נסראללה: "לא רוצים לזרוק אתכם לים – חזרו למדינות מהן הגעתם"

בנאום שנשא איים מזכ"ל חיזבאללה על ישראל: "אנו לא רוצים לעשות שואה חדשה – אך אם בחרתם לכבוש, יום מלחמה גדול יגיע". על סוריה: "לא נצא ממנה גם אם כל העולם ירצה"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה איים אתמול (שישי) על ישראל במהלך נאומו במסגרת טקס של הארגון, לציון "יום ירושלים" האיראני במארון א-ראס שבדרום לבנון. "אף אחד לא רוצה להרוג שישה מיליון יהודים, ואנחנו לא רוצים לזרוק אף אחד לים, אז תעלו על הספינות שלכם וחזרו למדינות שמהם הגעתם", אמר, "אם תבחרו בדרך הכיבוש - יום מלחמה גדול יגיע".

נסראללה התייחס גם למעורבות חיזבאללה בלחימה בסוריה. "לא נצא מסוריה גם כל העולם ירצה בכך", אמר, "נצא רק אם סוריה תגיד לנו שסיימנו". לדבריו, "כל הבכירים בישראל, לאורך כל השנים, רצו שאסד יפול, אבל הוא נשאר. ישראל מודה כעת בהפסדה, כשהיא מוצאת מטרה חדשה - הוצאת איראן מסוריה". בנוגע לנוכחות האיראנית בסוריה, הוסיף נסראללה כי בטהראן יחלטו בעצמם אם להישאר במדינה. 

מזכ"ל חיזבאללה יצא בנאומו נגד סעודיה שמביעה תמיכה בישראל. "יש ערבים, במיוחד בסעודיה, שחושבים שלישראל זכות היסטורית על פלסטין וירושלים", אמר, "זה זיוף של הקוראן ועקרונות האסלאם, וזו התחלה מסוכנת".

 מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה
 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה( ללא קרדיט)

 

נסראללה גם התייחס לצעדות השיבה ברצועת עזה והביע תמיכה במפגינים שיוצאים להפגין בסמוך לגדר: "מאות שאהידים ואלפי פצועים, שהם שאהידים בפוטנציאל, מגיעים אל מול אחד מהצבאות החזקות באזור. זה מעיד על אומץ".

בתוך כך, אתמול הגיעו לגדר הגבול רק כ-15 אלף מפגינים, למרות שחמאס פעל על מנת להוציא כ-50 אלף פעילים. בפעם הראשונה בעימותים ברצועה, חיברו המתפרעים מטען חבלה לבלון הליום שיכול להגיע למרחקים גדולים הרבה יותר מעפיפוני התבערה. על פי משרד הבריאות העזתי ישנם שלושה הרוגים מירי צה"ל, ביניהם נער כבן 15. בנוסף נפצעו 618 איש, מהם שבעה במצב קשה.

 מפגינים פלסטינים סמוך לגדר הרצועה
 

מפגינים פלסטינים סמוך לגדר הרצועה (דובר צה"ל)

 

גם אתמול, כמו בכל יום שישי, נרשמו התפרעיות אלימות מאוד, כולל מטענים, רימונים ובנוסף בפעם הראשונה היה ניסיון לפוצץ עפיפוני תבערה על הכוחות. במהלך העימותים מחבלים ביצעו ירי לעבר כוח צה"ל בצפון רצועת עזה. זוהתה פגיעה בעמדה, אך לא היו נפגעים.

בסך הכל נרשמו אתמול שלוש ניסיונות לפגוע בכוחות, שהיו פרוסים בכוחות שיא, בדיוק כמו במהלך יום העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, מתוך הבנה שהיום הזה עלול להיות נפיץ במיוחד. כמו כן, בשל איומי חמאס כי ישגר רקטות על כל הרוג, מערכת כיפת ברזל פרוסה בפעם הראשונה בפריסה מקסימלית לאורך כל יישובי העוטף.