נתניהו, אסד ורוחאני, רויטרס

נתניהו: אם אסד ייתן לאיראן להתבסס בסוריה - הוא לא יהיה חסין

ראש הממשלה התייחס בביקורו בלונדון למתיחות מול טהראן ולפעילותה בסוריה. "אמרתי לפוטין שיש לנו זכות להגן על עצמנו מאיראן ואם הם יזיזו כוחות לכיווננו, אנחנו נפעל"

  • פורסם ב:
  • 07/06/2018 12:48
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/06/2018 13:07
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (חמישי) כי בשיחותיו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הבהיר לאחרון כי ישראל תגיב לתוקפנות איראנית. "אמרתי לפוטין שיש לנו זכות להגן על עצמנו מאיראן ואם הם יזיזו כוחות לכיווננו, אנחנו נפעל. אני חושב שפוטין מבין שישראל עושה מה שכל מדינה אחרת הייתה עושה נגד אויב שמנסה להשמיד אותה", אמר ראש הממשלה בעת ביקור במכון המחקר "Policy Exchange" בלונדון.

עוד אמר נתניהו: "כל עוד שאסד נלחם מלחמת אזרחים לא התערבנו חוץ מלתת סיוע הומניטרי. עכשיו כשהמלחמה נגמרת והוא מאפשר לאיראן להיכנס ולבסס עצמה כדי לתקוף את ישראל, הוא לא חסין יותר. אם הוא יתקוף אותנו, אנחנו נפגע בכוחותיו. אסד צריך לשקול זאת ברצינות".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

צעיר בן 20 נעצר בחשד שאנס נערה בת 13 בזמן שביקרה בביתו

מחסל סדרתי: הצגת ענק של קווין דוראנט, 0:3 לגולדן סטייט בגמר

התחזית: שרבי ברוב חלקי הארץ; הביל לאורך מישור החוף

בנוגע לסוגיה הפלסטינית אמר נתניהו: "לא שיניתי את עמדתי. באזור הקטן בין נהר הירדן לים צריכה להיות לפלסטינים עצמאות וממשל משלהם, אבל הביטחון צריך להישאר בידי ישראל. אם זה אומר שיכתבו עליי מאמר לא מחמיא בעיתונים הבריטים - לא אכפת לי". ראש הממשלה הוסיף כי ישראל ניסתה להימנע מהרג מפגינים ברצועה אולם פעולות חמאס ואופי ההפגנות הלא שלוות סיכלו זאת.

נתניהו יסיים היום מסע דילוגים דיפלומטי בן כמה ימים באירופה. אתמול נפגש נתניהו עם ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי בדאונינג 10 והשניים דנו בהסלמה ברצועת עזה וכן בגרעין האיראני. במסיבת עיתונאים טרם השיחה בין השניים, אמרה מיי לנתניהו כי היא שמחה לראותו ולשוחח איתו על היחסים הטובים בין בריטניה וישראל ועל יציבות אזורית וביטחון. "יש בינינו חילוקי דעות בנוגע להסכם הגרעין האיראני, אנחנו נישאר מחויבים לו כל עוד איראן תהיה מחויבת לו, אבל יש הרבה נושאים שצריך לדבר עליהם ולעבוד עליהם יחד, כמו תוקפנות איראן ופעילות בליסטית", אמרה מיי.

  נתניהו עם ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי בדאונינג 10
 

נתניהו עם ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, בדאונינג 10 (Getty Images)

 

ביום שלישי נפגש נתניהו עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון. "אנו מודאגים מהפעילות האיראנית באזור", אמר מקרון בפתח דבריו במסיבת עיתונאים משותפת. "אני ועמיתי באירופה חושבים שצריך לשמר את הסכם הגרעין עם איראן. אנו מעוניינים ביותר יציבות באזור. הסכם הגרעין עם איראן הוא מרכיב אחד לו צריך להוסיף הסכם נוסף על מה יקרה אחרי שנת 2025, הסכם על תכנית הטילים הבליסטיים והסכם על הפעילות האיראנית באזור". בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר הנשיא הצרפתי כי מדינתו תומכת בפתרון שתי המדינות. "אמרתי לנתניהו שאני מודאג מהאיומים על תהליך השלום ומהאירועים של השבועות האחרונים בעזה", אמר. "אנו מגנים כל אלימות נגד אזרחים וכן את האלימות של חמאס. אמרתי לנתניהו שצרפת רוצה למצוא פתרון למשבר ההומניטרי בעזה".

יממה קודם לכן, נפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. "איראן צריכה לעזוב את כל שטחה של סוריה מבחינת ההתבססות הצבאית. אני לא מדבר על פעילות כלכלית. האיראנים לא מסתירים את כוונתן להשמיד אותנו - ולכן אמרתי למרקל שאנחנו רוצים לפעול נגד האיום הזה כשהוא קטן", אמר אז נתניהו. "יש לנו דעות שונות על הסכם הגרעין, אך אנחנו מאמינים שההשפעה האזורית של איראן מדאיגה מבחינת ביטחון ישראל", הצהירה מרקל. "נפעל דיפלומטית נגד תכנית הטילים האיראנית ונגד הפעילות האיראנית בסוריה. נפעיל את השפעתנו כדי להוציא את איראן מאזור הגבול הישראלי-סורי".

 נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל
 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל( רויטרס)

 

"אנו מתנגדים להתבטאויות של ההנהגה האיראנית", הוסיפה קנצלרית גרמניה. "אנו מחוייבים לביטחון ישראל. אנו לא רוצים של איראן יהיה נשק גרעיני אבל המחלוקת היא כיצד משיגים זאת. אנחנו חושבים שהסכם הגרעין הוא הפיתרון לבעיה הזאת. יש לנו יותר שקיפות עם הסכם הגרעין ואנחנו רוצים לשמר אותו".