השרה רגב: "ביטול המשחק - בגלל איומי הטרור על מסי ומשפחתו"

רגב התייחסה לטענה כי דרישתה לערוך את המשחק בי-ם הובילה לביטול משחק הכדורגל: "אין שקר גדול מזה - ירושלים אינה עניין פוליטי". על ח"כים מהשמאל: "נותנים גב לטרור"

  • פורסם ב:
  • 06/06/2018 18:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/06/2018 19:13
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה הערב (רביעי) להודעת התאחדות הכדורגל הארגנטינית על ביטול משחק הידידות מול ישראל, ואמרה כי הסיבה הישירה לכך הייתה איומי טרור על חייו של כוכב הנבחרת, ליונל מסי, ובני משפחתו.

"הארגנטינים בהודעה שלהם מבקשים סליחה מהציבור בישראל, משום שהם מבינים שההחלטה שלהם היא מרחיקת לכת, החלטה שנובעת מאיומים על חייו של כוכב הנבחרת מסי. איומי הטרור על חייו וחיי משפחתו הכניעו את כוכב הכדורגל העולמי", אמרה רגב.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פרשת המסרונים: גרוניס הבהיר - אין לי סמכות להשעות

ועדת השחרורים דחתה את בקשתה של עהד תמימי לשחרור מוקדם

מיד האלוהים לראסיה של זידאן: רגעי המונדיאל הבלתי נשכחים

ליונל מסי ומירי רגב
 

ליונל מסי ומירי רגב(רויטרס, דוברות הכנסת )

 

עוד הוסיפה רגב כי "אנחנו ראינו את התמונות המגואלות בדם שהופנו כלפי שחקני הנבחרת באימון שלהם. אלו תמונות של גורמי טרור. מדובר בטרור חדש-ישן שמפחיד, מרתיע ומהלך אימים על ספורטאים. אותו טרור שהביא לרצח י"א חללי מינכן באולמיפאדה ב-72', אז היו אלו מרצחים מארגון 'ספטמבר השחור', היום, ג'יבריל רג'וב, התלמיד של ערפאת, ממשיך להפעיל את קנה הטרור שלו. הסיפור האמיתי פה הוא לא חיפה או ירושלים. הסיפור האמיתי הוא האיומים על מסי".

רגב התייחסה גם לטענות שהושמעו כלפיה, המצביעות על כך שדרישתה לקיים את המשחק בירושלים היא זו שהובילה לביטול המשחק. "אין שקר גדול מזה. הארגנטינים מעולם לא התנגדו לקיום המשחק בירושלים, הרי המשחק הזה נולד בגלל הרצון של מסי להגיע לבקר בירושלים, לנשק את הכותל ולהגיע לכנסיית הקבר. עד כמה אפשר לקשקש את עצמנו לדעת? עד כמה אנשים יכולים להיות נבזים ורעים? לאנשים אין כבוד לאומי? מה קורה פה?", שאלה.

לדבריה, במהלך 24 השעות האחרונות התנהל משא ומתן אינטנסיבי במספר ערוצים כדי למנוע את הביטול. "אנחנו צריכים לפעול בכל הערוצים הבינלאומיים על מנת למנוע את המצב לפיו טרור ואיומים על חיי ספורטאים יהפכו לתופעה שתאיים על הספורט הלאומי. זו תופעה מסוכנת שיש לבלום. היום זו ישראל, מחר זו מדינה אחרת. טרור הוא טרור, לטרור אין גבולות. אל תתבלבלו, זה לא אירוע BDS, מדובר באיומים אמיתיים", אמרה.

במהלך הצהרתה, תקפה רגב חברי כנסת מהשמאל ואמרה: "לגבאי, יחימוביץ' ושמולי - מילא טיבי וזחאלקה נותנים גיבוי לטרור, אבל אתם? על מה הצהלה שלכם? על מה השמחה שלכם? על זה שמאות אלפי ילדים לא יוכלו לראות את מסי? במקום לגבות את מדינת ישראל, אתם נותנים גב לטרור. אם הייתה אליפות עולם בשמחה לאיד, כנראה שאתם ושכמותכם הייתם זוכים בה".

