סטיב קר, מאמן גולדן סטייט, חוגג זכייה באליפות 2018 , גטי אימג'ס/אימג'בנק

תואר במשאבי אנוש: כך סטיב קר משאיר את הווריורס בפסגה

נכון שהכישרון שעל הפרקט מכריע משחקים, אבל היכולת של סטיב קר לבנות, לנהל, להעצים ולהביא לשיא את שחקניו ברגע הנכון, היא אחת הסיבות לאליפות השלישית שלו בווריורס

1. לא רק ליריבות, שנופלות מולו בזו אחרי זו כבר ארבע שנים; גם לעיתונאים סטיב קר עשה חיים קשים. כל מה שאנשים ביקשו להתמקד בו, זו השאלה האם אי זכייתו של סטף קארי בתואר ה-MVP של סדרת הגמר, אחרי סדרה שבה קלע 27.5 נקודות למשחק עם 5.5 שלשות, יכולה לערער את הכימיה והאווירה הטובה בחדר ההלבשה של גולדן סטייט ווריורס. אבל גם לזה היתה לו תשובה.

"אני יודע שאתם מדברים על כך, אבל לו לא אכפת מזה", אמר במסיבת העיתונאים, "היה נחמד עבורו לזכות בתואר, אבל בכנות, אני לא חושב שהוא ייתן לזה לאכזב אותו. אחרי שהפסדנו במשחק 7 בגמר 2016, הוא יצא לגייס את קווין דוראנט כשהדבר היחיד שחשוב לו הוא לקחת אליפות. הייתי איתם בהמפטונס כשישבנו עם דוראנט. לא דיברנו על מי ייקח MVP בגמר, אלא רק על אליפות".

קר הודה שהעונה הזו היתה קשה מקודמותיה. "החודש האחרון של העונה היה ממש קשה, קיוויתי שנוכל להתעלות כשהפלייאוף יתחיל", הסביר, "ידענו שנצטרך למצוא מחדש את ההגנה שלנו – וזה קרה כשהתחיל הפלייאוף". אבל זה לא היה רק החודש האחרון. הווריורס מצאו את עצמם נאבקים בשיעמום ובבנאליות של משחקי ינואר-פברואר, בביקורים בברוקלין ובסקרמנטו, מחפשים לעצמם אתגרים. בסופו של דבר הם קיבלו לא מעט כאלה – פציעות לא פשוטות, ספסל לא יציב, ויריבה אחת אימתנית שנבנתה במיוחד כדי לנצח אותם והגיעה כל כך קרוב (אגב, דמיינו מה היה קורה אם שיטת הפלייאוף היתה משתנה, ויוסטון נגד גולדן סטייט היתה סדרת הגמר).

סטף קארי ודריימונד גרין במשחק 3
 

סטף קארי ודריימונד גרין. לקארי "לא אכפת מה-MVP" (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 


 

2. "יהיה לנו קשה עוד יותר בעונה הבאה", המשיך קר, "יכול להיות שפשוט לא אופיע עד פברואר. בכל מקרה לא יקשיבו לי". נדיר לשמוע מאמן מדבר ככה רגע אחרי אליפות, אבל באמירה הזו יש את תמצית מה שעושה את הווריורס הנוכחיים לקבוצה עם אחוז ההצלחה הגבוה ביותר במשך ארבע עונות בתולדות ה-NBA – הם ניצחו ב-79.8% ממשחקי הליגה והפלייאוף שלהם בעידן קר: היכולת לשחרר. לדעת שכדי להביא את השחקנים האלה לשיא במאי וביוני, צריך להרפות במהלך העונה. 


זהו לוקסוס שאין לאף מאמן אחר, כמובן: קבוצות אחרות צריכות לגבש זהות, פילוסופיה, שיטת משחק, תיאום הגנתי, ללבן בינן לבין עצמן שאלות כמו מי האלפא דוג ולמי הולכים במאני טיים. מה שסטיב קר בנה בווריורס, פרט לכל אלה, זו חבורה יוצאת דופן של בני אדם שונים אחד מהשני כל כך, שמסוגלת להתקיים בהרמוניה מושלמת. 

