מנהרת הטרור הימית של חמאס , דובר צה"ל

צה"ל חושף: לראשונה - נוטרלה מנהרה ימית של חמאס בעזה • תיעוד

קצין בכיר בחיל הים הסביר כי מדובר במנהרה במרחק 3 ק"מ מהגבול עם ישראל, ובאורך כמה עשרות מטרים, שנועדה לסייע לכוח קומנדו של חמאס לצלול בחסות החשיכה לכיוון ישראל

קצין בכיר בחיל הים חשף היום (ראשון) כי צה"ל סיכל לראשונה מנהרה ימית מרצועת עזה, וכי צה"ל תקף ביום ראשון שעבר את המנהרה ונטרל אותה מהאוויר.

הקצין הסביר כי מדובר במנהרה בעומק 2-3 מטרים ובאורך עשרות מטרים בצמוד לים, שלוש ק"מ דרומית לגבול. המנהרה יצאה אל הים ממבנה כמה עשרות מטרים מהחוף. התכנון של חמאס היה לנוע בחשאי ממוצב על חוף הים בצלילה, כשהמנהרה מתחילה ביבשה וממשיכה לתעלה שנכנסת לים, ומשם יכול כוח הקומנדו הימי של חמאס לנוע לעבר ישראל.

צילום לווין של מנהרת הטרור הימית של חמאס

צילום לווין של מנהרת הטרור הימית של חמאס ( דובר צה"ל)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חי: טראמפ נחת בסינגפור לקראת פגישתו עם קים ז'ונג און

עקב מות התינוקת: קריאה ברשויות לקדם חוק לפיקוח על מעונות

נתניהו: הוצאת איראן מסוריה - תהליך ארוך

"המנהרה מאפשרת יציאה של כוח קומנדו ימי של חמאס, ועומק של 2-3 מטרים מספיק כדי להיות חשאי בלילה", הסביר הקצין. "מה שמעניין פה הוא ההקשר של החיבור בין מנהרה לים. חמאס השקיע בזה הרבה מאוד כסף ורצה 'מנהרה כחולה', מנהרה ימית". הקצין הסביר כי חמאס עשה אימונים במנהרה. "יש עשרות לוחמי קומדו של חמאס", הסביר.

מי שהוביל את סיכול תוואי המנהרה היה מודיעין חיל הים. "הכרנו את המנהרה מזה כמה חודשים, והחלטנו שזה הזמן הנכון לתקוף אותה", אמר הקצין הבכיר. "אנחנו מעריכים שיש אולי עוד כאלה מנהרות ימיות. יש להם ציוד אזרחי של חמצן שלא פולט בועות על פני המים וכך הם יכולים לנסות להגיע לדרום הארץ. הם בונים יכולות ימיות ואנחנו עוקבים אחרי זה".

הפצצת מנהרה ימית של חמאס
 

הפצצת מנהרה ימית של חמאס (דו"צ )

 

הקצין סביר שהיו תקיפות רבות של צה"ל בימים האחרונים נגד הכוח הימי. "אנחנו מעריכים שיש להם כלים אזרחיים ממונעים תת ימיים לטווחים של ק"מ בודדים", ציין הבכיר. "הם לא יכולים להגיע לאסדת גז".

לפני שבועיים, לאור ניסיונות חמאס לחדור לישראל דרך הים, החלו במשרד הביטחון בהקמת מכשול ימי חדש בגבול רצועת עזה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי "זהו סיכול נוסף לחמאס שיאבד עוד יכולות אסטרטגיות, שבפיתוחה השקיע סכומי עתק. נמשיך להגן על אזרחי ישראל בעוצמה ובתחכום". עוד הוסיף כי "מדובר במכשול יחיד מסוגו בעולם, שיחסום את האפשרות לחדור מעזה לישראל דרך הים".

ממשרד הביטחון נמסר כי "ההחלטה על הקמת מכשול ימי משודרג התקבלה בין היתר כלקח ממבצע צוק איתן, שבמהלכו הצליחה חוליית מחבלים לחדור לשטח ישראל דרך הים. המענה החדש לאיום הביטחוני תוכנן כך שיהיה עמיד לתנאי הים וישמש את מערכת הביטחון למשך שנים ארוכות".

סמנכ"ל וראש אגף הנדסה ובינוי במשרד הביטחון, ארז כהן וראש מנהלת גבולות ותפר, תא"ל ערן אופיר, הודיעו כי העבודות על המכשול הימי צפויות להסתיים עד סוף השנה. המכשול, מסוג שובר גלים, יורכב משלוש שכבות, בהן: שכבה מתחת לפני הים, שכבה נוספת שתורכב מאבן שריון ושכבה שלישית של גדר "תלתלית". נוסף לשלוש השכבות, גדר נוספת ("שעון חול") תקיף את המתחם שייתן מענה לאיום הביטחוני.