הורים הפגינו עקב מות הפעוטה: "יותר קשה לפתוח פיצרייה מגן"

עשרות מחו מול משרדי הממשלה בת"א לאחר מותה של יסמין וינטה במעון בפ"ת, למען הגברת הפיקוח על הקמת מעונות לפעוטות. "כל אדם יכול לפתוח גן אצלו בבית, זה לא נתפס"

בעקבות מותה של הפעוטה יסמין וינטה במעון בפתח תקווה, נערכה אתמול (ראשון) הפגנת הורים מול משרדי הממשלה בתל אביב, למען הגברת הפיקוח על הקמת מעונות לפעוטות.

אחת מעשרות המפגינים היא ענת דייגי, אמא של דוד, שבגיל שמונה חודשים מת בזמן ששהה בגן עם גננת אחת שטיפלה בו ובעוד שמונה ילדים. "אני מפגינה בשביל חוק המצלמות, כי אין לי ספק בחשיבות שלו וביכולת שלו לתחקר מקרים", הסבירה. "אבל אני מפגינה בעיקר בשביל חוק הפיקוח, שזה אבן הדרך המשמעותית. לא יכול שיהיה אפשר לפתוח פיצרייה ביותר תנאים מאשר פעוטון. לא צריך שום אישור, כל אדם יכול לפתוח גן אצלו בבית, זה לא נתפס".

הפגנת הורים למען פיקוח על מטפלות בתינוקות
 

הפגנת הורים למען פיקוח על מטפלות בתינוקות, היום (חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בעקבות תקלה ברכבת: שיבושים קשים בקווים באזור המרכז

הממשלה אישרה: תוכנית דחופה להתמודדות עם בעיית הבצורת

עקב מות התינוקת: קריאה ברשויות לקדם חוק לפיקוח על מעונות

על הטרגדיה בה מת בנה, סיפרה: "לא היו מצלמות במקרה שלנו, אני יודעת שהגננת הייתה מרדימה אותו בדרך כלל בצורה לא בטיחותית, קיוויתי שהיא מעבירה אותו אחר כך למזרון. אני לא יודעת הרבה על מה קרה באותו יום, היא הייתה שם לבד ולא כפי שהבטיחה לי, עם שמונה אנשי צוות".

"היא לא ידעה החייאה, התמהמה בלקרוא למד"א, ועשתה שלוש שיחות לבעלה לפי שטלפנה למד"א, והזוי שהמשטרה לא שאלה אותה על כך. היא נחקרה בכפפות של משי".

ח"כ איציק שמולי בהפגנת ההורים בת"א
 

ח"כ איציק שמולי בהפגנת ההורים בת"א(חדשות עשר)

 

ח"כ איציק שמולי, יוזם חוק המצלמות, בהפגנת ההורים אתמול בתל אביב: "אסור לשתוק יותר מול ההזנחה הפושעת וההפקרות הזו של המדינה. במקום מקום בטוח הגיל הרך הפך לשטח הפקר. העובדה שכל אחד יכול לפתוח מעון היום, לא משנה אם הוא אפילו עבריין מורשע, היא אבסורד מטורף שאנחנו נעצור. במקביל לקידום הרפורמה חייבים לקדם את חוק המצלמות שיזמתי עוד לפני שנתיים, אחרת לא נצליח להפסיק את הפגיעה בזמן אמת ולהגיע להרשעות. מישהו בממשלה הזו חייב כבר להבין שהגנת הפרטיות היא חשובה אבל שלום הילד חשוב יותר״.

אתמול אמרה העובדת הסוציאלית שלי אינגדאו-ונדה, חברת ועדת ההיגוי של "חינוך מלידה", "היום ילדים בגיל לידה עד 3 אינם נכללים כחלק ממערכת החינוך ולכן לא מפוקחים. רק פתיחת מסגרות נוספות, מצלמות, שכר ראוי למטפלות, סטנדרטים של תקינה, בטיחות, סבסוד ופיקוח של משרד החינוך - ימנעו מקרים קשים נוספים כמו מותה של יסמין".

עוד קודם לכן, פנה ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, במכתב אל המרכז לשלטון מקומי הקורא לכל הרשויות להתאחד ולעמוד על חקיקה בכנסת שתחייב כל פתיחת מעון פרטי ברישיון מטעם העירייה. עוד הוא דורש במכתב שצוות הפעוטון יפוקח על ידי הרשות המקומית.