יהיה לנו קשה עוד יותר בעונה הבאה", המשיך קר, "יכול להיות שפשוט לא אופיע עד פברואר. בכל מקרה לא יקשיבו לי

זהו קארי, האיש שנהנה מכל רגע, "שילוב נדיר בין כישרון לצניעות, שנותן את הטון לכל המועדון" כדברי קר; קליי, האיש שהוגדר בכתבה ב-ESPN כ"אדם שלא זקוק ליחס בכלל"; דוראנט, עם הדומיננטיות השקטה שמחכה להתפרץ, ושעלתה לווריורס בלא מעט רגעים קשים בגמר המערב; ודריימונד גרין, הלהבה הבוערת שמאפשרת לכדור הפורח הזה להמשיך ולרחף. 


סביבם, קר צריך למצוא את השחקנים שמוכנים להתאים את עצמם לסיטואציה. לא מפתיע שניק יאנג, כוכב שאקטין א פול וטיפוס קצת הזוי, הרגיש שם כל כך בבית. שג'אוייל מקגי, שעונה בדיוק לאותה הגדרה כמו יאנג וחטף גג מהטבעת במשחק הראשון, הפך לשחקן סופר-חשוב בסדרת הגמר עם הגנה נהדרת מול לברון. שג'ורדן בל, שהיה מבוגר מדי, נמוך מדי ופחות מדי קולע עבור רוב הקבוצות, נחטף על ידם דרך שיקאגו בסיבוב השני והיה נהדר בגמר. בהגדרה, קר זקוק לאנשים שמוכנים להסתפק בתפקידי משנה, אבל מספיק טובים כדי להתעלות במאני טיים. וגם בזה קר והצוות הניהולי מצליחים, שוב ושוב ושוב.

סטיב קר, מאמן גולדן סטייט, עם ניק יאנג
 

סטיב קר, מאמן גולדן סטייט, עם ניק יאנג. מוצא את שחקני המשנה (רויטרס )

 


3. עבור קר, העונה הזו, ובעיקר הפלייאוף שבסיומה, היו גם מסע אישי. בסיבוב הראשון הוא פגש את האיש אצלו שיחק והתעצב, גרג פופוביץ'; בשני את עוזרו בקבוצת האליפות הראשונה, אלווין ג'נטרי; בשלישי את האיש שעבד תחתיו כשהיה מנג'ר בפניקס, מייק דאנטוני; ובגמר את האיש שכולם משווים למייקל ג'ורדן – אותו ג'ורדן שנעזר בקר כדי לקחת אליפויות – לברון ג'יימס.


"כישרון מנצח בליגה הזו, ולנו היה יותר", ניחם קר את לברון וקליבלנד, אבל זה לא רק כישרון. יש שיגידו שגם עם דחליל על הקווים אפשר לקחת אליפות כשיש לך כל כך הרבה כוכבים. רק שאין דבר רחוק יותר מהמציאות. ראשית, לא אצל כל מאמן אפשרי בכלל ליצור תלכיד שכזה, שבו שני סופרסטארים יכולים ברגע האמת לזוז הצידה ולתת לשותף שלהם לקחת את התהילה; וגם לאחר שכבר לוקחים אליפות, כל כך הרבה קבוצות עתירות כוכבים כבר התפרקו על עניינים של יוקרה וכבוד. אם העובדה שעדיין אין לו MVP של סדרת גמר לא תעוות משהו בתכנות הפנימי של סטף קארי, זה לא יקרה גם הפעם.


