"לפוטין חשוב להפגין כוח": הכוח הפוליטי מאחורי אירוח המונדיאל

רגע לפני שריקת הפתיחה של הגביע העולמי, כשברקע מתיחות מול המערב, השיח הפוליטי סביב הטורניר גובר. "המשטר ינסה לקבל הכרה, כמו ברזיל וארגנטינה בתקופת המשטר הצבאי"

אומרים שאסור לערבב פוליטיקה וספורט, אבל ישנה תחושה שבכל הקשור לגביע העולמי ברוסיה, שייצא לדרך ביום חמישי הקרוב, הפוליטיקה משחקת תפקיד משמעותי. מערכת היחסים בין המארחת למדינות המערב נמצאת בשפל, כאשר מאז הפלישה הרוסית לקרים ב-2014, הוטלו עליה סנקציות. הרעלת המרגל סרגיי סקריפל ובתו יוליה במארס האחרון הוסיפה למתיחות.

"אין ספק שיש שיח פוליטי סביב הגביע העולמי, במיוחד בכל מה שקשור להתנגדות האנגלית לכך שהמונדיאל נערך ברוסיה", אמר לחדשות עשר העיתונאי מיכאל יוכין, שמסקר ספורט רוסי. לדבריו, "לעובדה שאנגליה הפסידה את אירוח הטורניר בגלל טענות לשוחד, יש גם השפעה".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

עקב מות התינוקת: קריאה ברשויות לקדם חוק לפיקוח על מעונות

נתניהו: הוצאת איראן מסוריה - תהליך ארוך

הממשלה אישרה: תוכנית דחופה להתמודדות עם בעיית הבצורת

הכוח של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין נשמר למרות אינפלציה גבוהה וירידה בממוצע השכר במהלך השנים האחרונות. הסיבה לכך היא שהרבה רוסים רואים אותו כמנהיג חזק שהחזיר לרוסיה את מעמדה המרכזי בעולם על ידי התערבות במלחמה בסוריה והפלישה לחצי האי קרים. הגביע העולמי הוא אירוע נוסף המהווה חלק מהמגרש הפוליטי הבינלאומי, שבו יעשו הרוסים שימוש על מנת להגדיל את השפעתם בעולם הגלובלי.

"אין ספק שיש קשר בין הצלחות בינלאומיות לבין הצלחה בבחירות", אומר ד"ר אור לונטל, חוקר ספורט ממכללת אוהלו בקצרין, "לראיה, אחרי אולימפיאדת החורף בסוצ'י, התמיכה בפוטין עלתה. הכוונה של רוסיה היא להציג את עצמה באור אחר, אור של חדשנות ועושר כלכלי. צריך אבל לקחת בחשבון שההשפעה הזו לא תקפה לאורך זמן. בדרום אפריקה לא הגיע זרם של תיירים לאחר הגביע העולמי וגם בברזיל". 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
 

"חשוב להראות נוכחות". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (חדשות עשר)

 

יוכין הסביר כי הפן הפוליטי בא לידי ביטוי בסוגיה נוספת, הערים המארחות. "לפוטין חשוב להראות נוכחות ולהפגין כוח", אמר, "קחו למשל בתור דוגמה את קלינינגרד. הגישה לעיר מסובכת כי אין רצף טריטוריאלי וצריך לעבור דרך לטביה וליטא בשביל להגיע אליה. אין סיבה לארח שם, במיוחד לאור העובדה שלא הייתה לעיר קבוצה בליגה הבכירה ואין מה לעשות עם האצטדיון שם".

למרות ההתחזקות של פוטין, ישנם גם כאלה שלא מרוצים מהעובדה שהשלטון רוסי משקיע כסף רב במגרשי כדורגל, שבחלקם לא יעשה שימוש לאחר שהגביע העולמי יגיע לסיומו. "המצב הכלכלי לא טוב וישנם אנשים שלא מרוצים שבוזבזו כספים על אירוח הגביע העולמי ובניית אצטדיונים בערים נידחות, במקום על בריאות, חינוך ורווחה", מוסיף יוכין.


יוכין מסביר כי הסיטואציה ברוסיה מזכירה את זו שהייתה לפני הגביע העולמי שנערך לפני ארבע שנים בברזיל, אבל הדבר לא ימנע מכך שהגביע העולמי יעבור בשקט מופתי. "המנטליות הרוסית שונה, אז לא רואים הרבה הפגנות וגם לא צפויות להיות כאלה במהלך הטורניר". 


