי הגיע: הפסגה בין קים וטראמפ תצא לדרך בסינגפור

העולם כולו מצפה בנשימה עצורה לפגישה בין מנהיג קוריאה הצפונית לנשיא ארה"ב, שבה ידונו על פירוק אפשרי של חצי האי הקוריאני מגרעין • הלילה ב-04:00 - משדר מיוחד

בעוד מספר שעות, בשעה 04:00 (שעון ישראל) ייפגשו לראשונה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און בסינגפור. הפגישה תתקיים תחילה בארבע עיניים, כשבחדר יהיו מתורגמנים בלבד, ולאחר מכן תתקיים פגישת עבודה ואולי אפילו ארוחת צהריים משותפת. תוצאות הפסגה לוטות בערפל - והעולם כולו ממתין בקוצר רוח להצהרות שני המנהיגים הבלתי צפויים.

מוקדם יותר הלילה, כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו: "הפגישות בין הצוותים והנציגים מתקדמות היטב ובמהירות אבל בסופו של דבר, זה לא משנה. כולנו נגלה בקרוב אם עסקה אמיתית, לא כמו אלה מהעבר, יכולה לקרות. השונאים והמפסידנים אמרו כי עצם העובדה שאני עורך את הפגישה היא הפסד גדול לארה"ב. החזרנו את השבויים שלנו ועצרנו את המחקר ושיגורי הטילים בצפון קוריאה. כל המומחים שטענו שאני טועה לאורך כל הדרך נותרו חסרי מילים. אנחנו נהיה בסדר!".

הנשיא האמריקני קיים מספר פגישות בעיר, כשהראשונה הייתה עם ראש ממשלת סינגפור, שמשלמת על המלון שבו שוהה המשלחת הצפון קוריאנית. קים מצדו יצא בערב באופן לא שגרתי ברחבות סינגפור ואפילו הצטלם עם שר החוץ הסינגפורי. במקביל המשיכו צוותי עבודה משני הצדדים לדון, כדי להגיע להסכמות לקראת הפגישה בין שני המנהיגים.

הנשיא טראמפ עם נחיתתו בשדה התעופה בסינגפור
 

הנשיא טראמפ עם נחיתתו בשדה התעופה בסינגפור( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מתווה הגיוס לחרדים: פטור מוחלט בפועל - ללא סנקציות פליליות

מכות, דחיפות והטחות: תיעוד קשה מגן ילדים במרכז הארץ

דוח חמור: חשד לפלילים בהכנת מעון ראש הממשלה לביקור טראמפ

ברחוב בסינגפור התחושה היא אופטימית, מוכר במסעדה הציג לצוות חדשות עשר מנה מיוחדת על שמם של שני המנהיגים. "אני מוכר טראמפ-קים צ'י. בשלט כתוב 'הרמוניה מעלה האג'נדות' בסינית", אמר.

למרות ההרמוניה, השניים תקפו אחד את השני באופן בוטה למדי בעבר. טראמפ קרא לקים, בין היתר, "איש הטילים הקטן". מנגד, בטלוויזיה הקוריאנית נאמר ש"דו שיח בריא לא אפשרי עם אדם חסר היגיון שכזה. אדם שהולך ונעשה סנילי ורק כוח מוחלט משפיע עליו".

בקוריאה הצפונית שמעו האזרחים רק אתמול שמנהיגם נמצא בסינגפור. בעיתון הממשלתי היו ביטויים חשובים על שינוי ועידן חדש, וייתכן כי מדובר ברמז על ויתור יוצא דופן של המדינה.

"טראמפ מעוניין להוכיח שהוא יכול להביא עסקה טובה יותר מהסכם הגרעין עם איראן"

ויל ריפלי, כתב רשת CNN שהיה בקוריאה הצפונית 18 פעמים, שוחח עם חדשות עשר על השגותיו לגבי הפסגה.

"הביקור האחרון היה מיוחד, כי נסענו לעיר החוף וונסאן וממנה נסענו ברכבת לאתר הניסויים הגרעיניים 'פונגיי רי'. צפינו במה שקוריאה הצפונית טענה שהיה הרס מוחלט של האתר", סיפר. "היה שם ממד של תיאטרון, שכן כידוע הם יכולים להרוס ולבנות דברים במהירות. קים יודע שטראמפ רואה ומגיב טוב לאלמנטים חזותיים. הרגשתי שהם רוצים לשלוח מסר כלשהו של רצון טוב לפני הוועידה".

בזמן שריפלי היה בקוריאה הצפונית, טראמפ הכריז על ביטול הפסגה, אך למרות זאת אמר כי לא חשש. "אני חושב שהם יודעים שתפקידנו כעיתונאים הוא להקשיב לעמדותיהם ולתרגמם לעולם החיצון. הנסיעה חזרה מהאתר הייתה מביכה ולא נוחה", אמר ריפלי.