הרגע בו הדברים היו הכי קרובים לפיצוץ, היה דווקא על ציר קר-דריימונד גרין. השניים התעמתו מילולית בחדר הלבשה באוקלהומה סיטי ב-2016, אבל השלימו ויצאו לדרך חדשה. בבליצ'ר ריפורט סופר כיצד בפברואר 2017, לאחר משחק חלש בברוקלין, כתב קר לגרין מכתב בן שלושה עמודים ונתן לו אותו לפני טיסה לפילדלפיה. הבעת האהבה, ההערכה והאמון מצד קר לגרין קנתה את הפורוורד. "סוף סוף הבנתי שהוא מכיר אותי באמת", סיפר גרין, ומאז שניהם יודעים לצעוד על הקו הדק שבין טירוף לשליטה: קר יודע שגרין יכול להתפרץ במהלך משחק, לחטוף טכנית, אבל גם להתאפק למשך שאר הערב, כך שלא יאכזב את הקבוצה כפי שהיה ב-2016.

דריימונד גרין, קווין דוראנט, סטף קארי, קליי תומפסון זוכים באליפות ה-NBA ב-2017
 

גרין, דוראנט, קארי ותומפסון זוכים באליפות ה-NBA ב-2017 (גטי אימג'ס/אימג'בנק)

 

 
4. "לפעמים אתה מגביר את שליטתך על קבוצה, דווקא על ידי שחרור האחיזה"

החבל הארוך שנותן קר לגרין הוא רק דוגמה אחת. דוגמה אחרת היתה אותו יום בפברואר בו נתן לאנדרה איגודאלה לנהל את אימון הקליעות, לג'אוייל להריץ את תדרוך הווידאו, ולאיגודאלה, גרין ודייויד ווסט להעביר את פסקי הזמן נגד פניקס. זוהי תמצית פילוסופיית האימון של סטיב קר: "העצם את השחקנים שלך, מבלי לאבד סמכות - תמצא את האיזון הנכון". תגוון להם את השגרה, כדי שהם יידעו לחזור אליה ולהעריך אותה. "זו הקבוצה שלהם, וזה אחד הדברים הראשונים שאתה צריך לקחת בחשבון כמאמן", אמר קר, "הם צריכים להרגיש שותפים לבעלות. תפקידנו כמאמנים הוא לסמן להם את הכיוון הנכון, להדריך אותם, אבל לא לשלוט בהם. הם קובעים את גורלם שלהם". מאוחר יותר, בפודקאסט שבו השתתף, הסביר: "אי אפשר לעשות דברים כאלה כל יום, אחרת נהיה כמו 'בעל זבוב'. דריימונד יאכל את כולם עד היום החמישי".


לא פלא שמי שהתלהב במיוחד מהמהלך הזה היה ג'סטין באריסו, יועץ ארגוני ומומחה לניהול וקבלת החלטות. "יש הרבה דרכים להעצים את העובדים שלך", כתב באתר Inc.com לאחר המשחק ההוא בפברואר, "אתה יכול לתת להם את ההכשרה והכלים שהם צריכים כדי להיות במיטבם, ואת החופש והביטחון הפסיכולוגי להביע דעות מנוגדות. לא רק שזה ייתן להם מוטיבציה, זה גם יבנה אמון במערכת היחסים ביניכם. אחד הדברים החשובים ביותר שאפשר לעשות כדי להעצים את האחרים, זה לתת להם הזדמנות להוביל – קבוצה, פרויקט או פרזנטציה. הם ילמדו רבות מהניסיון הזה".


נדמה לכם שגלשנו יותר מדי למנטרות שנראות כלקוחות מכנס של רואי חשבון או עיתון עסקי במלון בהרצליה? ובכן, קבוצת NBA היא עסק. קבוצת NBA מוצלחת לאורך שנים, היא כזו שיש לה מנהל מוצלח. וכשאתה מכהן רק 4 שנים כמאמן ראשי, אבל הופך לאחד מששה מאמנים בלבד שזכו ב-3 אליפויות ומעלה – וכל האחרים עשו זאת ב-11 עונות ומעלה – זה הרבה בזכות אינטליגנציה רגשית. לקר יש חמישה תארים כשחקן, שלושה תארים כמאמן, תואר כקול הבולט (לצד פופוביץ') במאבק של אמריקה הליברלית על צדק חברתי, ובעיקר, כפי שהקבוצה שלו מוכיחה פעם אחר פעם, תואר בפסיכולוגיה, ניהול ומשאבי אנוש.