הקהילה היהודית בארגנטינה: "ביטול המשחק החליש אותנו כאומה"

במכתב ששיגר ליו"ר ההתאחדות המקומית, כתב נשיא הקהילה אלברטו אילדיך, שביטול המשחק בין הנבחרות הוכיח "שהפחד יכול להתגבר" • ישראלי בבואנוס איירס: "הטרור ניצח"

ביטול משחק הנבחרת: נשיא הקהילה היהודית בארגנטינה, אלברטו אילדיך, שיגר הלילה (חמישי) מכתב מחאה חריף ליו"ר התאחדות הכדורגל במדינתו, קלאודיו טאפיה, בו הביע את האכזבה ואת מורת הרוח של קהילתו מההחלטה של הנבחרת שלא להגיע לישראל. "החלטה זו החלישה אותנו עמוקות כאומה", כתב אילדיך.

במכתבו טען אילדיך כי "ההזדמנות לשתי מדינות ידידותיות לספק הצגה בשלום – אבדה". הוא הוסיף: "ההחלטה הוכיחה לכל העולם שהפחד יכול להתגבר, מנהיגות אחראית עומדת בפני ההתנגדות הקלה ביותר".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מחסל סדרתי: הצגת ענק של קווין דוראנט, 0:3 לגולדן סטייט בגמר

סכנה במפרץ חיפה: כך התעלמה המדינה מפליטת הגזים המסרטנים

חיפה מציגה: דו קיום בצלחת, ברוטב פריחה קולינרית

מכתב ראשי הקהילה היהודית בארגנטינה ליו"ר ההתאחדות הארגנטינית

מכתב ראשי הקהילה היהודית בארגנטינה ליו"ר ההתאחדות הארגנטינית (חדשות עשר)

 

בד בבד, דניאל רומנו, ישראלי לשעבר שמתגורר בבואנוס איירס, סיפר ל"בוקר אור" על התחושות של היהודים בארגנטינה, לאחר ההודעה הרשמית על ביטול המשחק. "האוכלוסייה היהודית ממש מאוכזבת וכועסת על הנבחרת על זה שהיא לא עשתה צעד קדימה למען השלום", אמר רומנו שהוסיף בהמשך: "מי שניצח זה הטרור". הישראלי לשעבר טען כי שחקני הנבחרת קיבלו איומים על חייהם מהאוכלוסייה הפלסטינית שמתגוררת במדינה.

אמש, התייחסה שרת התרבות והספורט מירי רגב לביטול משחק הידידות, ואמרה כי הסיבה הישירה לכך הייתה איומי טרור על חייו של כוכב הנבחרת, ליונל מסי, ובני משפחתו. "הארגנטינים בהודעה שלהם מבקשים סליחה מהציבור בישראל, משום שהם מבינים שההחלטה שלהם היא מרחיקת לכת, החלטה שנובעת מאיומים על חייו של כוכב הנבחרת מסי. איומי הטרור על חייו וחיי משפחתו הכניעו את כוכב הכדורגל העולמי", אמרה רגב.

 מפגינה פרו-פלסטינית מחוץ לאימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה
 

מפגינה פרו-פלסטינית מחוץ לאימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה (רויטרס)

 

עוד הוסיפה רגב כי "אנחנו ראינו את התמונות המגואלות בדם שהופנו כלפי שחקני הנבחרת באימון שלהם. אלו תמונות של גורמי טרור. מדובר בטרור חדש-ישן שמפחיד, מרתיע ומהלך אימים על ספורטאים. אותו טרור שהביא לרצח י"א חללי מינכן באולמיפאדה ב-72', אז היו אלו מרצחים מארגון 'ספטמבר השחור', היום, ג'יבריל רג'וב, התלמיד של ערפאת, ממשיך להפעיל את קנה הטרור שלו. הסיפור האמיתי פה הוא לא חיפה או ירושלים. הסיפור האמיתי הוא האיומים על מסי".

