בדרך לסינגפור עוצרים בקנדה: טראמפ היה מעדיף לדלג על ה-G7

בטרם ייפגש עם קים, נאלץ נשיא ארה"ב להגיע לפסגת המדינות המתועשות. בשל מלחמות הסחר מול אירופה וחוסר העניין שלו בסוגיית האקלים – הוא ישהה שם כמה שפחות • פרשנות

פסגת קוריאה: עוד לפני שיצא לסינגפור ללחוץ את ידו של קים ז'ונג און ביום שלישי לפנות בוקר (שעון ישראל), הנשיא טראמפ עצר אתמול (שישי) בקוויבק שבקנדה, לפסגת מנהיגי 7 המדינות המתועשות, הג'י 7. בעבר הייתה זו גולת הכותרת של המפגשים של נשיאי ארה"ב עם בני בריתם – אולם אצל טראמפ זוהי זירת היאבקות עם ידידיו הקרובים.

טראמפ נמצא במלחמת סחר עם ידידותיה הגדולות ביותר של ארה"ב, מדינות אירופה וקנדה. בשורת ציוצים בסוף השבוע מול נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא קנדה ג'סטין טרודו הוא לא הסתיר את העובדה שיש לו לא מעט חשבונות עם בעלי בריתה של ארצות הברית, בנושא סחר ומכסים.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

דור הזהב: גולדן סטייט מחצה את קליבלנד בדרך לאליפות נוספת

גל החום נמשך: הביל במישור החוף; שרבי בהרים ובפנים הארץ

רוכב אופניים כבן 14 נפגע מרכב בקלנסווה - מצבו קשה

אתמול, מול כתבים בבית הלבן לפני יציאתו לקוויבק, שב הנשיא וטען ש"כל המדינות מנצלות את ארצות הברית. הוא אף המשיך ותקף את מארח פסגה טרודו, והודיע כי "הוא שוקל לבטל את נפט"א (הסכם הסחר הצפון אמריקני).

גם את נשיא צרפת הוא תקף בטוויטר, אחרי שהאחרון צייץ קודם לכן כי "יוכלו להסתדר גם שש מדינות" אם טראמפ לא ישתף פעולה. מוקדם יותר השבוע התייחס מקרון לשיחה, קשה על פי הדיווחים, עם טראמפ. "השיחות איתו הם כמו נקניקיה", אמר, "אתה לא רוצה לדעת מה יש בתוכה".

דונלד טראמפ בכנס המדינות המתועשות
 

היה מעוניין להגיע ישר לסינגפור. טראמפ בקוויבק (רויטרס )

 

יריבה נוספת של טראמפ היא ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, שלטענתו מדברת אליו בטון מתנשא. לאור זאת החליט הנשיא שלא לפגוש אותה כנהוג בארבע עיניים בשולי הפסגה, כמו גם את הנשיא מקרון – אלא שאת זה תירצו בבית הלבן מ"סיבות טכנויות".

לכן כשמקרון מאיים על יצירת "גוש הג'י 6", בלי ארה"ב של טראמפ שמנהלת מלחמת סחר, טראמפ משיב לו באותו מטבע – ומבקש לצרף את רוסיה ולהפוך ל"ג'י 8", אחרי שזו סולקה משם בשל תוקפנותה באי קרים. טראמפ גם יקצר את שהותו בפסגה, וייעדר מהחלק הדן באקלים ובהתחממות כדור הארץ. הוא הרי ממילא פרש מההסכם – ויישלח במקומו יועץ.

במקום לדון בענייני האקלים שפחות מעניינים אותו, טראמפ ימריא למקום שהוא כבר משתוקק לקראתו, סינגפור והתמונה המיוחלת עם קים ז'ונג און. טראמפ לא מאמין גדול בהכנות לפסגה, ומאמין שמגע הקסם שלו יעשה את ההבדל. "זה הכל עניין של גישה", אמר לראש ממשלת יפן, שינזו אבה, "אני מוכן".

את ההכנה האמיתית לפסגה ביצע ה"שושבין" שלה, שר החוץ מייק פומפיאו, שנפגש פעמיים עם קים ז'ונג און במהלך החודשים האחרונים, וביצע שעות של הכנה לפסגה עם צוותו. אם טראמפ יכול היה, הוא היה מעדיף לפסוח על הפסגה בקנדה. מכיוון שהוא לא יכול לעשות זאת, הוא ינסה לשהות שם כמה שפחות – בדרכו אל התהילה בסינגפור.