אסון השיטפון: מועצת המכינות קבעה – יש לסגור לשנה את המכינה

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, החליטה המועצה להציע ל"בני ציון" סיוע בבנייתה מחדש: "סבורים שאין לפתוח את המכינה לפני השלמת התהליך". החניכים יפוזרו למכינות אחרות

אסון השיטפון בערבה: חודש וחצי אחרי האירוע הקשה בדרום הארץ, במסגרתו נהרגו תשע נערות ונער, וכפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר - הודיעה היום (חמישי) מועצת המכינות הקדם צבאיות כי היא החליטה שיש לסגור לשנה את מכינת "בני ציון". "אנו סבורים שאין לפתוח את המכינה לפני השלמת תהליך בנייה מחדש", נכתב בהודעת הוועד המנהל של המועצה.

ברוב גדול הצביעו חברי הוועד כי יש לסגור את המכינה, זאת כדי להתארגן מחדש כאמור, להחליף את הצוות החברתי והמקצועי, ולהפיק לקחים. כעת, המכינה צפויה לקבל את ההמלצה ולפזר את החניכים בין המכינות השונות. בשלב זה לא יתקיימו ראיונות מכל סוג בנוגע למשרות ותפקידים במכינה. יחד עם זאת, נמסר כי "המועצה רואה ערך גדול בהמשך קיומה של מכינת בני ציון כחלק ממפעל המכינות". החלטת הוועד המנהל הועברה לנציגי משרד החינוך, משרד הביטחון ומכינת בני ציון.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

קשיש שלא הספיק לעבור את הכביש - קיבל עזרה מפתיעה משוטר

נתניהו: מלחמת האזרחים בסוריה נגמרת - אסד לא חסין יותר

צעיר בן 20 נעצר בחשד שאנס נערה בת 13 בזמן שביקרה בביתו

  הרוגי האסון השיטפון בערבה
 

עשרת הרוגי האסון השיטפון בערבה (חדשות עשר)

 

שלשום, דווח לראשונה בחדשות עשר כי בימים האחרונים נערכו דיונים במכינה ומחוצה לה שהובילו לרעיון סגירת המכינה לטובת התארגנות מחדש וקבלת אחריות. המצדדים בסגירת המוסד טענו כי לא ניתן לקיים פעילות ללא הפקת לקחים. עם זאת, ההחלטה לא התקבלה באופן סופי שכן ישנם כאלה שמתנגדים לסגירת המכינה.

בתוך כך, חברי הנהלת המכינה התפטרו מוקדם יותר השבוע מתפקידם במסגרת ישיבת דירקטוריון. אם המכינה אכן תיסגר, הרי שחניכי וחניכות המכינה צפויים להתפזר בין המכינות האחרות.

לפני כשלושה שבועות, המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום נגד מנהל המכינה, יובל כהאן, בגין גרימת מוות ברשלנות, ונגד המדריך אביב ברדיצ'ב, בגין הריגה. במהלך עימות שנערך במשטרה בין כאהן לברדיצ'ב, הטילו השניים את האחריות זה על זה. מנהל המכינה הטיח בברדיצ'ב: "לא יידעת אותי על כך שאנחנו משנים את המסלול, לא יידעת אותי על כך שקיבלת מייל מחברת 'מטאוטק' שמזהיר משטפונות בבוקר האסון". ברדיצ׳ב ענה לו: "ידעת הכל ולא רצית לבטל את הטיול". עוד עלה מהחקירה כי ב-30 עדויות שנגבו מגורמים עקיפים שקשורים לטיול, סתרו כולם, ללא יוצא מן הכלל, את טענותיהם של מנהל המכינה והמדריך.

יובל כאהן
 

מנהל המכינה יובל כאהן (חדשות עשר)

 

זמן קצר לאחר האסון, כאהן הודיע על התפטרותו. "תפקיד ראש המכינה הוא בראש ובראשונה תפקיד חינוכי הדורש אמון מלא של החניכים, משפחותיהם וכל מי שהמכינה נוגעת בו", מסר, "אני יודע שבצילו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים". הוא ציין כי "קרה אסון נורא ובלתי נתפס במכינה הקדם צבאית בני ציון שאני עומד בראשה. במהלך טיול שנועד לחנך לערכי החברות ואהבת הארץ, נהרגו הנערות יעל סדן, עדי רענן, אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, רומי כהן ושני שמיר והנער צור אלפי זכרם לברכה". לדבריו, "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש".

"לכן החלטתי להגיש את התפטרותי ליפה, יו"ר העמותה, שהטילה עלי לפני אחת עשרה שנים להקים מפעל זה, לזכר בנה בן ציון שי חדד ז"ל, לוחם צה"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו", הוסיף כאהן. "אני בטוח שהמכינה על חניכיה, מדריכיה, מוריה ובוגריה המדהימים ימשיכו להתעצם, לעשות טוב ולחנך לערכי ציונות, אנושיות ואמת. אני אמשיך להיות מחוייב לכל מה שיידרש ממני לטובת מפעל זה והמשכו". הוא סיכם: "אין ביכולתי לנחם ולו במעט את המשפחות שאיבדו את היקר מכל. אני משתתף בכאבן הנורא".