נחל שניר בצפון (ארכיון), אפרת קרסנר

הממשלה אישרה: תוכנית דחופה להתמודדות עם בעיית הבצורת

על פי הצעתו של שר האנרגיה שטייניץ יוקצו משאבים רבים לשיקום נחלים בצפון הארץ, להתפלת מים, ולהעברת מים מותפלים לכינרת. רה"מ: "חשוב למשק המים, וגם לנוף ארצנו"

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעתו של שר האנרגיה יובל שטייניץ, ליישום תוכנית התמודדות עם בעיית הבצורת. עיקרי התוכנית כוללים את הכפלת כושר ייצור המים המותפלים עד שנת 2030, שיקום של שבעה נחלים בצפון הארץ, חיבור הכינרת למערכת הארצית לצורך הזרמת מים מותפלים לתוך הימה, ובניית תוכנית לחיבור האזורים שמוזנים כיום ממקורות מים מקומיים אל המערכת הארצית, לצורך יצירת אמינות מלאה באספקת המים למקומות נוספים.

השר שטייניץ התייחס לאישור הצעתו: "תוכנית אסטרטגית זו תיתן מענה להתמודדות עם הרצף החריג של חמש שנות הבצורת האחרונות, אשר הביאו את משק המים בישראל למחסור במים טבעיים הגדול ביותר שנמדד ב-100 השנים האחרונות, ואת מקורות המים בצפון לשפל חסר תקדים. אנו דואגים לא רק לאספקת מים לצריכה הביתית, אלא גם להצלת הטבע."

הכנרת מתייבשת
 

הכנרת מתייבשת ( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

נתניהו: הוצאת איראן מסוריה - תהליך ארוך

עקב מות התינוקת: קריאה ברשויות לקדם חוק לפיקוח על מעונות

ראש עיריית חדרה שוחרר למעצר בית והורחק מהעירייה

טרם אישור ההחלטה, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא לנושא: "התוכנית מביאה כמה דברים חדשניים. בין השאר להקמת שני מרכזי התפלה חדשים, ולהגדלת כמות המים המותפלים במדינת ישראל. אבל יש בה שני אלמנטים מיוחדים, ולא שגרתיים", אמר ופירט: "אחד, החזרת מים מותפלים לכנרת. בדרך כלל אנחנו שואבים מים מהכנרת ומביאים אותם לחלקי הארץ. פה אנחנו מביאים מים מותפלים לכנרת, זה דבר חדשני וחשוב, או לפחות בהיקף שאנחנו עושים אותו, זה דבר שלא נעשה עד היום. הדבר השני, שיקום של שבעה נחלים, זה תיקון חשוב לא רק למשק המים, אלא גם לנוף ארצנו".

במסגרת התוכנית לשיקום נחלים יושקעו כמאה מיליון שקלים בחמש השנים הקרובות בנחלים געתון, נעמן, קישון, חדרה, ציפור, בצת ועינן. התקציב יופנה לצורך בניית תשתית שתאפשר זרימת מים לאורך כל נחל ואגירת מים במורדו, תגבור אספקת המים לנחלים מהמערכת הארצית, הפסקת שאיבת המים ממקורות הנחלים ועוד.