10,000 מפגינים בעזה; משרד הבריאות ברצועה: 386 פצועים, 5 קשה

ע"פ הפלסטינים, בין הפצועים עיתונאי שנפגע מירי צה"ל. חייל נפצע קל מרסיס כדור שירו כוחותינו. שריפות רבות פרצו באזור בארי. דיווח: רחפן נתפס בחוט עפיפון והופל • חי

כ-10,000 פלסטינים מפגינים היום (שישי) בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה, במסגרת "צעדת השיבה", שמתקיימת היום בסימן "יום אל-קודס". במהלך העימותים הושלכו לעבר כוחות צה"ל רימון, מטען צינור וכן שוגר עפיפון תבערה שככל הנראה נשא חומר נפץ והתפוצץ באוויר. כמו כן מפרי הסדר מבעירים צמיגים ומיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת ומשגרים עפיפונים אליהם מחוברים חפצים בוערים במטרה להבעיר שרפות בשטח הארץ.

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי כוחות צה"ל מרססים אמבולנסים באזור חאן יונס בגז מדמיע, וש-386 בני אדם נפצעו עד כה בהפגנות, חמישה מהם במצב קשה. חלק מהפצועים נפגעו כתוצאה משאיפת גז. כלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו כי צלם של סוכנות הידיעות הצרפתית, מוחמד אל-באבא, נפגע מירי של כוחות צה"ל באזור ג'בליה שבצפון הרצועה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

צעיר נפגע קשה בתאונה בין משאית לרכב פרטי בצפון; מצבו לא יציב

בדרך ללגליזציה: הסנאט בקנדה אישר שימוש במריחואנה וגידול ביתי

מזג האוויר: חם ולח במישור החוף, שרבי בפנים הארץ ובהרים

 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה (רויטרס)

 

חייל צה"ל מיחידת ימ"ס נפצע קל, לאחר שרסיסים של כדור שנורה על ידי צלף ביחידתו, פגעו בצווארו ומעל לעינו. הוא פונה לבית החולים סורוקה שבבאר שבע.

במקביל, שריפות רבות פרצו במוקדים שונים ביערות בארי וכיסופים, צוותים רבים של עובדי קק"ל מצפון ודרום ביחד עם צוותי כיבוי אש פועלים בשטח בניסיון להשתלט על המצב.

בתוך כך, צה"ל הבעיר באמצעות רחפנים אלפי צמיגים שפעילי חמאס אספו על מנת לעשות בהם שימוש במהלך הפרות הסדר הצפויות היום. כלי הטיס הבלתי מאוישים נשאו חומר בערה שפכו אותו על הצמיגים, ולאחר מכן הציתו אותם.

דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, הגיב לכך ומסר כי "העובדה שהכיבוש הצית את האוהלים ואת הצמיגים במזרח רפיח לא תחליש את ידיו של הציבור הרחב שישתתף בצעדות המיליונים, אלא תדחוף אותם לדבקות בהמשך הצעידה ושבירת המצור".


קודם לכן, פרצה שריפה סמוך לקיבוץ מפלסים שבשער הנגב, כתוצאה מעפיפון תבערה שנחת באזור. צוותי כיבוי וכוחות קק"ל פועלים במקום לכיבוי האש. עקב חשש לשליחת עפיפונים ממולכדים במהלך היום, המשטרה מבקשת מהציבור לדווח על כל עפיפון, ולא לגעת בו עד להגעת גורמי מקצוע מוסמכים לשטח.

 עפיפון תבערה - רגע לפני שליחתו לישראל
 

עפיפון תבערה - רגע לפני שליחתו לישראל( דובר צה"ל)

 
 טרור העפיפונים, שריפה במפלסים
 

שריפה במפלסים (ניר פורר)

 

בד בבד, באיראן נערכות היום הפגנות תמיכה בפלסטינים וב"צעדות השיבה", ובהמשך צפויים לנאום בעצרת בטהראן שליט איראן עלי חמינאי והנשיא חסן רוחאני. בלבנון צפויות להתקיים עצרות זהות, ולקראת הערב צפוי לנאום מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. יו"ר הפרלמנט באיראן, עלי לריג'אני, טען בנאום לרגל יום אל-קודס כי "ישראל וסעודיה הן מקור הכאוס במזרח התיכון, והן תומכות בארגוני טרור". הוא הוסיף כי "הביטחון באזור תחת איום אם טהראן חשה שהיא נדחקת לפינה על ידי אויביה". 

כוחות חטיבות גולני, גבעתי ו-401 תגברו את הגבול. יחד איתם, הוצבו גם צלפים וכוחות מיוחדים. בנוסף, כוחות הכיבוי נמצאים בכוננות גבוהה. תושבי הדרום עשויים לקבל תגבור בדמות מתנדבים שיבואו כדי להשקיף לעבר השמיים ולזהות את עפיפוני התבערה בטרם ינחתו ויגרמו לשריפות.

 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה (רויטרס)

 

אמש, חמאס הכריז על "מצעד המיליון", במסגרת "צעדות השיבה", ומקווה להביא לגדר למעלה מ-40 אלף מתושבי הרצועה. בין היתר, הצהיר חמאס כי יחידת עפיפוני התבערה תפעל במתכונת מוגברת ועשויה להפריח מאות עפיפונים, שעלולים לגרום לשריפות רבות ולנזקים כבדים לחקלאות ביישובי עוטף עזה.

ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, אמר אמש בנאומו כי "צעדות השיבה" יימשכו עד שירושלים תשוב להיות "חופשייה". "'צעדת השיבה צריכה להתפשט גם לגדה ולירושלים", הוסיף הנייה, "נמשיך לנסות לשבור את המצור על עזה". הנייה ציין כי חמאס מוכן לשקול בחיוב "יוזמה אמיתית שתסיים באופן מלא את המצור על עזה, אך לא על חשבון שלמות הסוגיה הפלסטינית".

עפיפון תבערה

עפיפון תבערה ( דובר צה"ל)