השופטת פוזננסקי כץ, חדשות עשר

פרשת המסרונים: גרוניס הבהיר - אין לי סמכות להשעות

כפי שפורסם בחדשות עשר, אב בית הדין המשמעתי הודיע לנציגי השופטת פוזננסקי-כץ ולנציג שרת המשפטים כי עליהם למצוא "פתרון יצירתי" עבור גזר הדין

פרשת המסרונים: אב בית הדין המשמעתי, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אשר גרוניס, הבהיר היום (רביעי) לנציגיה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ ולנציג שרת המשפטים, איילת שרד, כי אין לו סמכות להשעות את השופטת וכי האפשרויות שעומדות בפניו הן גזר דין של הדחה או נזיפה, כפי שפורסם בשבוע שעבר בחדשות עשר.

עורכי דינה של השופטת, ציון אמיר ואייל רוזובסקי, ביקשו להסתפק בנזיפה בלבד. נציגה של השרה שקד טען בשמה בדיון כי במשרד המשפטים לא מסתפקים בנזיפה כיון שלדעת אנשי המשרד, מדובר בפגיעה חמורה באמון הציבור. כמו כן, הודיע הנציג כי במשרד המשפטים סבורים שלחברי הועדה יש סמכות להשעות וכי השרה שקד אף סבורה כי הדחה זהו עונש חמור מדי. השופט גרוניס אמר לצדדים שגזר הדין יינתן בחודש הקרוב אולם רמז שכדאי שיגיעו לפתרון יצירתי.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ועדת השחרורים דחתה את בקשתה של עהד תמימי לשחרור מוקדם

יירוט טיל ששוגר לאסדה, השמדת ספינת אויב: צפו בתרגיל חיל הים

מסתמן: מכינת בני ציון תיסגר לשנה בעקבות אסון השיטפון

כאמור, בשבוע שעבר, הבהיר השופט גרוניס כי הוא סבור שאין לו סמכות לגזור השעייה על פוזננסקי-כץ. לצדדים היה רצון למצוא עונש מידתי והם אף הגיעו להסדר אלא שהשופט זימן את הצדדים והודיע כי אין לו סמכות לעונש שהוסכם. גרוניס ביקש אז משני הצדדים להציג עמדה משותפת שתשכנע אותו מדוע בכל זאת יש לכבד את הסדר הטיעון שנחתם.

 ציון אמיר
 

עורך הדין ציון אמיר (חדשות עשר )

 

אתמול, היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות ניירות הערך, עו״ד ערן שחם שביט, חתם על הסדר טיעון עם נציבות שרות המדינה לפיו יודה בחלקו בפרשת המסרונים - יקבל נזיפה חמורה, ויורד בדרגה למשך שנה. במסגרת ההסדר, שחם-שביט שב היום לעבודה ברשות, לאחר ששהה בחופשה מאז התפוצצות הפרשה.

תחילה, ישוב החוקר לתפקיד עורך דין במחלקת החקירות של רשות ני"ע, ובתום תקופה של תשעה חודשים יוכל לשוב לתפקידו הקודם כיועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות, ואף לייצגה בערכאות משפטיות.

בחודש שעבר, השופטת פוזננסקי-כץ הורשעה בבית הדין לשופטים. השופטת הודתה בעבירת משמעת של התנהגות באופן שאינו הולם את מעמדו של שופט בישראל, ובהפרה של כללי האתיקה לשופטים.

לפני כחודשיים חשף כתב חדשות עשר דורון הרמן התכתבויות בין פוזננסקי-כץ לנציג רשות ניירות הערך בתיק 4000, ערן שחם-שביט. המסרונים העלו חשש לכאורה לתיאום ימי המעצר שתקבע השופטת לחשודים בתיק, אך השניים טענו כי ההתכתבויות נגעו לדיון מקדים בין נציג ני"ע למציג המשטרה.

במסגרת דיון שנערך בפני הרכב בית הדין המשמעתי בראשות השופט גרוניס, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל וסגנית נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופטת אסתר הלמן, הודתה פוזננסקי-כץ כי ההתכתבויות שערכה עם ערן שחם-שביט לא היו ראויות.