טראמפ לא ישתתף בדיון האקלים ב-G7: "לא אכפת לו להיות מבודד"

נשיא ארה"ב תקף את עמיתיו טרודו ומקרון בטוויטר, והודיע כי יעזוב מוקדם את פסגת מנהיגי המדינות המתועשות • הוא ימשיך למפגש עם קים: "לא צריך לעשות הרבה שיעורי בית"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הלילה (שישי) כי יעזוב מוקדם מהמתוכנן את פסגת מנהיגי המדינות המתועשות (G7) שתתכנס בשבוע הבא בקנדה, ולא ישתתף בדיון על האקלים, ברקע פרישתו מהסכם האקלים הבין-לאומי. זאת, לאחר קרב ציוצים עם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ועם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

הנשיא טראמפ תקף את ראש ממשלת קנדה ואת נשיא צרפת על כך שהם מתלוננים על המסים הגבוהים שהטיל על סחר עם מדינותיהם, אך בד בבד עושים דברים בעלי השפעה דומה, לטענתו, על החקלאות בארה"ב.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שדרות: שני פצועים בינוני וקשה מפיצוץ בבניין; הנסיבות בבדיקה

בדרך ללגליזציה: הסנאט בקנדה אישר שימוש במריחואנה וגידול ביתי

הערב: הארגנטינאים מאור הנר על אש העפיפונים וביטול המשחק

 מנהיגי המעצמות בוועידת המדינות המתועשות בשנת 2017
 

מנהיגי המעצמות בוועידת המדינות המתועשות בשנת 2017 (רויטרס )

 

"ראש הממשלה טרודו מתרעם כל כך, מעלה לדיון את היחסים בין ארה"ב לקנדה במשך השנים וכל מיני דברים אחרים", צייץ טראמפ, "אבל הוא אינו מעלה את העובדה שהם גובים ממנו עד 300% על מוצרי חלב – פגיעה בחקלאים שלנו, הרג החקלאות שלנו!".

"לנשיא האמריקני אולי לא אכפת להיות מבודד", כתב מקרון, "אבל גם לנו לא אכפת לחתום על הסכם עם שש מדינות, אם יהיה צורך בכך. מכיוון ששש המדינות הללו מייצגות ערכים, הן מייצגות שוק כלכלי בעל משקל היסטורי ועתה הוא בעל כוח בינלאומי".

המתיחות בין טראמפ למנהיגי המדינות האחרות החלה לאחר החלטתו להטיל מסים גבוהים על סחר עם מדינות האיחוד, דבר שצפוי לפגוע בכלכלת צרפת וקנדה. בתוך כך, דיפלומט בכיר טען כי טראמפ הביע מורת רוח מהתנהלותה של ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, והשניים לא צפויים להיפגש באופן אישי במהלך הוועידה.

בתום השתתפותו בכנס, צפוי הנשיא טראמפ לטוס הישר לסינגפור, שם הוא עתיד לפגוש את מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און ולדון עמו במצב בחצי האי הקוריאני ובפירוק מדינתו מנשק גרעיני.

הנשיא האמריקני אמר כי אם הפגישה תתנהל כמו שצריך, הוא עשוי להזמין את קים לפגישה בבית הלבן. עוד טען טראמפ כי הוא "לא צריך לעשות הרבה שיעורי בית" לפני הפסגה, וכי אם השיחות לא יצלחו, הוא יעזוב אותן. "עשיתי זאת פעם אחת, מקווה שלא אצטרך לעשות זאת שוב", הבהיר טראמפ.