פומפאו: "לא נאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני"

שר החוץ האמריקני כתב בחשבון הטוויטר כי "ארה"ב עוקבת אחר הדיווחים על הרחבת יכולות העשרת האורניום", בהתייחסו לדבריו של ראש סוכנות הגרעין האיראני על הקמת מתקן חדש

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כתב בחשבון הטוויטר שלו הלילה (חמישי) כי הוא "עוקב אחר הדיווחים לפיהם איראן מתכננת להרחיב את יכולות העשרת האורניום שלה". עוד הוסיף כי "ארצות הברית לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני". פומפאו הדגיש כי הממשל האמריקני נחוש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני: "איראן מודעת לנחישות שלנו. זו דוגמה נוספת לאופן הטיפשי בו טהרן מבזבזת את משאבי הציבור. אף אחד לא צריך להיות מופתע אם המחאות נגד המשטר ימשכו".

דבריו של פומפאו מגיעים לאחר שראש סוכנות הגרעין האיראני, עלי אכבר סאלחי, איים כי כבר בחודש הבא תושלם הקמתו של מתקן גרעיני לבניית צנטריפוגות מתקדמות בנתנז. סאלחי אמר בטלוויזיה המקומית כי "לאחר הוראת המנהיג העליון האייתוללה חמינאי הכנו את המקום תוך 48 שעות".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

סכנה במפרץ חיפה: כך התעלמה המדינה מפליטת הגזים המסרטנים

הרשת לא מרחמת: מה חשבה הרשת על פרשת יובל המבולבל?

ארגנטינה הודיעה רשמית: משחק הידידות מול ישראל מבוטל

 מתקן העשרת הגרעין בנתנז שבאיראן
 

מתקן העשרת הגרעין בנתנז שבאיראן ( חדשות עשר)

 

לפני יומיים הודיעה סוכנות הגרעין האיראנית כי תעביר לאו"ם הודעה רשמית על כוונתה להגדיל את היקף העשרת האורניום באמצעות הצנטריפוגות שברשותה. דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז קמאלוונדי, אמר: "אם גורמים נוספים מעוניינים בפרישה מהסכם הגרעין, יש ביכולתינו להאיץ את ייצור האטום".

באותו יום נפגש נשיא צרפת עמנואל מקרון עם ראש הממשלה נתניהו. בסיום פגישתם אמר מקרון כי "אנו מודאגים מהפעילות האיראנית באזור. אני ועמיתי באירופה חושבים שצריך לשמר את הסכם הגרעין עם איראן. אנו מעוניינים ביותר יציבות באזור. הסכם הגרעין עם איראן הוא מרכיב אחד לו צריך להוסיף הסכם נוסף על מה יקרה אחרי שנת 2025, הסכם על תכנית הטילים הבליסטיים והסכם על הפעילות האיראנית באזור".

מתקן ההעשרה בנתנז שבאיראן
 

מתקן ההעשרה בנתנז שבאיראן (חדשות עשר)

 

יום קודם לכן, אמר נתניהו, בתדרוך עם כתבים לאחר פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי הבהיר לה שעם הסכם גרעין או בלעדיו ישראל מתנגדת נחרצות לכל פעולה של איראן שמקדמת אותה לנשק גרעיני. "אם יהיה ניסיון כזה אנו מחויבים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו.

מרקל התייחסה אף היא לנושא, ואמרה: "יש לנו דעות שונות על הסכם הגרעין, אך אנחנו מאמינים שההשפעה האזורית של איראן מדאיגה מבחינת ביטחון ישראל". עוד הוסיפה כי "נפעל דיפלומטית נגד תכנית הטילים האיראנית ונגד פעילותה  בסוריה. נפעיל את השפעתנו כדי להוציא את איראן מאזור הגבול הישראלי-סורי".

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגליה מרקל, בברלין
 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגליה מרקל, בברלין (חיים צח, לע"מ)

 

"אנו מתנגדים להתבטאויות של ההנהגה האיראנית", אמרה מרקל. "אנו מחוייבים לביטחון ישראל. אנו לא רוצים של איראן יהיה נשק גרעיני אבל המחלוקת היא כיצד משיגים זאת. אנחנו חושבים שהסכם הגרעין הוא הפיתרון לבעיה הזאת. יש לנו יותר שקיפות עם הסכם הגרעין ואנחנו רוצים לשמר אותו".

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס להתבטאויות של ראשי סוכנות הגרעין האיראנית, וטען כי "צריך להבין שההכרזה של המנהיג העליון חמינאי על נושא העשרת האורניום זה קודם כל סימן להיסטריה ולפאניקה המונית בצמרת האיראנית". לדבריו, ההנהגה האיראנית מודאגת מהמצב הכלכלי במדינה ומהמחסור בהשקעות הזרות באיראן. "אם הם פורשים, זה לא ישאיר שום מרחב תמרון למדינות אירופה", אמר ליברמן, "אני מקווה שהם גם יפרשו. האיראנים הולכים על גבול דק ומנסים לאותת, לסחוט, לאיים, אבל אני מסופק בסופו של דבר אם הם הולכים לפרוש - כי הם יודעים שבאותו רגע התקווה לקבל משהו מהקהילה הבינלאומית תיעלם". השר שב והבהיר כי "כל האופציות על השולחן" בהתמודדות עם האיום האיראני.