מצעד הגאווה בפולין, רויטרס

"לאנשים נמאס להרגיש שהם נרמסים": פולין השמרנית חוגגת גאווה

אלפי אנשים מהקהילה הגאה צעדו בוורשה ובמדינה מתוכננים עוד 11 אירועים דומים. מספר שיא של שגרירים זרים תמכו באירוע. מנהיג תנועת ימין: "סטירת לחי לבירה הנוצרית"

מצעדי הגאווה מתקיימים גם ברחבי אירופה, ואפילו במדינה שמרנית כפולין הגיעו אתמול (שבת) אלפי אנשים לחגוג את האירוע בבירה ורשה. הצועדים הפגינו על חוסר השוויון וקראו לאפשר נישואים גאים. 

במהלך האירוע, מיצג אמנותי האיר מזרקה בצבעי הגאווה במשך שעות במרכז העיר. 12 מצעדי גאווה מתוכננים השנה בפולין הקתולית – מספר שיא במדינה. חמש ערים יארחו את האירוע בפעם הראשונה. 52 שגרירים זרים חתמו על מכתב התומך בזכויות אנשי הקהילה הגאה - מספר שיא במדינה. זאת, לעומת 42 שחתמו אשתקד. בין הנציגים – גם שגרירי ארה"ב, קנדה, בריטניה וטורקיה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תחזית: לחות ועומס חום; בהמשך השבוע תורגש הקלה

אסד: תקיפות ישראל בסוריה לא היו מתואמות עם רוסיה

המהגר העיראקי שחשוד ברצח הנערה היהודייה - הוסגר לגרמניה

 מצעד הגאווה בתל אביב
 

מצעד הגאווה בתל אביב (גיא יחיאלי)

 


"לאנשים נמאס מההרגשה שהם נרמסים תחת מגף, אז הם מגיבים. הם מארגנים אירועי גאווה ומתנגדים למדיניות", אמר הוברט סובקי, העומד בראש ארגון שנאבק על זכויות להט"בים. "ככל שהאווירה הפוליטית רעה יותר עבורנו, כך האווירה במצעד משתפרת", אמר מיכל נייפיסקי, שהגיע למקום יחד עם בן זוגו. לדבריו, כמות האנשים במצעדי הגאווה גדלה ביחס לשנה שעברה.

למרות הגידול במספר הצועדים, גם בחברה הפולנית ישנה התנגדות רבה לשיוויון זכויות. כך למשל רשת אמפיק, המובילה במדינה בתחום המוזיקה והספרים, שינתה את הלוגו שלה לדגל הגאווה, דבר שעורר מהומה באינטרנט וקריאות להחרים את הרשת. תנועות ימין שמרניות הפגינו נגד הצועדים, אך הורחקו מהמקום על ידי המשטרה המקומית. מנהיג תנועת ימין חדשה, טיודור יונסקו, אמר כי קיום המצעד הוא "חרפה, סטירה לחי לבירה הנוצרית".


גם ברומניה התקיימו אירועי גאווה דומים, ברקע פסק דין משמעותי בבית המשפט בלוקסמבורג, שקבע כי לאזרח אמריקני ואזרח רומני ישנן זכויות שוות כזוג, בדומה למעמד בני זוג סטרייטים. פסיקה זו אינה מחייבת את מדינות האיחוד האירופי, אך עשויה להכשיר מקרים דומים בעתיד.