סכנה במפרץ חיפה: כך התעלמה המדינה מפליטת הגזים המסרטנים

למרות הנתונים המדאיגים על תחלואת הסרטן והמאבק הציבורי, אושר לבזן להרחיב את שטחה, ומשרד הפנים שוקל לאשר לחברה להפוך למועצה מקומית נפרדת • תחקיר "אנליסט"

חיפה נמצאת כבר שנים רבות בכותרות עקב זיהום אוויר גבוה ונמצאת בלב מאבק ציבורי של תושבים הנלחמים על בריאותם. צוות "אנליסט" יצא לבדוק כיצד העירייה והממשלה התעלמו במשך שנים מפליטת הגזים המסרטנים.

המקור העיקרי לזיהום האוויר החריג הוא מפעלי בזן. ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אמר כי יש קשר חד משמעי בין הפליטות הגבוהות של הבזנן מבתי הזיקוק לבין תחלואה בסרטן בחיפה. מנתוני משרד הבריאות עולים נותנים מדאיגים. שיעור הסרטן בחיפה גדול ב-10% משאר חלקי הארץ, ושיעור הגידולים במעי הגס ובריאות אצל גברים גבוה ב-15% מהנורמה. הנתון החריג ביותר הוא על סרטן העור, שגבוה ב-44% משאר הציבור.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מלחמת המפרץ: כיצד השפיעו ההפגנות על הדו קיום בחיפה?

מסתמן: מכינת בני ציון תיסגר לשנה בעקבות אסון השיטפון

ועדת השחרורים דחתה את בקשתה של עהד תמימי לשחרור מוקדם

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו לבזן המחייב אותם לצמצם את הפליטות, אך תוך ארבעה חודשים התגלו 13 אירועים שונים של פליטת בנזין מעל המותר בתקן. למרות הנתונים המדאיגים והמאבק הציבורי, הוועדה הארצית לתכנון ובנייה אישרה לבזן להגדיל את שטחה ב-5% ולהוסיף מתקנים נוספים.

 יונה יהב, ראש עיריית חיפה
 

יונה יהב, ראש עיריית חיפה (חדשות עשר)

 

מתחקיר "אנליסט" עולה כי בפברואר האחרון נפגש יו"ר בזן עובדיה אלי עם שר הפנים אריה דרעי. פחות משבועיים לאחר מכן הורה משרד הפנים לבחון תכנית בה תהפוך בזן למועצה מקומית נפרדת ועצמאית ותצא מתחום השיפוט של חיפה. כלומר, הם יוכלו לחלק לעצמם רישיונות לעסקים ולשלם לעצמם ארנונה.

ראש עיריית חיפה יונה יהב שעד לפני כשנתיים טען שחיפה היא מקום נקי ועתידה להיות כמו שוויץ, החליט לצאת למאבק נגד בזן ועתר לבג"ץ במטרה למנוע את תכנית ההתרחבות. "האזרח כפרט אין לו הגנה. המטרה היא לפסול את תכנית בזן להרחבה. אנחנו נעצור את זה ונחבל בתכנית".

מחברת בזן נמסר בתגובה: "התמונה האמיתית של מצב הסביבה במפרץ חיפה, כפי שעולה מדוח מקיף שפרסם לאחרונה המשרד להגנת הסביבה, טובה משמעותית ממקומות אחרים בישראל דוגמת גוש דן". עוד נמסר כי "בזן השקיעה סכומי עתק במתקנים סביבתיים ותמשיך לפעול, בשיתוף הגורמים המקצועיים המפקחים עליה, לעמידה בדרישות סביבתיות שהן מהמחמירות בעולם".

"מכלי הדלק הממוקמים בשכונת קריית חיים אינם שייכים לבזן ואין לחברה שליטה על מיקומם", הוסיפו בחברה. "לגבי חריגות הבנזן, תרומת התעשייה שולית בלבד ורוב הפליטות מגיעות מתחבורה ותחנות דלק - הנמצאים, בהיקף ניכר, בסמוך למפעלי בזן".