האנשים שמנצלים את חולשת החייבים - ומשכנעים אותם לפשוט רגל

גורמים שונים מנסים לעיתים לגזור קופון על מי שחייב כסף ולהובילו לפשיטת רגל, לפעמים שלא לצורך. "מוכרים חלומות, לא כל אחד צריך ללכת למהלך שכזה" • פרק אחרון בסדרה

במעגל הקסמים שבו מצד אחד הציבור מוצף בהלוואות ובאשראי, ומצד שני נראה שמעולם לא היה קל כל כך לפשוט רגל, יש לא מעט אינטרסים. הריבית האפסית במשק זה עשור הפכה את לקיחת ההלוואה לקלה יותר. הבנקים וגופי האשראי השונים זיהו את הפוטנציאל והציעו לציבור עוד אשראי - הם מרוויחים מהריביות, ותרבות הצריכה מניעה את הכלכלה ומעלה את הצמיחה במשק, ולכן איש לא ימהר לבלום את המגמה.

כשאדם נקלע לקושי כלכלי, מערכות הגבייה והמשפט ממהרות להיפטר מהתיקים - כלומר להביא לפשיטת רגל, שכן הן ממילא עמוסות. באמצע יש לא מעט גורמי ביניים כמו עורכי דין או מאכערים שונים שעלולים לנסות לגזור קופון על החייבים. בלשכות ההוצאה לפועל, בבתי המשפט או בפרסומות מפתות ברשת, יש מי שעלול לנסות לנצל לרווח אישי את החולשה של זה שמנסה להשתקם.

לקבוצה למחיקת חובות, מיזם שמאגד יחד אנשים החייבים כספים לאותם הגופים, כמעט כל הפונים מגיעים לאחר שמישהו בדרך הציע להם לפשוט רגל. "אני חושבת שמוכרים פה חלומות", אמרה עו"ד אריאלה ברק אקשטיין, מנכ"לית המיזם. "לא כל אדם צריך ללכת לפשיטת רגל - תנסה להגיע להסדר חוב ובמקסימום תלך לתהליך הזה אם זה מתאים לך".  

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אסון השיטפון: משרד החינוך דורש רפורמה - אחרת המכינה תיסגר

אש בשתי חזיתות, תקיפת מאות מטרות בעזה: חיל האוויר תרגל מלחמה

קשיש שלא הספיק לעבור את הכביש - קיבל עזרה מפתיעה משוטר

כספומט
 

כספומט (GettyImages/אימג'בנק)

 

הסיפורים של זוהר אוחנה ואוראל מוכיחים את הקלות שבה ההצעה לפשיטת רגל מוגשת. זוהר הייתה בת 18 כשהציעו לה פשיטת רגל, היא עשתה טעויות, פיזרה כספים, לקחה הלוואות והסתבכה בחובות של יותר ממאה אלף שקל. "פשיטת רגל זה מפתה, לא גילו לי שבין שבע לעשר שנים לא אוכל לצאת מהארץ, שלא יתנו לי צ'קים ואשראי", סיפרה.

ברגע האחרון, אחרי שכבר כמעט השתכנעה שזה הפתרון היחיד עבורה, זוהר החליטה שהיא תעשה הכול כדי לא להגיע לפשיטת רגל, גם אם זה אומר לעבוד מבוקר עד לילה, וגם אם זה אומר להילחם מול התותחים הכבדים ביותר.

לעומתה, אוראל כן לקח את ההצעה לפשוט רגל, לאחר שהבין שלקח יותר מדי הלוואות כדי לעזור למשפחתו ולא יוכל להחזיר. אך מאז הוא סיפר כי הוא מתחרט על כך כל יום, "הייתי בוכה כל לילה, פשיטת רגל זה לא באמת קל, התהליך הזה שבר אותי מבפנים".