רגב התייחסה גם לטענות שהושמעו כלפיה, המצביעות על כך שדרישתה לקיים את המשחק בירושלים היא זו שהובילה לביטול המשחק. "אין שקר גדול מזה. הארגנטינים מעולם לא התנגדו לקיום המשחק בירושלים, הרי המשחק הזה נולד בגלל הרצון של מסי להגיע לבקר בירושלים, לנשק את הכותל ולהגיע לכנסיית הקבר. עד כמה אפשר לקשקש את עצמנו לדעת? עד כמה אנשים יכולים להיות נבזים ורעים? לאנשים אין כבוד לאומי? מה קורה פה?", שאלה.

עוד קודם לכן אתמול, יושב ראש ההתאחדות הארגנטינית, קלאודיו טאפיה, הודיע במסיבת עיתונאים כי באופן רשמי משחק הידידות מול ישראל מבוטל. "אני רוצה לבקש סליחה מכל הקהילה הארגנטינית בישראל, מכל הילדים והאנשים שקנו כרטיסים", אמר.  

 מירי רגב במסע"ת בעקבות ביטול המשחק מול ארגנטינה
 

מירי רגב במסע"ת בעקבות ביטול המשחק מול ארגנטינה (חדשות עשר)

 

עוד הוסיף טאפיה: "אני, כיו"ר התאחדות כדורגל, אחראי על הבריאות של השחקנים ולכן החלטנו לא לנסוע לישראל. אנחנו תמיד רצינו לתרום לתהליך השלום באזור, אבל בעקבות מה שקרה ב-72 השעות האחרונות, אנו לא יכולים להגיע לשם. מיד אחרי המונדיאל נשאיר את הדלת פתוחה למשחק עם ישראל. מבקשים שוב סליחה".

יש לציין כי למרות שיו"ר ההתאחדות אמר במסיבת העיתונאים שההחלטה היא שלו, על פי דיווחים שונים בארגנטינה, השחקן ליונל מסי התקשר אתמול באופן אישי לטאפיה, ביקש שיבוא לפגוש את השחקנים, ואמר לו שהם לא מתכוונים לטוס למשחק.

זמן קצר לפני כן, עופר עיני, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, ערך מסיבת עיתונאים והפנה גם הוא אצבע מאשימה לעבר מקבילו הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, בשל מאמציו למנוע את המשחק והודיע כי ישראל תתלונן לפיפ"א.

נבחרת ארגנטינה
 

שחקני נבחרת ארגנטינה (Getty Images)

 

"מזה מספר שנים, עוד מ-2015, אנחנו עדים לתופעה שיושב ראש ההתאחדות לכדורגל הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, עושה כל שלעיל ידו כדי להוציא את הכדורגל הישראלי מהכדורגל הבין לאומי. לאורך כל השנים הללו הצלחנו לסכל את ההצעות האלה", אמר. עם זאת, לדבריו, "הפעם הוא חצה את הקו האדום. הפגנות וקריאות זה דבר לגיטימי, כל עוד זה במסגרת המקובל. פה נהיה מצב שיו"ר התאחדות שחברה בפיפ"א קורא בפרהסיה, בתקשורת, לכל הערבים בעולם, לשרוף חולצה של שחקן כדורגל. אני שומע שאפילו איימו על משפחות של שחקנים ושחקנים עצמם. אני שומע שהביטול, אם יהיה ביטול כזה, נובע מהחשש של השחקנים על חייהם. אנחנו אמורים בשעות הקרובות להוציא תלונה רשמית לפיפ"א על כל ההתנהלות הזאת". 

מפיק ויוזם המשחק, מנכ"ל קבוצת קומטק, דניאל בנעים, התייחס להודעה הרשמית על ביטול המשחק ואמר כי במהלך הימים הקרובים יפנו לרוכשי הכרטיסים ויבצעו ביטולי עסקה והחזרים: "תכננו חגיגה אמיתית של ספורט שתשמח את אזרחי ישראל ותהווה דוגמה לכך שהספורט מתעלה מעל מחלוקות פוליטיות. לצערנו הרב, אווירת הטרור וההפחדה מצד ארגוני ההסתה, שלא בחלו באמצעים ואף איימו על חיי מסי והשחקנים הארגנטינאים, חרצו את גורלו של המשחק, ימים בודדים לפני שריקת הפתיחה של המונדיאל".