 ענת דייגי
 

ענת דייגי(חדשות עשר )

 

"בין רגע הפכה יסמין וינטה לילדה של כל מדינת ישראל. אין אדם אחד שליבו פועם בו ולא הזדעזעו מהמקרה הנורא. פניה התמימות ומבטה הכובש חדרו ללב של כולנו. אני משוכנע שכולנו מזועזעים מהמעשה הנורא", כתב ברוורמן, והוסיף, "בשנים האחרונות נפתחו עשרות תיקים בגין אלימות מצד אנשי צוות כלפי קטינים והפעוטונים הפרטיים. כידוע, ידיי ראשי הרשויות כבולות ואין בסמכותם לפעול בשום דרך כדי לאכוף עליהם כללים החלים על הגנים הציבוריים, המפוקחים על ידי משרד החינוך".

לבסוף ציין ברוורמן, כי "עלינו, כמרכז שלטון מקומי, לפעול כדי שהמדינה תחוקק סוף סוף חוק שיחייב פיקוח על גננות המפעילות פעוטונים ומעונות יום". 

 יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת
 

יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת (באדיבות המשפחה )

 

במקביל, ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בשבועיים את הדיון על חוק הצבת המצלמות במוסדות בהם שוהים חסרי ישע, שיזמה ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד. יחד עם זאת, סוכם כי במהלך השבועיים הללו, ינסו הגורמים המקצועיים במשרדים הרלוונטיים, יחד עם חברת הכנסת, להגיע למתווה שיהיה מוסכם על כולם. 

בעקבות החלטת השרים, אמרה ח"כ שאשא ביטון כי "מדובר בצעד חשוב ובפריצת דרך, שכן בעצם הסיכום אליו הגענו יש משום אמירה שלא ניתן להשלים עוד עם המציאות שבה הכל פרוץ ולפיה חייהם, ביטחונם ושלומם של חסרי הישע בישראל מופקרים. אני מאמינה כי נוכל להגיע לנוסח מוסכם שכל הצדדים יוכלו לחיות איתו ולבצע את המהפכה הנדרשת הזו, לצד קידום חוק הפיקוח על מעונות היום שאנו מובילים".

בשבוע שעבר, סיימה המשטרה את חקירת מותה של התינוקת בת השנה והחודשיים בגן בפתח תקווה, ופרסמה את החשדות נגד הסייעת החשודה בהריגה. לפי החשד, האישה – תושבת ארעית מאוקראינה בת 23, הטיחה את התינוקת על מזרן, זרקה עליה שמיכה, נשכבה עליה, וצפתה במכשיר הסלולרי עד שמתה.

חוקרי המשטרה פתחו בחקירה לאחר מותה של התינוקת בגן "מאשה והדוב", חרף העובדה שעל הגופה לא התגלו סימני אלימות וההתרשמות הראשונית של גורמי הרפואה לפיה אין חשד לפלילים. במהלך חיפוש שנערך בגן התגלתה מצלמת אבטחה, שתיעדה את האירוע.

לפי המשטרה, בסרטון נראית הסייעת סוחבת את התינוקת ביד אחת והולכת עמה כשהיא תלויה באוויר לעבר מזרון המונח על הרצפה – שעליו היא משליכה אותה בחוזקה. בהמשך הסייעת נראית סוחבת תינוק נוסף, משכיבה אותו לצד התינוקת, לוקחת שמיכה, זורקת אותה על התינוקות כך שכל גופם כוסה ונשכבת עליהם עם פלג גופה העליון תוך שהיא צופה בטלפון הסלולרי שהיה בידיה.

עוד נראה בסרטון כי כאשר התינוקת החלה לזוז, הפכה אותה הסייעת פעם נוספת, כיסתה אותה ונשכבה עליה בחוזקה עד שחדלה לנוע. המשטרה מציינת כי מחומר החקירה עלה החשד כי בפעולתה של הסייעת היא למעשה גרמה לתינוקת לחנק, שממנו מתה לכאורה.

במשטרה הדגישו כי מצפייה ממושכת בסרטוני האבטחה עלו עוד למעלה מעשרה מקרים שבהם נראתה הסייעת החשודה, וכן הסייעת הנוספת, מפעילות כוח על התינוקות במקום. הסייעת הנוספת ומנהלת הגן נעצרו תחילה אך שוחררו בתנאים מגבילים, ומעצרה של הסייעת החשודה בהריגה הוארך מעת לעת.