עקב מות התינוקת: קריאה ברשויות לקדם חוק לפיקוח על מעונות

פרסום ראשון: ראש עיריית פתח תקווה פנה במכתב למרכז לשלטון המקומי, שבו ביקש מכל הרשויות להתאחד ולעמוד על חקיקה שתחייב כל פתיחת פעוטון ברישיון וכן פיקוח על הסגל

פרסום ראשון: בעקבות מותה של התינוקת יסמין וינטה, ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, פנה במכתב הבוקר (ראשון) אל המרכז לשלטון מקומי הקורא לכל הרשויות להתאחד ולעמוד על חקיקה בכנסת שתחייב כל פתיחת מעון פרטי ברישיון מטעם העירייה. עוד הוא דורש במכתב שצוות הפעוטון יפוקח על ידי הרשות המקומית.

"בין רגע הפכה יסמין וינטה לילדה של כל מדינת ישראל. אין אדם אחד שליבו פועם בו ולא הזדעזעו מהמקרה הנורא. פניה התמימות ומבטה הכובש חדרו ללב של כולנו. אני משוכנע שכולנו מזועזעים מהמעשה הנורא", כתב ברוורמן, והוסיף, "בשנים האחרונות נפתחו עשרות תיקים בגין אלימות מצד אנשי צוות כלפי קטינים והפעוטונים הפרטיים. כידוע, ידיי ראשי הרשויות כבולות ואין בסמכותם לפעול בשום דרך כדי לאכוף עליהם כללים החלים על הגנים הציבוריים, המפוקחים על ידי משרד החינוך".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נתניהו: הוצאת איראן מסוריה - תהליך ארוך

בתום פעולות החייאה: נקבע מותו של בן 70 שטבע בחוף זבולון

המדינה ערערה על עונש הלוחם בן דרי שגרם למותו של נער פלס'

 הורי הפעוטה יסמין וינטה
 

הורי התינוקת יסמין וינטה (חדשות עשר)

 

לבסוף ציין ברוורמן, כי "עלינו, כמרכז שלטון מקומי, לפעול כדי שהמדינה תחוקק סוף סוף חוק שיחייב פיקוח על גננות המפעילות פעוטונים ומעונות יום". 

במקביל, ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בשבועיים את הדיון על חוק הצבת המצלמות במוסדות בהם שוהים חסרי ישע, שיזמה ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד. יחד עם זאת, סוכם כי במהלך השבועיים הללו, ינסו הגורמים המקצועיים במשרדים הרלוונטיים, יחד עם חברת הכנסת, להגיע למתווה שיהיה מוסכם על כולם. 

בעקבות החלטת השרים, אמרה ח"כ שאשא ביטון כי "מדובר בצעד חשוב ובפריצת דרך, שכן בעצם הסיכום אליו הגענו יש משום אמירה שלא ניתן להשלים עוד עם המציאות שבה הכל פרוץ ולפיה חייהם, ביטחונם ושלומם של חסרי הישע בישראל מופקרים. אני מאמינה כי נוכל להגיע לנוסח מוסכם שכל הצדדים יוכלו לחיות איתו ולבצע את המהפכה הנדרשת הזו, לצד קידום חוק הפיקוח על מעונות היום שאנו מובילים".

בתוך כך, בעקבות מותה יסמין, תתקיים הערב בשעה 18:00 הפגת הורים מול משרדי הממשלה בתל אביב. לדברי העובדת הסוציאלית שלי אינגדאו-ונדה, חברת ועדת ההיגוי של "חינוך מלידה", "היום ילדים בגיל לידה עד 3 אינם נכללים כחלק ממערכת החינוך ולכן לא מפוקחים. רק פתיחת מסגרות נוספות, מצלמות, שכר ראוי למטפלות, סטנדרטים של תקינה, בטיחות, סבסוד ופיקוח של משרד החינוך - ימנעו מקרים קשים נוספים כמו מותה של יסמין".

 יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת
 

יסמין וינטה, הפעוטה מגן הילדים בפ"ת(באדיבות המשפחה )

 

מספר שבועות לאחר שבתם נהרגה בגן הילדים, ויממה לאחר שהמשטרה הגישה הצהרת תובע נגד הסייעת שחשודה בהריגתה, חזרו דורינה וולדימיר וינטה, הוריה של התינוקת יסמין, לזירת האירוע ושוחחו עם חדשות עשר. "מקווה שהסייעת תקבל עונש כבד", אמר האב.

השניים, שהגיעו לפתח גן הילדים "מאשה והדוב", שכבר שינה את שמו לגן "מיקי מאוס", מספרים כי התנהגותה של הסייעת הייתה פושעת. "היא לקחה לנו את כל האושר", הוסיף האב תוך שהאשים גם את הסייעת השנייה בגן, שלא עשתה דבר כדי לסייע לבתו. "מקווה שהיא תשב מאחורי סורג ובריח, למרות שלא הייתה שותפה פעילה".

אמא של יסמין, דורינה, אמרה כי יסמין הייתה בתם הראשונה. "היא הייתה החיים שלנו, כל כך מתוקה וחייכנית", אמרה, "היא הייתה כל כך מאושרת ותמיד תהיה החיים שלנו גם במותה".

בשבוע שעבר, סיימה המשטרה את חקירת מותה של התינוקת בת השנה והחודשיים בגן בפתח תקווה, ופרסמה את החשדות נגד הסייעת החשודה בהריגה. לפי החשד, האישה – תושבת ארעית מאוקראינה בת 23, הטיחה את התינוקת על מזרן, זרקה עליה שמיכה, נשכבה עליה, וצפתה במכשיר הסלולרי עד שמתה.

חוקרי המשטרה פתחו בחקירה לאחר מותה של התינוקת בגן "מאשה והדוב", חרף העובדה שעל הגופה לא התגלו סימני אלימות וההתרשמות הראשונית של גורמי הרפואה לפיה אין חשד לפלילים. במהלך חיפוש שנערך בגן התגלתה מצלמת אבטחה, שתיעדה את האירוע.

גן הילדים בפ"ת בו מתה הפעוטה
 

גן הילדים בפ"ת בו מתה הפעוטה(פייסבוק)

 

לפי המשטרה, בסרטון נראית הסייעת סוחבת את התינוקת ביד אחת והולכת עמה כשהיא תלויה באוויר לעבר מזרון המונח על הרצפה – שעליו היא משליכה אותה בחוזקה. בהמשך הסייעת נראית סוחבת תינוק נוסף, משכיבה אותו לצד התינוקת, לוקחת שמיכה, זורקת אותה על התינוקות כך שכל גופם כוסה ונשכבת עליהם עם פלג גופה העליון תוך שהיא צופה בטלפון הסלולרי שהיה בידיה.

עוד נראה בסרטון כי כאשר התינוקת החלה לזוז, הפכה אותה הסייעת פעם נוספת, כיסתה אותה ונשכבה עליה בחוזקה עד שחדלה לנוע. המשטרה מציינת כי מחומר החקירה עלה החשד כי בפעולתה של הסייעת היא למעשה גרמה לתינוקת לחנק, שממנו מתה לכאורה.

במשטרה הדגישו כי מצפייה ממושכת בסרטוני האבטחה עלו עוד למעלה מעשרה מקרים שבהם נראתה הסייעת החשודה, וכן הסייעת הנוספת, מפעילות כוח על התינוקות במקום. הסייעת הנוספת ומנהלת הגן נעצרו תחילה אך שוחררו בתנאים מגבילים, ומעצרה של הסייעת החשודה בהריגה הוארך מעת לעת.