רצח הנערה היהודייה מעמיד את מדיניות ההגירה של מרקל במבחן

לא רק בימין הקיצוני – גם בשמאל ואפילו בתקשורת, תוקפים בחריפות את הקנצלרית, על רקע מציאת גופתה של סוזאנה פלדמן שנרצחה ככל הנראה בידי מהגר מעיראק. "מאבדים שליטה"

רצח הנערה היהודייה סוזאנה פלדמן, שגופתה נמצאה שלשום בויסבאדן שבמערב גרמניה, מעורר סערה. לא רק בשל האופן שבו נרצחה, ככל הנראה לאחר אונס ברוטלי, אלא גם, ואולי בעיקר, בשל העובדה שהחשוד ברצח הוא עלי בשאר, מבקש מקלט מעיראק. אתמול נעצר בשאר על ידי הכוחות הכורדיים בעיראק, והיום הודה במעשה.

מדיניות ה"שערים הפתוחים" שהנהיגה הקנצלרית, אנגלה מרקל, מול הגעת רבבות הפליטים, מעוררת ביקורת נוקבת מאז החילה את מדיניותה אי שם בשנת 2015. במפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" שהתחזקה מאוד בבחירות האחרונות נשמעות כמובן ההאשמות הקשות ביותר, אולם גם במרכז ובשמאל יש שתוהים לגבי עתידה של המדינה רבת המהגרים.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

מחקרים: מסתמן שבדיקות דם יוכלו לחזות סיכונים ללידת פגים

בדרך לסינגפור עוצרים בקנדה: טראמפ היה מעדיף לדלג על ה-G7

דיווח: האקרים סינים גנבו פרטים מסווגים על צוללות אמריקניות

"סוזנה היא קורבן נוסף של מדיניות ה 'ברוכים הבאים' הצבועה והאגואיסטית של הקנצלרית אנגלה מרקל", אמרה מנהיגת "אלטרנטיבה לגרמניה", אליס וידל. לא רק במערכת הפוליטית, גם בתקשורת, אפילו זו ה"מיינסטרימית", הכותרות היו מאשימות. "על הממשלה לבקש סליחה מהוריה של סוזאנה", נכתב ב"בילד", "הדבר היחיד הגרוע יותר מרצח של ילד, הוא רצח של ילד על ידי פושע שלא צריך היה להיות בגרמניה".


העובדה גם כי "הכתובת הייתה על הקיר", בשל העובדה שבשאר היה מבוקש בשל עבירות אלימות וסכינאות בעברו, מגבירה את הזעם. ביום שבת האחרון הצליח הוא ועוד שבעה מבני משפחתו להימלט לעיראק, שם נתפס בשיתוף פעולה בין גרמניה לכוחות הכורדיים – אך הודיע אתמול שר הפנים, הורסט סי-הופר.

 קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל
 

"מדיניות צבועה ואגואיסטית". קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל ( רויטרס)

 

אולם, לא רק בימין הרדיקלי עלתה הביקורת כלפי מדיניות קליטת המהגרים של הקנצלרית. "איך אפשר להעלות על הדעת שמבצע הרצח הזה הצליח לעזוב את גרמניה תחת שם בדוי?" שאל כריסטיאן לינדר, מנהיג מפלגת המרכז-ימין "המפלגה הדמוקרטית החופשית", שאף הודיע כי מפלגתו תתמוך בחקירה פרלמנטרית בנושא.

 מילים דומות אמר גם קארל לאוטרבך, פוליטיקאי ממפלגת השמאל מרכז הסוציאל דמוקרטית. "כיצד ייתכן שהחשוד עלה על מטוס, למרות שזהותו לא ברורה?". "אנשים מרגישים שהמדינה איבדה שליטה", אומר ריינר וונדט, קצין משטרה בכיר, "יש אלפים כאלו במדינה, שאנחנו אפילו לא יודעים מי הם. זה סיכון ביטחוני עצום".

"מדינה חלשה לא יכולה לקבל את ההחלטות הנכונות", הוסיף וונדט. לטענתו, למשטרה, מערכת המשפט ורשויות ההגירה יש מעט מאוד משאבים להתמודד עם הסוגיה המורכבת הזו, ועל כן הסיכוי להישנות מקרים שכאלו הוא גבוה מאוד.

לא פחות מ-10,000 מהגרים ופליטים מתדפקים על שעריה של המדינה האירופית בכל חודש. בשנת 2017 חלה אמנם ירידה בכמות הפשיעה בגרמניה, כך לפי נתוני המשטרה, אולם עם זאת, מקרי האלימות, בפרט אלו של אונס ורצח, התרבו בשנה האחרונה, ובחלק גדול מהם הייתה מעורבות של מהגרים.  

מהגרים בגרמניה
 

חצי מליון מועמדים לגירוש. מהגרים בגרמניה (רויטרס )

 

ועם זאת חשוב לציין שגרמניה עדיין נחשבת אחת המדינות הבטחות ביותר באירופה מבחינת פשיעה, אך תושבים רבים חוששים כי המציאות הזו תשתנה מול מדיניות הגבולות הפתוחים.

סוזאנה איננה הנערה הראשונה שנרצחת על ידי מהגר בשנים האחרונות. בחודש מארס האחרון, מהגר ממוצא אפגני נשפט לעונש מאסר עולם בגין אונס ורצח סטודנטית. שלושה חודשים קודם לכן, בחודש ינואר, תלמידת בית ספר בת 17 נדקרה למוות, גם כן על ידי אדם שהגיע מאפגניסטן. לצד המקרים הללו זכורים כמובן גם פיגועי הטרור הקשים, שבוצעו גם הם בחלקם בידי מהגרים. בין השאר הפיגוע משוק הכריסטמס בברלין בשנת 2016 אז נרצחו 12 בני אדם.

שר הפנים סי-הופר, בעצמו איש ימין ממפלגת האיחוד הנוצרי-סוציאלי הודיע לאחרונה על תכנית חדשה, במסגרתה ירוכזו מבקשי המקלט ב"מרכזים בטוחים" כהגדרתו, עד להחלטה בנוגע למעמדם. עוד הוסיף, כי בכוונתו להאיץ את גירושם של מי שאינו מוגדר כ"מבקש מקלט".

יותר מחצי מיליון מהגרים אשר בקשתם למקלט נדחתה עדיין נמצאים בגרמניה, כאשר לגבי יותר ממחצית מהם כבר התקבלה ההחלטה לגרשם. אולם הרשויות מתקשות לבצע את ההחלטה, בין השאר בשל מחסור חמור בכוח האדם. בסך הכל מאז החלטה של מרקל על המדיניות החדשה לפני מעט יותר משנתיים, הגיעו לגרמניה כמיליון וחצי מהגרים ופליטים.