הנשיא טראמפ עם נחיתתו בשדה התעופה בסינגפור, רויטרס

חיוך, תמונה - וזהו: סינגפור היא סמל לחוסר המדיניות של טראמפ

מקסימום הישגים במינימום מאמץ – זוהי מדיניות הנשיא ב-500 הימים שלו בבית הלבן. לפיכך, קשה לראות איך הוא יצא מהפסגה עם קים כשבידו מטרתו המוצהרת – פירוז מלא • דעה

בעוד כיממה העולם יעצור את נשימתו, או לפחות ככה מקווים בבית הלבן, כששליט קוריאה הצפונית קים ז'ונג און ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ילחצו ידיים לתמונת ה"פוטואופ" המיוחלת. התמונה הזו היא ההישג של הנשיא טראמפ, ואליה הוא מכוון – גם אם כלפי חוץ יטען כי הישג מבחינתו הוא רק פירוז מלא.

אין סמלי יותר מאשר טיסתו הישירה של הנשיא האמריקני לסינגפור – אחרי ענן האפר שהוא משאיר אחריו בפסגת ה G7-בקוויבק. הפרישה של טראמפ מההסכם עם שאר המעצמות, כמו גם הבדיחה הצינית של הצעתו להפיכת הפסגה ל"8G" יחד עם רוסיה – היא תמצית מדיניות החוץ, או ה-אין מדיניות חוץ שלו.

500 וקצת הימים של טראמפ מוכיחים שני דברים: ראשית, הנשיא נחוש להגיע לכמה שיותר הישגים שיירשמו על שמו, וחשוב מכך, במינימום מאמץ. שנית, הנשיא רוצה לחרב כמה שיותר מהישגי קודמיו, ובראשם כמובן קודמו. הריסת מורשת אובמה היא כשלעצמה הישג מבחינתו.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:
מונדיאל 2018: מערכת השידור החוזר לשופטים - נכנסת לפעולה
שר בישיבת הקבינט: דנו בצעדים מאולתרים לעזה - לא בפתרון אמיתי
הסדר טיעון: שנה וחצי מאסר ללוחם דובדבן שהרג בשוגג את חברו


 

 דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
 

"טראמפ מכוון לתמונת פוטואופ". דונלד טראמפ וקים ג'ונג און( רויטרס, Getty Images)

 

הפרישה המדוברת כל כך מהסכם הגרעין עם איראן היא רק קצה הקרחון. קדמו לה פרישה מהסכם האקלים, וכעת טראמפ מבקש גם לצאת מאחד ההסכמים החשובים לכלכלה של ארה"ב "הנפט"א "- הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה – (ארה"ב קנדה ומקסיקו), ומהסכמי סחר נוספים. גם הישגים פנימיים, כמו ה"אובמה קר" נמחקים בעידן הנשיא הנוכחי. יצירת הסכמים חדשים? בינתיים אין. "עסקת המאה" בין ישראל והפלסטינים רחוקה מתמיד. ועם קים? אולי הסכם להכנסת מקדונלד'ס לדיקטטורה המבודדת.

מפחיד לחשוב כמה מעט שיקולים רציונליים מכניס הנשיא אל תוך מערכת השיקולים שלו. לעיתים נראה כי רק שיקולי אגו, ורצון לרצות את ה"בייס", הם אלו שמנחים אותו בהחלטותיו. מקורות בבית הלבן אמרו לא פעם כי הנשיא לא מעוניין, ואפילו בז, להעמקה ולסקירות מומחים, מודיעיניים, כלכליים ואחרים. הוא בעצמו אמר בפגישתו עם ראש ממשלת יפן כי "הוא לא צריך להתכונן" – תמצית מדיניות הפנים והחוץ שלו.

את סוף השבוע שלו העביר הנשיא במלחמה עם בעלות בריתו החשובות ביותר, מדינות אירופה וקנדה. בדרכו לסינגפור הלילה הוא כינה את ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו "חלש" ו"לא אמין", ואילו היום (ראשון) הוא כבר הספיק לשלוח את יועציו הבכירים להתראיין בכלי תקשורת בארה"ב ולהצהיר שטרודו הוא האויב (אויב? קנדה?!), זה שתוקע סכין בגב, ששמור לו מקום בגיהינום. לעומתו הדיקטטור מהמדינה הסטליניסטית הוא האיש המכובד שאיתו כדאי לעשות עסקים, ואילו פוטין? הוא הפרטנר החדש.
 

  נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, וראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, בפסגת G7
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, וראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, בפסגת G7 (רויטרס )

 

מכל מנהיגי מעצמות המערב עמם נפגש טראמפ, זכה ממנו למחמאות דווקא ראש ממשלת איטליה, ג'וספה קונטה. קונטה עומד כיום בראש הממשלה הכי יורו-סקפטית ואנטי גלובלית באירופה המערבית, ודווקא עליו בחר טראמפ לצייץ כי הוא "בחור נהדר", ואף הודיע כי ייפגש עמו בקרוב בבית הלבן. (נציין כי קונטה מתון יחסית, אך הוא מוביל ממשלה קיצונית מאוד, ויתקשה לקבל החלטות שאינן ברוח זו).

לא בכדי. נראה שאין אדם שיהיה נוח לטראמפ לדבר עמו מאשר קונטה. המדיניות הכלכלית של טראמפ, עליה הצהיר מאז הקמפיין ואותה הוא מבקש לממש היא הפיכתה של ארה"ב כמעט למשק אוטרקי. תמיכה ביצרן האמריקני באופן כמעט אבסולוטי, תוך הנחלת הפסדים ברורים לצרכן.

במילים אחרות – טראמפ משוכנע כי אם יגן על הכורה מפנסילבניה או החוואי מטקסס, העובדה שהלחם והחלב במרכולים יהיו יקרים יותר בגלל המכסים תישכח לו. ואם תיזכר – הוא תמיד יוכל להאשים את הדמוקרטים, ואת שנוא נפשו ברק אובמה. 
 

כשהוא מבושם מקריאות להעניק לו פרס נובל על הישג שהוא עדיין לא התחיל בהשגתו, יישב הנשיא טראמפ עם מנהיג קוריאה הצפונית קים. שלום עולמי ככל הנראה לא יצא משם, אבל תצא תמונה שתתנוסס בכל כלי התקשורת, במינימום מאמץ, כמו שטראמפ אוהב.