רה"מ: "בהצלחה לטראמפ בסינגפור"; איראן לקים: "היזהר מארה"ב"

נתניהו בירך את הנשיא האמריקני לקראת הפסגה ואמר כי "זה אותו מאמץ שאנו עושים - למנוע מאיראן נשק גרעיני" • משרד החוץ האיראני: "לארה"ב יש מוניטין של הפרת הסכמים"

לקראת הפסגה ההיסטורית מחר (שלישי) בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און בסינגפור, בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו את טראמפ ואיחל לו "הצלחה מרבית במאמץ למנוע סכנה גרעינית בעולם". איראן הזהירה את הקוריאנים מפני חתימת הסכם עם ארה"ב. קים יצא מהמלון בו הוא שוהה לראשונה על מנת לסייר ברחבי העיר, והגיע למתחם הבילוי המפורסם "מרינה ביי סנדז". 

"זה הרי אותו מאמץ בדיוק שאנחנו עושים כאן, שדנתי עם מנהיגי אירופה בשבוע הבא לגביו - למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו בישבית סיעת הליכוד. "אנחנו בכל מקרה נפעל כך, כפי שאנחנו פועלים בסופו של דבר להוציא את איראן מסוריה, מכל שטחה של סוריה".

דובר משרד החוץ האיראני הזהיר את קוריאה הצפונית מפני האמריקנים, והתייחס לנסיגה שלהם מהסכם הגרעין. "עליכם להיכנס למו"מ בזהירות, לארה"ב יש מוניטין של נסיגה מהסכמים והפרה של התחייבויות".

 שר החוץ של סינגפור עם מנהיג צפון קוריאה
 

שר החוץ של סינגפור עם מנהיג צפון קוריאה (חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שבע שנות מאסר לכוכב הריאלטי שהורשע בעבירות מין בשתי תלמידות

בכיר במשרד הביטחון נעצר בחשד למרמה בסך עשרות מיליוני שקלים

חיפה: הותר לפרסום שם הנרצחת; מעצרו של בעלה הוארך בשבוע

שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, שמשתתף במשלחת האמריקנית לסינגפור, אמר מוקדם יותר היום במסיבת עיתונאים, שנערכה פחות מיממה לפני הפגישה בין הנשיא דונלד טראמפ לשליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, כי "השיחות בין המשלחות מתקדמות במהירות. עם זאת, הפסגה הנוכחית מהווה בסיס להמשך המגעים וההחלטה על פירוז גרעיני לא תתקבל בה". עוד הוסיף כי "התוצאה היחידה מבחינת ארה"ב תהיה פירוז מלא של קוריאה הצפונית, שיהיה מפוקח ובלתי הפיך".

בווידאו: קים ג'ונג און במתחם הבילוי בסינגפור:

פומפאו אמר בהמשך דבריו כי "ההנחה שצוות הנשיא לא מסוגל להתמודד עם הצדדים הטכניים של פירוק מגרעיני היא טעות. העובדה שטראמפ יפגוש מחר את קים היא ללא ספק ההוכחה לכך". עוד הוסיף כי "הסנקציות על קוריאה הצפונית לא יוסרו עד שהיא תפורז באופן מלא". שר החוץ האמריקני כתב כי "המשלחת משתוקקת לראות אם קים אכן מתכוון למה שהוא אומר".

טראמפ עם ראש ממשלת סינגפור
 

טראמפ עם ראש ממשלת סינגפור(רויטרס )

 

מוקדם יותר נפגש טראמפ עם ראש ממשלת סינגפור, לי הסיין לונג, שמארח את הפסגה ההיסטורית, שצפויה להיפתח מחר בשעה 4:00 בלילה (שעון ישראל). במהלך הפגישה אמר טראמפ כי "יש לנו פגישה מאוד מעניינת מחר והיא עשויה להיות ממש טובה" וכי "דברים יכולים לעבוד יפה מאוד". טראמפ הודה ללי על אירוח הפגישה: "אנו מעריכים את האירוח והמקצועיות שלכם".

לפגישה עם ראש ממשלת סינגפור, הגיע טראמפ בליווי שר החוץ מייק פומפאו, ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי, והיועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון. במהלך הלילה כתב פומפאו, בחשבון הטוויטר כי: "ארה"ב מחוייבת לפירוז חצי האי הקוריאני מגרעין". גם הנשיא האמריקני כתב ברשת החברתית: "נהדר להיות בסינגפור. ההתרגשות בשיאה".

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, התייחס אף הוא לפסגה: "הרצון לפרז את קוריאה הצפונית לא יכול להיפתר בפגישה אחת. גם לאחר שהם יפתחו בדיאלוג, נצטרך להמתין לסיום של תהליך ארוך שעשוי לקחת שנים כדי לפתור לחלוטין את הבעיות". עוד הוסיף כי "כדי להשלים את התהליך צריך שכל המדינות המעורבות ישתפו פעולה".

הפגישה בין מנהיגי הקוריאות
 

הפגישה בין מנהיגי הקוריאות( NK News)

 

הנשיא טראמפ נחת אתמול בשעות אחר הצהריים בסינגפור, שעות לאחר הגעתו של קים למדינה. זהו ביקורו הראשון של השליט הצפון קוריאני במדינה שאיננה סין או קוריאה הדרומית, מאז שעלה לשלטון בשנת 2011. אבטחה חסרת תקדים צפויה להקיף אותו במהלך שהותו בסינגפור, שעתידה להסתיים כ-5 שעות לאחר הפגישה עם טראמפ. הפרופסור קים דו היון, מומחה באבטחת אישים מדרום קוריאה, אמר: "בשל העובדה שמקום וזמן הפגישה פורסמו מראש, האבטחה על קים תהיה הדוקה במיוחד", והוסיף: "ניתן לשער שדרישות האבטחה שהגישו הצפון קוריאנים לסינגפורים מרחיקות לכת אפילו ביחס לאלו של האמריקנים".