ליברמן: "הלוואי שמודל פירוז קוריאה יתממש גם במקרה איראן"

שר הביטחון התייחס בגל"צ למתיחות מול טהראן בצפון: "יש סכנה רצינית בגבול סוריה - נעשה הכל למניעת התבססות איראנית". עם זאת, ציין: "שלטון האייתלות חי על זמן שאול"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום (ראשון) בריאיון לאפי טריגר ב"בוקר טוב ישראל" בגלי צה''ל למתיחות בגבול עם סוריה, ואמר כי "הסכנה בגבול הצפון היא רצינית וממשית". לדבריו, "אנחנו נחושים למנוע נוכחות והתבססות איראנית בסוריה, ונעשה הכל על מנת שזה לא יקרה". 

עוד נגע ליברמן בדרישתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לפירוק מוחלט של הגרעין הצפון קוריאני, ואמר כי יש לברך על כך. "הלוואי שהמודל של ויתור מוחלט של קוריאה על תוכנית הגרעין יוכל להתממש גם במקרה של איראן", ציין. עם זאת, לדבריו, "ראינו להפך – הכרזה של האייתולה חמינאי שהוא נתן הוראה להאיץ את תוכניות הגרעין בארצו".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

אב השנה: עלה לבמה במופע הבלט - ועזר לבתו להיזכר בצעדים

תחזית: לחות ועומס חום; בהמשך השבוע תורגש הקלה

אסד: תקיפות ישראל בסוריה לא היו מתואמות עם רוסיה

למרות זאת, כך לדברי ליברמן, בתוך איראן, "מאז מהפכת חומייני לא היו כאלה מהומות וכזה אי שקט כמו בחודשים האחרונים - כולל פשיטות על נהגי משאיות וסגירת בזארים". לטענתו, "אם הסנקציות הכלכליות הכואבות ימשכו - שלטון האייתולות חי על זמן שאול".

ליברמן ורוחאני
 

ליברמן ורוחאני(חדשות עשר)

 

בתוך כך, שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כתב בשבוע שעבר בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "עוקב אחר הדיווחים לפיהם איראן מתכננת להרחיב את יכולות העשרת האורניום שלה". עוד הוסיף כי "ארצות הברית לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני". פומפאו הדגיש כי הממשל האמריקני נחוש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני: "איראן מודעת לנחישות שלנו. זו דוגמה נוספת לאופן הטיפשי בו טהרן מבזבזת את משאבי הציבור. אף אחד לא צריך להיות מופתע אם המחאות נגד המשטר ימשכו".

דבריו של פומפאו מגיעים לאחר שראש סוכנות הגרעין האיראני, עלי אכבר סאלחי, איים כי כבר בחודש הבא תושלם הקמתו של מתקן גרעיני לבניית צנטריפוגות מתקדמות בנתנז. סאלחי אמר בטלוויזיה המקומית כי "לאחר הוראת המנהיג העליון האייתוללה חמינאי הכנו את המקום תוך 48 שעות".

כמו כן הדברים מגיעים על רקע הודעת סוכנות הגרעין האיראנית כי תעביר לאו"ם הודעה רשמית על כוונתה להגדיל את היקף העשרת האורניום באמצעות הצנטריפוגות שברשותה. דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז קמאלוונדי, אמר: "אם גורמים נוספים מעוניינים בפרישה מהסכם הגרעין, יש ביכולתינו להאיץ את ייצור האטום".

עוד במהלך הראיון בגל"צ, השר ליברמן התייחס למצב ההומניטרי ברצועת עזה, זאת על רקע הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני שאמור להתקיים היום. "צריך להבין, יש שלוש סיבות למצב ההומניטרי הקשה ברצועה. הראשון - אבו מאזן, שהחליט יום אחד שהוא מפסיק להעביר תקציבים לרצועה. הסיבה השנייה - חמאס, שמוציא על המנהור והרקטות 260 מיליון דולר ב-2017 ולא מוכן להעביר שקל אחד לטובת מערכת החינוך הבריאות או התשתיות". הסיבה העיקרית, כך לדבריו, היא ש"חמאס לא מוכן להחזיר שבויים ונעדרים שלנו. הוא יכול לזכות לחבילה הומניטרית גדולה, נדיבה, במידה וישחרר שבויים ונעדרים".

