שר בישיבת הקבינט: דנו בצעדים מאולתרים לעזה - לא בפתרון אמיתי

שר נוסף שנכח בדיון על המצב ההומניטרי ברצועה הוסיף: "לא שוחחנו על שיקום אמת, זה היה יותר כמו כדור אקמול". במקביל, בנט וארדן טענו כי יש לירות במשגרי העפיפונים

ישיבת הקבינט בנושא המצב האזרחי-הומניטארי של רצועת עזה נערכה אתמול (ראשון) ודנו בה על עפיפוני התבערה, פרויקטים הומניטאריים שונים ושאלת החזרת גופות החיילים. שר שהשתתף בישיבת הקבינט אמר כי השרים בעיקר קיבלו עידכונים ולא התקבלו החלטות. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הדיון בסוגיית עזה יימשך גם בישיבה הקבינט הבאה.

שר שהשתתף בישיבה אמר כי חלק גדול מהצעדים ההומניטאריים לטווח הקצר שנדונו בישיבה בתחומי החשמל, המזון והמים אינם מהלכים תשתיתיים שישנו את המציאות ברצועת עזה. "כל הצעדים לטווח הקצר מתרחשים ממילא כבר היום בלי צורך בקבינט. אבל זה לא שיקום באמת של הרצועה אלא יותר כמו כדור אקמול", אמר השר.

שר שני שהשתתף בישיבת הקבינט: "הדיון היה על כל מיני צעדים הומניטאריים מאולתרים לטווח קצר בתחומי החשמל, המים, הבריאות והתעסוקה שאותם לא נתנה בהחזרת גופות החיילים והשבויים. אבל לא היה דיון על פתרון אסטרטגי לבעיות היסוד של עזה".

 עפיפון תבערה - רגע לפני שליחתו לישראל
 

עפיפון תבערה - רגע לפני שליחתו לישראל( דובר צה"ל)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הסדר טיעון: שנה וחצי מאסר ללוחם דובדבן שהרג בשוגג את חברו

עקב תקלה ברכבת: שיבושים קשים נרשמו בקווים באזור המרכז

התפרצות בהילוך מהיר: 110 מיליארד ליטר של לבה מציפים את הוואי

במהלך הישיבה טענו שר החינוך נפתלי בנט והשר לביטחון פנים גלעד ארדן כי יש לירות לעבר חוליות שמשגרות עפיפוני נפץ לעבר ישראל כפי שיורים ירי מדויק לעבר פלסטינים שמנסים לפרוץ את הגדר ולחדור לישראל. פקיד בכיר שמעורה בפרטי הישיבה ציין כי נציגי צה"ל בדיון ציינו כי יש קושי לבצע "הפללה" של משגרי העפיפונים כיוון שהם משוגרים מעומק רצועת עזה וכמו כן יש חשש לירות לעברם כיוון שחלק גדול מאלה שמגרים את העפיפונים הם נערים או שיש בקרבתם ילדים.

כמו כן, כאמור, נידונו בישיבה פרויקטים הומניטאריים ברצועת עזה. פקיד בכיר שמעורה בפרטי הישיבה ציין כי שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר כי כל הפרויקטים בתחום התשתית לטווח הבינוני והארוך צריכים להיות מותנים בסוגיית החזרת גופות החיילים והאזרחים שבידי חמאס. לדברי הפקיד הבכיר נציגי צה"ל לא הציגו עמדה שונה בנושא מזו של ליברמן.

שר החינוך נפתלי בנט אמר לפני ישיבת הממשלה אתמול כי עמדתו בישיבת הקבינט היום תהיה כי יש לפעול לשיפור המצב ההומניטרי בעזה רק בתמורה להחזרת גופות החיילים ושחרור הישראלים שבידי חמאס. "רק הומניטרי תמורת הומניטרי. בלי ארוחת חינם", אמר בנט.

שר הביטחון אביגדור ליברמן
 

סבור כי יש להתנות שיקום הרצועה בהשבת גופות החיילים והאזרחים הישראלים. השר ליברמן( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

חבר נוסף בקבינט, שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, התייחס אתמול ליוזמת ה"אי-פרדות" שלו, שהייתה אמורה להביא לשיפור במצב ההומניטרי ברצועה: "בשל חילוקי דעות מהותיים בין שר הביטחון לביני, והעובדה שבשל כך לא נוצרה התשתית הראויה לדיון בקבינט בתכנית שיזמתי, ביקשתי להסיר את הנושא מסדר היום", והוסיף: "מדינת ישראל נקלעה בעזה למצב בלתי סביר. מצד אחד, עוסקים בהצעות לסיוע אזרחי בטווח הקצר בשל המשבר ההומניטרי, וזאת במקום להפעיל לחץ משמעותי מעשי להשבת גופות חללי צה״ל השבויים, ומנגד נמנעים מהחלטות על פתרונות אסטרטגיים נכונים לטווח הארוך".

בתוך כך, הוריו של קצין צה״ל סגן הדר גולדין, ד״ר לאה ופרופ׳ שמחה גולדין, שוחחו אתמול עם שרי הקבינט, ודרשו מהם: "תציבו תנאי לחמאס: יתנו - יקבלו, לא יתנו - לא יקבלו". הוריו של גולדין ביקשו מהשרים כי בישיבה היום תתקבל החלטה ברורה לפיה לא תתקיים הסדרה ולא יקודמו פרוייקטים הומניטריים בעזה ללא השבת הבנים. ההורים אמרו לשרים כי ראש הממשלה נתניהו הבטיח להם כי השבת החיילים מעזה תהיה תנאי מקדים לכל הסכם הקשור ברצועה, וכעת הם מצפים ממנו לעמוד בהתחייבות זו.

ממשפחת גולדין נמסר: "נתניהו הוא זה שהמציא את האמירה ׳יתנו יקבלו - לא יתנו לא יקבלו׳ וזה המסר שחייב לצאת היום מישיבת הקבינט. על ממשלת ישראל והעומד בראשה מוטלת האחריות  להתנות כל מהלך הומניטרי ולהחזיר את הדר ואורון תחילה. פתרון השבת הבנים הוא עניין הומניטרי מובהק וזה יש לעגן מול כל הגורמים הבינלאומיים המקדמים הסכם סיוע לעזה".