נבחרת ארגנטינה
 

נבחרת ארגנטינה( Getty Images)

 

לבסוף ציינה רגב כי היא מבינה את האכזבה הגדולה של עשרות אלפי האוהדים שציפו לראות את מסי בירושלים. עם זאת אמרה: "בואו נרים את הראש, לא קרה כאן אסון. יש לנו מדינה נהדרת, אנחנו נמשיך לארח אירועים בין-לאומיים ולא ניתן למקרים האלה למנוע את האהבה והשמחה ביש שלנו במדינה".

בתגובה לביקורת שהטיחה בה רגב, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' אמרה כי "במקום לקחת אחריות על המחדל הנורא, שמענו מהשרה רגב דברי שקר והתלהמות על כל מה שזז. איש לא פגע בכבודה של ירושלים ובמעמדה כמוה. רגב אנסה את נבחרת ארגנטינה להיות חלק מארועי שנות ה-70, שגם אותם הפכה למופע ראווה עצמי, תוך שיעבוד של אירוע מהנה ונפלא לפוליטיקה זולה וראוותנית של קרדיטים".

גם ח"כ איציק שמולי, התייחס לדבריה של רגב ואמר כי "גם התלהמות, השמצות וזריעת שנאה לא יסתירו את האמת - מירי רגב יכולה להאשים את כל העולם ובאופן פאתטי להגיע עד לחילול שמם של חללי מינכן כדי להסביר את הגול העצמי המביש שתקעה לעם בישראל ולילדי עוטף עזה. רק דבר אחד לא אמרה: אני מתנצלת - שיגעון הגדלות שלי והרצון לנצל את האירוע לצרכיי הפוליטיים הביאו לפארסה הזו. אנשי ה-BDS צריכים לשלוח היום זר ענק למירי רגב שנתנה להם את ההישג הכי גדול שהיה להם עד היום. מוטב היה שהיתה עושה מה שרוב הציבור ציפה - תיקח אחריות במקום לברוח ממנה ושתתפטר אחרי כישלון מהדהד כזה".

מטעם מפלגת העבודה נמסר: "תמוה בעינינו שהשרה רגב, שעסוקה לכל אורך הקדנציה בקמפיין הפריימריז שלה בליכוד, תוך בזיזת כספי הציבור, חברות בממשלה שנותנת לחמאס לשרוף את הדרום, והפילה רק היום הצעת חוק לסגירת פרצות הטרור בגדר הביטחון - חצופה מספיק כדי לדבר על מי נותן יד לטרור. לא הייתה מעולם שרה בישראל שתאוות הפרסום שלה פגעה בצורה כל כך קשה במעמדה של ישראל וירושלים. ידוע כי כאשר הגברת רגב, לשעבר דוברת ההתנתקות מעזה, שקלה את צעדיה במערכת הפוליטית, היא התלבטה בין הליכוד למפלגת העבודה. אנחנו שמחים שלא בחרה בנו. היא מגלמת את כל מה שרע ושצריך לתקן בפוליטיקה שלנו".

 שלי יחימוביץ'
 

שלי יחימוביץ' (חדשות עשר )

 

מוקדם יותר, כאמור, יושב ראש ההתאחדות הארגנטינית, קלאודיו טאפיה, הודיע במסיבת עיתונאים כי באופן רשמי משחק הידידות מול ישראל מבוטל. "אני רוצה לבקש סליחה מכל הקהילה הארגנטינית בישראל, מכל הילדים והאנשים שקנו כרטיסים", אמר.  

עוד הוסיף טאפיה: "אני, כיו"ר התאחדות כדורגל, אחראי על הבריאות של השחקנים ולכן החלטנו לא לנסוע לישראל. אנחנו תמיד רצינו לתרום לתהליך השלום באזור, אבל בעקבות מה שקרה ב-72 השעות האחרונות, אנו לא יכולים להגיע לשם. מיד אחרי המונדיאל נשאיר את הדלת פתוחה למשחק עם ישראל. מבקשים שוב סליחה".

