"בחיפה רק הצלחות מדברות": טירוף הספורט והמתח בין האדום לירוק

מכבי שלטה ביד רמה בכדורגל העירוני, אך השנה הפועל זכתה בגביע והקדימה אותה בטבלה. "כשהגעתי לעיר הבנתי עד כמה הדרבי חשוב לאוהדים", סיפר ג'ובאני רוסו • "קרוב לבית"

העיר חיפה ידועה בחיבתה לספורט, ובעיקר לכדורגל. המתח בין שתי הקבוצות המובילות בעיר: הפועל ומכבי, מגיע לרגע השיא כששתיהן נפגשות לדרבי והעיר כמרקחה. עם זאת, גם כשלא מדובר בדרבי שני מחנות האוהדים, שחקני העבר משני הצדדים והתקשורת המקומית דואגים להשאיר את היריבות הזו חיה ובועטת. ג'ובאני רוסו, ששיחק במדי שתי הקבוצות, סיפר: "כשהגעתי לחיפה לפני עשרים שנה לא ידעתי מה זה דרבי, אבל מהר מאוד הבנתי במה מדובר וכמה זה חשוב לאוהדים".

במשך שנים הצבע ששלט בעיר הוא הירוק של מכבי, אך בשנים האחרונות הקבוצה שבבעלות יעקב שחר נחלה כישלון והימים שבהם שיחקה הקבוצה בליגת האלופות והייתה אימת הליגה נראים רחוקים מתמיד. מצד שני, דווקא הקבוצה הקטנה של העיר סיימה עונה חלומית עם המקום הרביעי בטבלת ליגת העל ולקינוח זכייה מרשימה בגביע המדינה, לראשונה אחרי 44 שנים. ניר קלינגר מאמן הקבוצה סיפר: "זה מדהים מה זה עשה לאוהדים. לפני העונה הזו כשהיינו פוגשים את מכבי הם היו נכנסים בפחד, היום הם עם חזה נפוח. בעיר הזאת רק הצלחות מדברות".

 דור מלול חוגג גביע עם הפועל חיפה
 

דור מלול חוגג גביע עם הפועל חיפה (חגית אברהם - באדיבות הפועל חיפה)

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

סכנה במפרץ חיפה: כך התעלמה המדינה מפליטת הגזים המסרטנים

מלחמת המפרץ: כיצד השפיעו ההפגנות על הדו קיום בחיפה?

האם שנת הלימודים הבאה בפני סכנה?

כדי ללבות את האווירה המתוחה בין שני המועדונים, נכנסת התקשורת המקומית שמדווחת על כל פרט קטן הקשור לקבוצות. הביקורת התקשורתית לעיתים קטלנית, ולא פעם היססה להמליץ על פיטורי מאמנים או על הדחה של שחקנים מהרכב או אפילו מהקבוצה. עם זאת, לעיתים אין הפרדה בין היושרה העיתונאית לאהדה לאחת הקבוצות. דולב נישליס, עורך הספורט ברדיו חיפה, סיפר: "יש דברים שמגיעים אלינו ואנחנו לא מדווחים עליהם - זה מתוך כבוד למועדון כי זה יכול לפרק את חדר ההלבשה".

יניב קטן מבקיע באולד טראפורד בספטמבר 2002
 

יניב קטן מבקיע באולד טראפורד בספטמבר 2002 (גטי אימג'ס/אימג'בנק )