חרדים מפגינים נגד גיוס, רויטרס

מתווה הגיוס לחרדים: פטור מוחלט בפועל - ללא סנקציות פליליות

הוועדה, שמונתה ע"י שר הביטחון, המליצה על הטבות ותמלוגים לאלה שבוחרים להתגייס, וסנקציות כלכליות לא אישיות. הפורום לשוויון בנטל :"ליברמן נכנע לרצון להישאר בכיסא"

הוועדה לבחינת גיוס בני הציבור החרדי המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל פרסמה הערב (שני) את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס.

חברי הוועדה, שמונה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשה בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מכות, דחיפות והטחות: תיעוד קשה מגן ילדים במרכז הארץ

דוח חמור: חשד לפלילים בהכנת מעון ראש הממשלה לביקור טראמפ

בלון תבערה נחת על גג חממה בעוטף עזה; אין נפגעים

עיקרי ההמלצות הן: חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס, ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס, הטבות ותגמולים למשרתים, הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן
 

השר ליברמן בוועידת ג'רוזלם פוסט( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

דו''ח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''.

הצהרת הוועדה: "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים"

מהפורום לשוויון בנטל נמסר: "גם שר הביטחון ליברמן, שבעבר היה מגדולי תומכינו נכנע לפוליטיקה ולרצון להישאר בכיסא. מדובר בהמלצות שלא ישנו דבר מהמצב הקיים וימשיכו את האפליה הקשה בין דם לדם. חילוניים וחלק מהדתיים הלאומיים לצבא ואילו חרדים, יעשו מה שבא להם, במשכורת גבוהה וללא שום סנקציה. זהו עוד חוק שיפסל הן במבחן הציבור והן במבחן בג"ץ."