מפגינים ברצועת עזה, רויטרס

בצה"ל מסכמים את "צעדות השיבה" וקובעים - זה היה ניצחון טקטי

הפלסטינים לא הצליחו לפרוץ לשטח ישראל, אין נפגעים ואין דיווחים על אירועים לא ערכיים מצד חיילי צה"ל שיצדיקו חקירות פליליות. מה יעשה הדרג המדיני עם עזה? • פרשנות

צה"ל מסכם את השבועות שחלפו מאז ה-30 במארס, עת החלו "צעדות השיבה", כהצלחה. הפלסטינים לא הצליחו לפרוץ לשטח ישראל, אין נפגעים בקרב החיילים, אין נפגעים אזרחיים ואין דיווחים על אירועים לא ערכיים מצד חיילי צה"ל שיצדיקו חקירות פליליות. לכן בצה"ל טוענים שהאתגר של השבועות האחרונים הסתיים בניצחון טקטי. כעת נשאלת השאלה מה יעשה הדרג המדיני עם הבעיה הבלתי נגמרת שקרויה רצועת עזה.

אם חמאס ניסה לשחזר ביום שישי את כמות המפגינים ואת רמת האלימות של יום העברת השגרירות, היום המדמם ביותר ברצועה עם 45 אלף מפגינים ו-62 הרוגים הרי שהוא כשל. רק כ-10,000 מפרי סדר נכחו בחמישה מוקדים בגדר. זה היה מבחן ראשון לאלוף פיקוד דרום, הרצי הלוי, שמונה לתפקיד בשבוע שעבר. הוא סייר בין הכוחות ופיקח מקרוב על הטיפול באירוע המורכב. שלשום, בשורה של אירועים הושלך לעבר כוחות צה"ל רימון, מטען צינור וכן שוגר עפיפון תבערה שנשא חומר נפץ והתפוצץ באוויר. באירועים אחרים הפלסטינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל ושיגרו עפיפוני תבערה. כמו כן, בפעם הראשונה בעימותים ברצועה, חיברו המתפרעים מטען חבלה לבלון הליום שיכול להגיע למרחקים גדולים הרבה יותר מעפיפוני התבערה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מחר: הקבינט ידון במצב ההומניטרי בעזה ובאפשרות להסדרה מדינית

בת 9 במצב קשה לאחר שטבעה בחוף בחיפה

מות האקדמיה: מה גרם לאוניברסיטאות לאבד את הרלוונטיות?

 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה( רויטרס)

 

בתוך כך, ערוץ "PalToday" וסוכנות "שהאב" דיווחו אתמול כי מזל"ט צה"לי תקף מעיפי עפיפונים ליד בית חאנון. מצה"ל נמסר כי בוצע ירי אזהרה באמצעות כלי טיס לעבר חולייה שעסקה בהכנת בלוני נפץ. "צה"ל רואה בחומרה את השימוש בבלוני ועפיפוני תבערה ונפץ ויפעל למניעת השימוש בהם", מסר דובר צה"ל. מנאסר סלאח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית מסרו לסוכנות "שהאב" בתגובה: "תקיפת מעיפי העפיפונים היא ראיה לכישלון של צה"ל. פעולה הזאת לא תעבור ללא עונש ולא נשתוק על הפשע הזה". לפנות ערב, צה"ל עצר פלסטיני שניסה לחצות את הגדר מרצועת עזה לישראל באזור נחל עוז, ובכליו נתפסה רוגטקה. הפלסטיני הועבר לחקירת שב"כ. מאוחר יותר, הפלסטינים פרסמו סרטון שבו נטען כי תיעדו חדירה לאזור מעבר קרני בצפון הרצועה וניסיון להצית עמדה צבאית. צה"ל טרם הגיב.

בד בבד, הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס היום לדיון מדיניות בנושא המצב האזרחי-הומניטרי בעזה והאפשרות להסדרה מדינית ברצועה. מדובר בדיון משמעותי ראשון בנושא מזה חודשים רבים. הדיון מתקיים על רקע ההפגנות של החודשיים האחרונים בעזה, החשש מהמשך הידרדרות הומניטרית ברצועה ויוזמות של מצרים, קטאר והאו"ם לייצוב המצב בעזה.

  תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל
 

תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל (חדשות עשר)

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, סיכם את ההפגנות בגבול רצועת עזה ואמר כי "חמאס נכשל פעמיים - פעם אחת מכיוון שהוא השקיע כסף בטרור במקום לדאוג לצרכי האוכלוסייה ופעם נוספת כיוון שהעזתים לא הצטרפו ל'צעדת הפאודה'".

אבו רוקון הוסיף: "הגיע הזמן לומר את זה: חמאס נכשל בכל הקשור למה שמכונה 'צעדת השיבה'. בחודשים האחרונים, מנהיגי חמאס הבטיחו חצייה המונית של הגדר, אך זה לא קרה".