הנשיא טראמפ ומנהיג צפון קוריאה , רויטרס, Getty Images

טראמפ לקראת צאתו לפסגה עם קים: "חייבים להשיג פירוז"

נשיא ארצות הברית נשא דברים בתום ועידת ה-G7, טרם עזיבתו לסינגפור. "אני חושב שקים רוצה לעשות משהו נהדר עבור העם שלו. זו הזדמנות חד-פעמית"

בדרך לפסגה: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס הערב (שבת) לפגישתו הצפויה בעוד כשלושה ימים עם שליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און. טראמפ עשה זאת טרם עזיבתו את ועידת ה-G7 בקנדה.

"בעוד מספר דקות אעזוב לסינגפור במשימה לקראת שלום. חייבים להשיג פירוז, חייבים להשיג משהו. אני מאמין שקוריאה הצפונית תהיה הצלחה כבירה תוך זמן קצר. הם עובדים איתנו", אמר הנשיא האמריקני, "אני חושב שקים רוצה לעשות משהו נהדר עבור העם שלו, יש לו הזדמנות טובה, לא יודעים אם תהיה או הייתה כזו הזדמנות. הוא יכול לקחת את האומה הזו ולהפוך אותה לנהדרת. זו הזדמנות חד-פעמית, אני חיובי לגביה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מתיחות בדרום: שריפות בעוטף עזה, הלוויות מהצד השני של הגדר

תיעוד: ישראלי דוקר תייר שצובט את חברתו בתאילנד

מחקרים: מסתמן שבדיקות דם יוכלו לחזות סיכונים ללידת פגים

עם זאת, הנשיא האמריקני הוסיף הסתייגות. "מי יודע, יש סיכוי שזה לא יצליח. יש סיכוי גבוה יותר שזה ייקח זמן. המינימום הוא יצירת מערכת יחסים. אני מאמין שבדקה הראשונה אבין לאיזה כיוון זה הולך, לפי התחושה". עוד אמר טראמפ כי המנהיג הצפון-קוריאני הוא אדם שמעטים מכירים אותו ולכן אין דרך לדעת כיצד הפסגה תתפתח.

 דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און ( רויטרס, Getty Images)

 

טרם הגעתו לועידת ה-G7, הנשיא האמריקני אמר כי אם הפגישה בסינגפור תתנהל כמו שצריך, הוא עשוי להזמין את קים לפגישה בבית הלבן. עוד טען טראמפ כי הוא "לא צריך לעשות הרבה שיעורי בית" לפני הפסגה, וכי אם השיחות לא יצלחו, הוא יעזוב אותן. "עשיתי זאת פעם אחת, מקווה שלא אצטרך לעשות זאת שוב", הבהיר.

טראמפ עוזב את כינוס המדינות המתועשות מוקדם מהצפוי. הנשיא האמריקני הודיע כי לא ישתתף בדיון על האקלים, ברקע פרישתו מהסכם האקלים הבין-לאומי. זאת, לאחר קרב ציוצים עם ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו ועם נשיא צרפת, עמנואל מקרון. הנשיא טראמפ תקף את ראש ממשלת קנדה ואת נשיא צרפת על כך שהם מתלוננים על המסים הגבוהים שהטיל על סחר עם מדינותיהם, אך בד בבד עושים דברים בעלי השפעה דומה, לטענתו, על החקלאות בארה"ב. ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה החדש, אמר כי ישנה הסכמה בקרב המדינות המתועשות לפיה שיטת הסחר הבין-לאומי צריכה להתעדכן.

בנאומו הערב, אמר טראמפ: "אנחנו דנים בנושאים משמעותיים, בעיקר במסחר, היו לנו דיונים פרודוקטיבים בנושא סחר הוגן ושווה בין המדינות. אנחנו מצפים מהמדינות לספק שוק הוגן לייצוא אמריקני. דנו גם בנושא ההגירה והסכנות העולות מכך. אנחנו מחויבים לפתרון בו מהגרים יזכו ליחס טוב ולתנאים הוגנים במדינות המוצא שלהם.  כל המדינות מחויבות לאותם ערכים ורעיונות, ביניהם מסחר הוגן, גם כלפי ארה"ב שזכתה ליחס רע בנושא. אני לא מאשים את המדינות האחרות כי אם את ארה"ב.