"מאחורי הקלעים היה דו שיח בין שני הצדדים, בכירים מקוריאה הצפונית שהיו אמורים להיפגש בסינגפור ניתקו את ערוצי התקשורת כי הם זעמו על האמירות של ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי, שהשווה את קוריאה הצפונית ללוב", הסביר. "בתגובה, צ'יי סון הי ממשרד החוץ הצהירה שהם יצאו מהפסגה וקראה לפנס בובה פוליטית. טראמפ נפגע וביטל את הפסגה. במכתב שהוא כתב עדיין היו נימוס ושבחים לקים. לכן, במקום תגובה כועסת הם התרככו ואותתו שהם עדיין רוצים להיפגש".

"הישג מבחינת טראמפ יהיה מערכת יחסים טובה אם הם יגיעו להסכם עקרוני לגבי פירוז, וייצרו ערוץ קבוע בין פיונגיאנג לוושינגטון", המשיך. "לדעתי לטראמפ יש מושג לגבי העובדה שהפגישה תהיה טובה, מאחר שארה"ב פרשה מהסכם הגרעין עם איראן, הוא רוצה להראות שהוא מסוגל ליצור הסכם טוב יותר".

על הסיבה בגינה קוריאה הצפונית החליטה להיענות לפסגה, אמר: "השנוי בקוריאה הצפונית נובע מהעובדה שקים ידע שפיתוח הארסנל הגרעיני יביא לו כבוד בזירה הבין-לאומית. וכך להגיע לשולחן המשא ומתן מנקודת חוזקה. ייתכן שזו הייתה התכונית שלה מלכתחילה".

 שר החוץ של סינגפור עם מנהיג צפון קוריאה
 

שר החוץ של סינגפור עם מנהיג צפון קוריאה(חדשות עשר )

 

שר החוץ פומפאו, שמשתתף במשלחת האמריקנית לסינגפור, אמר מוקדם יותר אתמול במסיבת עיתונאים כי "השיחות בין המשלחות מתקדמות במהירות. עם זאת, הפסגה הנוכחית מהווה בסיס להמשך המגעים וההחלטה על פירוז גרעיני לא תתקבל בה". עוד הוסיף כי "התוצאה היחידה מבחינת ארה"ב תהיה פירוז מלא של קוריאה הצפונית, שיהיה מפוקח ובלתי הפיך".

פומפאו אמר בהמשך דבריו כי "ההנחה שצוות הנשיא לא מסוגל להתמודד עם הצדדים הטכניים של פירוק מגרעיני היא טעות. העובדה שטראמפ יפגוש מחר את קים היא ללא ספק ההוכחה לכך". עוד הוסיף כי "הסנקציות על קוריאה הצפונית לא יוסרו עד שהיא תפורז באופן מלא". שר החוץ האמריקני כתב כי "המשלחת משתוקקת לראות אם קים אכן מתכוון למה שהוא אומר".

מוקדם יותר נפגש כאמור טראמפ עם ראש ממשלת סינגפור, לי הסיין לונג, שמארח את הפסגה ההיסטורית, שצפויה להיפתח בשעה 4:00 בלילה (שעון ישראל). במהלך הפגישה אמר טראמפ כי "יש לנו פגישה מאוד מעניינת מחר והיא עשויה להיות ממש טובה" וכי "דברים יכולים לעבוד יפה מאוד". טראמפ הודה ללי על אירוח הפגישה: "אנו מעריכים את האירוח והמקצועיות שלכם".

לפגישה עם ראש ממשלת סינגפור, הגיע טראמפ בליווי שר החוץ מייק פומפאו, ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי, והיועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון. במהלך הלילה כתב פומפאו, בחשבון הטוויטר כי: "ארה"ב מחוייבת לפירוז חצי האי הקוריאני מגרעין". גם הנשיא האמריקני כתב ברשת החברתית: "נהדר להיות בסינגפור. ההתרגשות בשיאה".

טראמפ עם ראש ממשלת סינגפור
 

טראמפ עם ראש ממשלת סינגפור(רויטרס )

 

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, התייחס אף הוא לפסגה: "הרצון לפרז את קוריאה הצפונית לא יכול להיפתר בפגישה אחת. גם לאחר שהם יפתחו בדיאלוג, נצטרך להמתין לסיום של תהליך ארוך שעשוי לקחת שנים כדי לפתור לחלוטין את הבעיות". עוד הוסיף כי "כדי להשלים את התהליך צריך שכל המדינות המעורבות ישתפו פעולה".

הנשיא טראמפ נחת שלשום בשעות אחר הצהריים בסינגפור, שעות לאחר הגעתו של קים למדינה. זהו ביקורו הראשון של השליט הצפון קוריאני במדינה שאיננה סין או קוריאה הדרומית, מאז שעלה לשלטון בשנת 2011. אבטחה חסרת תקדים צפויה להקיף אותו במהלך שהותו בסינגפור, שעתידה להסתיים כ-5 שעות לאחר הפגישה עם טראמפ. הפרופסור קים דו היון, מומחה באבטחת אישים מדרום קוריאה, אמר: "בשל העובדה שמקום וזמן הפגישה פורסמו מראש, האבטחה על קים תהיה הדוקה במיוחד", והוסיף: "ניתן לשער שדרישות האבטחה שהגישו הצפון קוריאנים לסינגפורים מרחיקות לכת אפילו ביחס לאלו של האמריקנים".