"אי הגעת דיפלומטים? מכה קלה בכנף"
הפן הפוליטי סביב הטורניר בא לידי ביטוי גם בכך שמדינות כגון אנגליה, אוסטרליה ואיסלנד לא ישלחו ככל הנראה משלחות דיפלומטיות למשחקים. מדינות אחרות צפויות להצטרף אליהן. אמירה חריפה במיוחד סיפק שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון, שתקף במארס האחרון את פוטין ואמר כי הוא ינצל את הגביע העולמי כמו שאדולף היטלר ניצל את האולימפיאדה ב-1936.

 בוריס ג'ונסון
 

תקף את המשטר הרוסי. בוריס ג'ונסון (רויטרס)

 

לטענתו של לונטל, לדבר אין משמעות כבדת משקל. "יש אמירות בזירה הבינלאומית נגד העובדה שרוסיה מארחת את הגביע העולמי, אבל אי הגעה של משלחת דיפלומטית כזו או אחרת היא מכה קלה בכנף מבחינתה. חשוב לה לשחק את המשחק שמאפשר לתת לגיטימציה למשטר שלה. המנוף של הטורניר הזה הוא לא כלכלי כי רוב ההכנסות, כגון מתיירות ותעסוקה שנוצרת עבור אלה שבונים אצטדיונים ותשתיות, הן זמניות, אלא יצירת הכרה במשטר מבחינה בינלאומית, כמו שברזיל וארגנטינה ניסו לעשות בתקופת המשטר הצבאי שלהן".  


עושה רושם באמת שהעובדה שמשלחות דיפלומטיות ממספר מדינות לא יגיעו לרוסיה פחות מטרידה את משטרו של פוטין, אלא שהטורניר יעבור בצורה החלקה ביותר ושרוסיה תוכיח את כוחה בארגון טורניר גדול. בהתאם לכך, הרוסים צפויים לנהוג עם חוליגנים ביד קשה. על פי דיווחים, הקרמלין הורה לשירות החשאי הרוסי לטפל בסוגיה, זאת בשביל שהמראות שהתרחשו ביורו 2016, במהלכו התעמתו חוליגנים רוסים עם אוהדים אנגלים, לא יחזרו על עצמן. ואכן, ראש הארגון אלכסנדר בורטניקוס, הבהיר כי תהיה אפס סבלנות כלפי חוליגנים. 


אלכסנדר שפריגין, אוהד כדורגל רוסי, ששוחח עם "דיילי מירור" הבריטי, ציין כי הוא מאמין שמעצרים של חוליגנים מבעוד מועד כבר בוצעו והמעורבות של השירות החשאי הרוסי בסוגיה תוביל לכך שהאוהדים לא יתנהגו בצורה חריגה.

המשטרה הרוסית מתרגלת פיזור חוליגנים
 

"אפס סובלנות". המשטרה הרוסית מתרגלת התמודדות עם חוליגנים (רויטרס)

 

"יש חשש מחוליגנים, אבל גם הם, וגם הציבור יודע, שהענישה על מעשי ונדליזם במהלך הטורניר תהיה חריגה ואפילו חסרת פרופורציה", אמר יוכין, "אם חוליגן ירצח אוהד הוא יקבל גזר דין מוות. המסר מהמשטר מאוד ברור, ובמשטר דיקטטורי כמו זה שיש ברוסיה, עושים מה שהמשטר אומר". לונטל הוסיף כי "הריגה של אוהד אנגלי על ידי חוליגן רוסי אחד יגרום ליותר נזק מכל דבר אחר". 


יוכין ולונטל מסכימים כי גם במקרה שבו הטורניר יעבור בצורה חלקה והאירוח הרוסי יהיה למופת, ההשפעה הדיפלומטית שלו בזירה הבינלאומית תהיה קצרת מועד: "צריך לקחת בחשבון שמספר האוהדים שיגיע לרוסיה הוא יחסית מוגבל ושמי שמסקר את המונדיאל הם בעיקר עיתונאי ספורט, שאינם נחשבים כמעצבי דעת קהל בכל הקשור לסוגיות פוליטיות". 

לונטל סיכם כי "לא משנה כמה נוצץ יהיה הגביע העולמי, את העובדה שנרצח מרגל רוסי על אדמת אנגליה ונוצר משבר דיפלומטי אי אפשר לשנות, כמו גם את השפעת המעורבות הרוסית בסוריה".