הסייעת מגן הילדים בפתח תקווה, פייסבוק

"התעללה בתינוקות כדבר שבשגרה": הסייעת מפ"ת הואשמה בהריגה

בפרקליטות שוקלים כתבי אישום נגד עובדות נוספות בגן, ודרשו לסגור אותו. פרסום ראשון: הורי התינוקת הגישו תביעה אזרחית. האם בביהמ"ש: "באתי להילחם בשביל הבת שלי"

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (שני) כתב אישום נגד אינה סקיבנקו, הסייעת שהואשמה בהריגת התינוקת יסמין וינטה לפני שלושה שבועות במעון בפתח תקווה. כמו כן, סקיבנקו מואשמת בריבוי עבירות התעללות. אמה של התינוקת אמרה בבית המשפט כי הגיעה "כדי להילחם בשביל הבת שלי". 

מכתב האישום עולה כי הסייעת, תושבת ארעית מאוקראינה בת 23 שעבדה בגן הילדים בשלוש השנים האחרונות, הטיחה את התינוקת על מזרן, זרקה עליה שמיכה, נשכבה עליה וצפתה במכשיר הסלולרי עד שמתה. כמו כן, נכתב כי בהזדמנויות רבות ושונות במהלך עבודתה התעללה הנאשמת בתינוקות, במה שהפך "כדבר שבשגרה".

בתוך כך, בפרקליטות בוחנים אם יש מקום להגיש כתב אישום גם נגד הגננת ונגד סייעת נוספת. בפרקליטות פנו לגורמים בעירייה על מנת שיפעלו כדי לסגור את הגן אולם בגלל שמדובר בגן פרטי, עם זאת כנראה שלא ניתן לעשות זאת. כמו כן, נחשף כי דורינה וולדמיר וינטה, הוריה של יסמין, הגישו תביעה אזרחית בסך 2.5 מיליון שקלים נגד הסייעת הנאשמת. התביעה הוגשה לבית משפט השלום בראשון לציון באמצעות עו״ד ולדימיר מיסיוק.

בכתב האישום ובבקשת הארכת המעצר נכתב כי "מסוכנותה הגבוהה של הסייעת נלמדת מנסיבות ביצוע העבירות, נסיבות יוצאות דופן באכזריותן - המשיבה התעללה בתינוקות כדבר שבשגרה, בעודה אמונה על ביטחונם ושלומם".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

חיפה: הותר לפרסום שם הנרצחת; בעלה יובא לדיון בהארכת מעצרו

עיראק: לאחר הקריאה לחקור תוצאות הבחירות - נשרפו פתקי ההצבעה

מדיניות הגירה חדשה: איטליה סירבה להכניס ספינת פליטים לשטחה

 יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת
 

יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת (באדיבות המשפחה )

 

חוקרי המשטרה פתחו בחקירה לאחר מותה של התינוקת בגן "מאשה והדוב", חרף העובדה שעל הגופה לא התגלו סימני אלימות וההתרשמות הראשונית של גורמי הרפואה לפיה אין חשד לפלילים. במהלך חיפוש שנערך בגן התגלתה מצלמת אבטחה, שתיעדה את האירוע.

לפי המשטרה, בסרטון נראית הסייעת סוחבת את התינוקת ביד אחת והולכת עמה כשהיא תלויה באוויר לעבר מזרון המונח על הרצפה – שעליו היא משליכה אותה בחוזקה. בהמשך הסייעת נראית סוחבת תינוק נוסף, משכיבה אותו לצד התינוקת, לוקחת שמיכה, זורקת אותה על התינוקות כך שכל גופם כוסה ונשכבת עליהם עם פלג גופה העליון תוך שהיא צופה בטלפון הסלולרי שהיה בידיה. עוד נראה בסרטון כי כאשר התינוקת החלה לזוז, הפכה אותה הסייעת פעם נוספת, כיסתה אותה ונשכבה עליה בחוזקה עד שחדלה לנוע. המשטרה מציינת כי מחומר החקירה עלה החשד כי בפעולתה של הסייעת היא למעשה גרמה לתינוקת לחנק, שממנו מתה לכאורה.

 הסייעת מגן הילדים בפתח תקווה
 

הסייעת מגן הילדים בפתח תקווה ( פייסבוק)

 

במשטרה הדגישו כי מצפייה ממושכת בסרטוני האבטחה עלו עוד למעלה מעשרה מקרים שבהם נראתה הסייעת החשודה, וכן הסייעת הנוספת, מפעילות כוח על התינוקות במקום. הסייעת הנוספת ומנהלת הגן נעצרו תחילה אך שוחררו בתנאים מגבילים, ומעצרה של הסייעת החשודה בהריגה הוארך מעת לעת.

אתמול הפגינו הורים מול משרדי הממשלה בתל אביב, למען הגברת הפיקוח על הקמת מעונות לפעוטות. אחת מעשרות המפגינים היא ענת דייגי, אמא של דוד, שבגיל שמונה חודשים מת בזמן ששהה בגן עם גננת אחת שטיפלה בו ובעוד שמונה ילדים. "אני מפגינה בשביל חוק המצלמות, כי אין לי ספק בחשיבות שלו וביכולת שלו לתחקר מקרים", הסבירה. "אבל אני מפגינה בעיקר בשביל חוק הפיקוח, שזה אבן הדרך המשמעותית. לא יכול שיהיה אפשר לפתוח פיצרייה ביותר תנאים מאשר פעוטון. לא צריך שום אישור, כל אדם יכול לפתוח גן אצלו בבית, זה לא נתפס".

הפגנת הורים למען פיקוח על מטפלות בתינוקות
 

הפגנת הורים למען פיקוח על מטפלות בתינוקות( חדשות עשר)

 

ח"כ איציק שמולי, יוזם חוק המצלמות, אמר במהלך ההפגנה: "אסור לשתוק יותר מול ההזנחה הפושעת וההפקרות הזו של המדינה. במקום מקום בטוח הגיל הרך הפך לשטח הפקר. העובדה שכל אחד יכול לפתוח מעון היום, לא משנה אם הוא אפילו עבריין מורשע, היא אבסורד מטורף שאנחנו נעצור. במקביל לקידום הרפורמה חייבים לקדם את חוק המצלמות שיזמתי עוד לפני שנתיים, אחרת לא נצליח להפסיק את הפגיעה בזמן אמת ולהגיע להרשעות. מישהו בממשלה הזו חייב כבר להבין שהגנת הפרטיות היא חשובה אבל שלום הילד חשוב יותר״.

כמה שעות לפני ההפגנה פנה ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, במכתב אל המרכז לשלטון מקומי הקורא לכל הרשויות להתאחד ולעמוד על חקיקה בכנסת שתחייב כל פתיחת מעון פרטי ברישיון מטעם העירייה. עוד דרש במכתבו כי צוות הפעוטון יהיה תחת פיקוח של הרשויות.

במקביל, ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בשבועיים את הדיון על חוק הצבת המצלמות במוסדות בהם שוהים חסרי ישע, שיזמה ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד. יחד עם זאת, סוכם כי במהלך השבועיים הללו, ינסו הגורמים המקצועיים במשרדים הרלוונטיים, יחד עם חברת הכנסת, להגיע למתווה שיהיה מוסכם על כולם