ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רויטרס

ועדת השרים אישרה: פטור לרה"מ ממס על רכב והוצאות מעון

בדיון אמר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי החוק, שיזם חבר הכנסת מיקי זוהר, מעורר קשיים חוקתיים וכי ניתן להשיג תוצאה דומה ללא חקיקה. ח"כ זוהר טען: חושש שנתניהו יעזוב

עוד כסף בתלוש: ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה (פטור ממס לתשלומים ושירותים הניתנים לראש הממשלה), הצעת החוק שמעניקה פטור לראש הממשלה ממס על "תשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה בקשר למילוי תפקידו, למעט משכורת".

בדברי ההסבר להצעה, שיזם חבר הכנסת מיקי זוהר, נכתב כי זוהי העתקת מצב קיים לפטור שמקבל נשיא המדינה. בפועל זהו פטור ממס על רכב והוצאות המעון בקיסריה. ח"כ זוהר אמר מוקדם יותר לאתר "וואלה! NEWS" כי "אם לא נדאג למשכורת של נתניהו - אני חושש יחד עם אזרחים רבים שהוא יעזוב את תפקידו".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

עקב מות התינוקת: קריאה ברשויות לקדם חוק לפיקוח על מעונות

נתניהו: הוצאת איראן מסוריה - תהליך ארוך

ננשכה ונמשכה למים: שרידיה של אישה נמצאו בתוך בטנו של אליגטור

בדיון, אמר המשנה ליועמ״ש רז נזרי כי החוק מעורר קשיים חוקתיים (בעיקר בהיבט של אפליה) וכי ניתן להשיג תוצאה דומה ללא חקיקה, למשל פטור ממס להוצאות אירוח של ראש הממשלה וגם של רעייתו, שיצטרכו להגיע לאישור ועדת הכספים.

מיקי זוהר
 

חבר הכנסת מיקי זוהר (חדשות עשר )

 

בחודש דצמבר 2017, בעקבות עתירה של עורך הדין שחר בן מאיר, המדינה הודיעה לבג"ץ כי ראש הממשלה יצטרך לשלמו על רכישות לצרכים פרטיים. לפי הודעת המדינה, בשנת 2001 נקבע נוהל שכותרתו ”נוהל השתתפות בהוצאות ראש ממשלה מכהן", האומר כי ”אוצר המדינה ישתתף בהוצאות מעונו הפרטי של ראש הממשלה מחוץ לירושלים, בהתייחס להוצאות הכרוכות בשימוש במעון לצרכי התפקיד". על פי אותו נוהל, "ישולמו רק הוצאות הנדרשות לשם שמירה על הקיים.

עוד נכתב כי מדובר בנוהל המבטא תפישה, לפיה, "לאור תפקידו הייחודי של ראש הממשלה, יש לאפשר לו תפקוד רציף בכל שעות היממה ועל פני כל ימות השנה. כחלק מכך, יש לאפשר לו, עד כמה שהדבר אפשרי, תנאים שיאפשרו לו לבצע את תפקידו גם בעת שהוא שוהה במעונו הפרטי". בעקבות הנוהל, נוצר מצב לפיו באופן מעשי הוצאות המעון הפרטי נתפשו כהוצאות שאינן חייבות במס.

לאחר הגשת העתירה של עו"ד בן מאיר, ודיונים שנערכו בעקבותיה, הוחלט להקים צוות בין משרדי אשר ייבחן את היבטי המיסוי ביחס להשתתפות המדינה בחלק מהוצאות המעון הפרטי. הצוות קבע, כי "אין לראות בהוצאות עבור המעון הפרטי מקשה אחת, ויש לחלקן על פי אופיו של החלק במעון שבגינן הוצאו. על כן, הטבות מס בגין חלקים המשמשים לצרכים פרטיים היא בגדר "טובת הנאה החייבת במס".