מכות, דחיפות והטחות: תיעוד קשה מגן ילדים במרכז הארץ

בסרטון שהגיע לידי חדשות עשר נראית סייעת בפעוטון מתעללת בתינוקות חסרי ישע, בעוד הגננת צופה ולא עושה דבר. המשטרה פתחה בחקירה, אך העובדת ממשיכה לעבוד עם פעוטות

בלעדי: תיעוד שהגיע לידי חדשות עשר מציג אלימות קשה של סייעת כלפי פעוטות בגן ילדים במרכז הארץ. בסרטון שצולם במצלמה נסתרת, ניתן לראות את הסייעת מכה, דוחפת ומושכת באופן ברוטלי את פעוטות בני השנה.

האירוע התרחש באחד מצמד גנים בעיר במרכז הארץ, שאליה מגיעים מדי בוקר עשרות ילדים - בני 4-3 בגן שמנהלת ג', ובני חצי שנה עד שנה וחצי בפעוטון הסמוך שמנהלת ק'. לפני כמה חודשים ג' החלה לשמוע צעקות ובכי בלתי פוסק מהגן הצמוד, חשדה שמשהו לא מתנהל כשורה, הציבה מצלמה בפעוטון שמנהלת השותפה שלה והופתעה ממה שראתה. "ילדים שלא רוצים לישון מטיחים אותם וזורקים אותם למזרנים. כאילו מנסים לנטרל אותם שלא יזוזו. את הצעקות שמעתי כל הזמן", סיפרה ג'.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מתווה הגיוס לחרדים: פטור מוחלט - ללא סנקציות פליליות

שעות לפסגה: ישנה אופטימיות - אך צריך לזכור שטראמפ לא צפוי

דוח חמור: חשד לפלילים בהכנת מעון ראש הממשלה לביקור טראמפ

ברוב התיעודים של המקרים הסייעת לא נמצאת לבד בחדר - מנהלת הגן ק' נמצאת שם וצופה בה מתעללת לכאורה בפעוטות חסרי האונים ולא מנסה למנוע זאת. "מנהלת התינוקייה הייתה עדה להתנהגות התוקפנית, המתעללת, האלימה ולא אמרה כלום", אמרה ג', "הם דאגו לנתק את המצלמה, ובכל פעם שהייתי מחברת את זה בחזרה היו מנתקים אותה".

 תיעוד אלימות קשה כלפי פעוטות בגן במרכז הארץ
 

מנהלת הגן לא מונעת מהסייעת לפגוע בפעוטות (חדשות עשר)

 

בחודש שעבר ג' פנתה לתחנת המשטרה מלווה בתיעוד האלים והגישה תלונה נגד הסייעת, אלא שהמשטרה העבירה את התלונה לתחנה אחרת. לאחר מספר ימים שלא יצרו עמה קשר, ג' חזרה לתחנה והתריעה שישנה סכנה ממשית לשלום הילדים, אז התברר שהשוטרים איבדו את התיעוד. רק לאחר שבוע ושליחה מחודשת של התיעוד, הסייעת זומנה לחקירה ובעקבות זאת פוטרה.

אב לפעוט בגן סיפר על התחושות הקשות: "תחושה של בגידה. אתה שולח לך את הדבר הכי יקר לך לגן ופתאום אתה מגלה ששלחת אותו לתופת". אמו של פעוט אמרה: "אני בפוסט טראומה, לא מצליחה לעכל את זה, לא מצליחה לחשוב איזה נזק נעשה לילד שלי ובעיקר לא מאמינה איך שמתי את האוצר הכי גדול שלי במקום הזה"

חרף התיעוד, המשטרה לא הגבילה את ס' להמשיך לעבוד עם תינוקות, והיא ממשיכה לטפל בפעוטות. בשיחה עם ס' היא אמרה כי "כרגע יש לי משפחות קבועות שאני עובדת איתן אחר הצהריים. עד לפני חודש עבדתי בגן, עזבתי שם. בסופו של יום את הולכת להשאיר את הדבר היקר לך ביותר עם מישהי זרה. אני אתן לך טיפ קטן: יש  דבר שנקרא תחושה של אמא. ברגע שתמצאי את האחת שהיא נכונה לך ולילדה, את תרגישי את זה"

התיק הועבר מהמשטרה להחלטת הפרקליטות אם להגיש כתב אישום. גורם שמעורה בחקירה מסר לחדשות עשר כי מבחינת המשטרה והפרקליטות התיק חלש וגבולי להעמדה לדין פלילי.
 

 אלימות כלפי פעוטות בגן במרכז הארץ
 

אלימות כלפי פעוטות בגן במרכז הארץ( חדשות עשר)

 

מוקדם יותר היום הוגש כתב אישום נגד אינה סקיבנקו, הסייעת שהואשמה בהריגת הפעוטה יסמין וינטה לפני שלושה שבועות במעון בפתח תקווה. ג' התייחסה לאירוע ואמרה: "יסמין ז"ל שילמה את המחיר. אולי היא תציל ילדים אחרים".

תגובת עורך הדין של הסייעת, אביעד חייט: "ס' טיפלה במסירות במאות ילדים במשך 25 שנות עבודה ומעולם לא נחשדה בדבר. מדובר במקרה אזוטרי נטול אלימות או הפעלת כוח. העובדה כי מרשתי זוכה לאמון מצד משפחות שמעסיקות אותה כמטפלת אישית בילדיהם גם לאחר המקרה מדברת בעד עצמה".

 עו"ד אביעד חייט
 

עו"ד אביעד חייט (חדשות עשר)

 

תגובת מנהלת הפעוטון ק' באמצעות עו"ד שי שקד: "ק' עוסקת בחינוך לגיל הרך שנים רבות ומעולם לא הושמעה נגדה כל תלונה. היא מכחישה מכול וכול שידעה על התנהלות הסייעת ולא דיווחה עליה, אלא נחשפה להתנהלות האלימה כשהסרטונים הוצגו לפניה ע"י חוקרי המשטרה. ק' לא התנגדה להצבת מצלמות אלא בדיוק להפך"

ממשטרת ישראל נמסר"עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה שהתנהלה ביסודיות ובמסגרתה נחקרו המעורבים ונגבו עדויות. הסייעת נשלחה ל5 ימי מעצר בית והורחקה ל-15 יום מהגן. תיק החקירה הועבר לפרקליטות". 

 עו"ד שי שקד
 

עו"ד שי שקד (חדשות עשר)