 עפיפון תבערה - רגע לפני שליחתו לישראל
 

עפיפון תבערה - רגע לפני שליחתו לישראל ( דובר צה"ל)

 

לטענתו, במהלך "צעדות השיבה", האוכלוסייה בעזה לא הולכת "להתאבד על הגדר", אלא מדובר בפעילי חמאס ומשפחותיהם שמקבלים פקודה. "אנחנו ראינו בשישי האחרון שלמרות כל ההבטחות והלחצים, העזתים מן השורה לא הגיעו להתעמת על הגדר. היו כ-10 אלפים איש, כולם קשורים באופן ישיר או עקיף לחמאס, ומקבלים שכר מחמאס", אמר.

‏לדבריו, "העימות עם חמאס על הגדר ייקח זמן. מספיק עם כל מיני הזיות ואשליות ששיפור המצב הכלכלי יביא להפסקת הטרור. מטרת חמאס היא לא שיפור המצב האזרחי. חמאס רוצה קודם כל הסרת מצור. הוא לא מוכן לקבל שום תנאים אחרים או להכיר בזכותנו להתקיים. ‏מי שרוצה עתיד טוב יותר עבור הילדים שלו, חשמל לא רק לארבע שעות ביממה, חייב להפיל את שלטון חמאס".

בנוגע לעפיפוני הטרור, אמר ליברמן, כי חמאס "מותח את החבל עד הסוף, והוא עלול להיקרע. אנחנו לא מחפשים הסלמה, אין לנו עניין בעימות. חמאס מנסה לגרור אותנו לעימות ומוכן לשלם מחירים כבדים". לדבריו, "החקלאים מקבלים את מלוא הפיצוי ממשרד האוצר ומס ערך מוסף. אנחנו משתדלים שזה יהיה בדרך המהירה ביותר. אבל מדינת ישראל מתמודדת מול אתגרים רבים. ‏נמצא לעפיפונים תשובה הרבה יותר טובה. אסור שאפילו עפיפון אחד יעבור ויגרום לשריפה. נמשיך להתמודד עם זה".

  רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן
 

רה"מ והקבינט המדיני בטחוני בסיור ברמת הגולן( קובי גדעון, לע"מ)

 

כאמור, הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס היום לדיון מדיניות בנושא המצב האזרחי-הומניטרי בעזה והאפשרות להסדרה מדינית ברצועה. מדובר בדיון משמעותי ראשון בנושא מזה חודשים רבים. הדיון מתקיים על רקע ההפגנות של החודשיים האחרונים בעזה, החשש מהמשך הידרדרות הומניטרית ברצועה ויוזמות של מצרים, קטאר והאו"ם לייצוב המצב בעזה.

ראש הממשלה נתניהו אמר בתדרוך לכתבים ביום שני לאחר פגישתו בברלין עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי ישראל "בוחנת אפשרויות שונות כדי למנוע קריסה הומניטרית ברצועת עזה". נתניהו ציין כי הסיבה להפגנות בקרבת הגדר בגבול היא המצב הכלכלי הקשה שנוצר בעזה בעקבות הסנקציות של אבו-מאזן וההשקעה הכספית של חמאס בהתעצמות צבאית.

"ישראל היא זו שפועלת הכי הרבה למנוע קריסה הומניטרית כזו בעזה", אמר נתניהו. "אני העליתי את עזה בפגישה עם מרקל. אמרתי לה שהמשבר נוצר בגלל שאבו מאזן קיצץ את הכסף, חמאס השקיע את הכסף שנותר במנהרות. ואז הם החליטו להתנפץ על הגדר. זו תוצאה של המשבר הכלכלי".