יש לציין כי למרות שיו"ר ההתאחדות אמר במסיבת העיתונאים שההחלטה היא שלו, על פי דיווחים שונים בארגנטינה, השחקן ליונל מסי התקשר אתמול באופן אישי לטאפיה, ביקש שיבוא לפגוש את השחקנים, ואמר לו שהם לא מתכוונים לטוס למשחק.

ליונל מסי באימון נבחרת ארגנטינה
 

ליונל מסי באימון נבחרת ארגנטינה(רויטרס )

 

זמן קצר לפני כן, עופר עיני, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, ערך מסיבת עיתונאים והפנה גם הוא אצבע מאשימה לעבר מקבילו הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, בשל מאמציו למנוע את המשחק והודיע כי ישראל תתלונן לפיפ"א.

"מזה מספר שנים, עוד מ-2015, אנחנו עדים לתופעה שיושב ראש ההתאחדות לכדורגל הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, עושה כל שלעיל ידו כדי להוציא את הכדורגל הישראלי מהכדורגל הבין לאומי. לאורך כל השנים הללו הצלחנו לסכל את ההצעות האלה", אמר. עם זאת, לדבריו, "הפעם הוא חצה את הקו האדום. הפגנות וקריאות זה דבר לגיטימי, כל עוד זה במסגרת המקובל. פה נהיה מצב שיו"ר התאחדות שחברה בפיפ"א קורא בפרהסיה, בתקשורת, לכל הערבים בעולם, לשרוף חולצה של שחקן כדורגל. אני שומע שאפילו איימו על משפחות של שחקנים ושחקנים עצמם. אני שומע שהביטול, אם יהיה ביטול כזה, נובע מהחשש של השחקנים על חייהם. אנחנו אמורים בשעות הקרובות להוציא תלונה רשמית לפיפ"א על כל ההתנהלות הזאת". 

מפיק ויוזם המשחק, מנכ"ל קבוצת קומטק, דניאל בנעים, התייחס להודעה הרשמית על ביטול המשחק ואמר כי במהלך הימים הקרובים יפנו לרוכשי הכרטיסים ויבצעו ביטולי עסקה והחזרים: "תכננו חגיגה אמיתית של ספורט שתשמח את אזרחי ישראל ותהווה דוגמה לכך שהספורט מתעלה מעל מחלוקות פוליטיות. לצערנו הרב, אווירת הטרור וההפחדה מצד ארגוני ההסתה, שלא בחלו באמצעים ואף איימו על חיי מסי והשחקנים הארגנטינאים, חרצו את גורלו של המשחק, ימים בודדים לפני שריקת הפתיחה של המונדיאל".

יו"ר סינגולרטים ומנכ"ל חברת "סרין", שמסי הוא הפרזנטור שלה בעולם, משה חוגג, התייחס לביטול: "יצרתי קשר עם אנשיו של ליאו מסי שאישרו את הדברים הבאים - 'לליאו מסי לא היה שום חלק בהכרעה האם לשחק או לא לשחק בישראל, או בכל מדינה אחרת. החלטות מהסוג הזה נעשות על ידי איגוד הכדורגל הארגנטינאי ולא על ידי שחקנים אינדיבידואליים. השחקנים מרוכזים בהכנות לגביע העולמי ורק מצייתים להחלטות איגוד הכדורגל הארגנטיני'".

עוד הוא הוסיף כי "אישית, אני מאוד מאוכזב מביטול המשחק. ההחלטה של האיגוד הגיעה משיקולים ביטחוניים לחיי השחקנים ומשפחותיהם, שחקני נבחרת ארגנטינה הם כדורגלנים לא פוליטיקאים ולא חיילים. לצערי, הפיכתו של המשחק הזה לפוליטי נעשה על ידינו פה בישראל. כולנו יכולנו להינות ממשחק נהדר ביום שבת בערב בחיפה. חבל שהחוויה הזו מסתיימת כך".