מות האקדמיה: מה גרם לאוניברסיטאות לאבד את הרלוונטיות?

למרות הגידול באוכלוסייה, מספר הסטודנטים ירד באופן ניכר משנת 2005 והמאבק על עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל נמצא בשיאו. "אנחנו קרובים למפולת מודל האקדמיה הישן"

המועצה להשכלה גבוהה מדווחת בעשור האחרון על האטה ניכרת בביקוש ללימודים אקדמיים. מספרם של הלומדים לתואר ראשון באוניברסיטאות היה במגמת עלייה מתמדת מאז קום המדינה, והגיע לשיא של יותר מ-70,000 סטודנטים בשנת 2005. עם זאת, מאז למרות הגידול באוכולוסייה חלה ירידה עקבית. במקביל לירידה, בשנים אלו זינק מספר הסטודנטים לתואר ראשון במכללות בקצב מהיר של קרוב לעשרה אחוזים בשנה, עד שבתוך עשור וחצי מספרם הכפיל את עצמו, אך גם שם בשלוש השנים האחרונות נרשמת ירידה.

למרות הנטישה ההמונית, ישנם ישראלים שהצליחו להגשים את עצמם ללא החותמת האקדמית. תומר חן (24) הוא דוגמא לכך. חן הוא המייסד והמנכ"ל של חברת הסטארט-אפ "מובקו", שמעסיקה כעשרים עובדים, מגלגלת מיליוני דולרים בשנה ובעלת סניפים בישראל, בהודו ובקרוב גם בקוריאה הדרומית. "אני בתור ילד תמיד התייחסתי לאנשים שלומדים באוניברסיטה ככאלה שזו שאיפתם, אך כשהגעתי לעולם העסקים הבנתי שזה לא מעניין אף אחד", סיפר חן.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

יומיים לאחר פתיחתו - אתר הקמפינג בחמת גדר נסגר בגלל תקיפת תן

רצח הנערה היהודייה מעמיד את מדיניות ההגירה של מרקל במבחן

בדרך לסינגפור עוצרים בקנדה: טראמפ היה מעדיף לדלג על ה-G7

אוניברסיטת תל אביב
 

אוניברסיטת תל אביב (חדשות עשר)

 

פרופ' עוז אלמוג, סוציולוג מאוניברסיטת חיפה, שהחליט לבחון את הרלוונטיות של האקדמיה, אמר: "המוסדות להשכלה גבוהה בכל העולם נלחמים על חייהם ונלחמים מלחמת מאסף. השורה התחתונה היא שאנחנו קרובים למפולת מודל האקדמיה הישן, שבו אנשים באים לכיתה ושומעים הרצאות פרונטליות". עוד הוסיף כי "אינני יודע מתי זה יקרה, אבל זה יקרה בשנים הקרובות".

מול התחזית הפסימית של אלמוג, ניצב פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה. "אני היסטוריון ואני שומע לכל אורך ההיסטוריה שהאוניברסיטאות לא רלוונטיות", סיפר רובין. עוד הוסיף כי "עם זאת, המוסדות האלה שורדים והם לא עושים זאת מכוח האינרציה אלא כיוון שהם מקנים משהו ששוק העובדה צריך. בסופו של דבר אין תחליף לאוניברסיטה".