שריפה במכל במפרץ חיפה, דצמבר 2016, המשרד להגנת הסביבה

"כשלו בהחלטותיהם": מנהלים בבזן הואשמו בגין השריפה במפרץ חיפה

כתב אישום שהוגש נגד 4 בכירים בחברת בתי הזיקוק מטיל עליהם אחריות לשריפה בדצמבר 2016 ולזיהום האוויר החריג שנגרם בגללה. בזן: "לאירוע אין השפעה מחוץ לחוות המכלים"

כתב אישום הוגש היום (רביעי) נגד חברת בזן ונגד ארבעה מנהלים בחברה, בגין עבירות של זיהום אוויר, מעשי פזיזות ורשלנות, הפרת תנאים בהיתר פליטה ובהיתר רעלים והפרת חובות נושאי משרה. ראש עיריית חיפה, יונה יהב, וארגונים למען איכות הסביבה בירכו על ההחלטה להגיש את כתב האישום.

כתב האישום מתייחס לשריפה שפרצה במכל שהכיל חומר מסוכן בבתי הזיקוק במפרץ חיפה בחודש דצמבר 2016, וגרם לזיהום אוויר "חזק ובלתי סביר", על פי הודעת הפרקליטות, ולעשן שחור שהיתמר מעל אזור המפרץ. על פי כתב האישום, לשריפה ולסיכון שנגרם בגינה אחראים כמה בכירים בחברה ש"כשלו בהחלטותיהם ולא קיימו את תנאי ההיתרים שניתנו להם על ידי המשרד להגנת הסביבה".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ועדת השחרורים דחתה את בקשתה של עהד תמימי לשחרור מוקדם

משרד הבריאות: עלייה במספר הנשאים החדשים של נגיף ה-HIV

יירוט טיל ששוגר לאסדה, השמדת ספינת אויב: צפו בתרגיל חיל הים

פעולות כיבוי בבתי הזיקוק בחיפה, בשבוע שעבר
 

פעולות כיבוי בבתי הזיקוק בחיפה (רויטרס)

בכתב האישום מפורט כי השרפה פרצה במכל אחסון דלקים T-205 ב"חוות המכלים" של בז"ן במפרץ חיפה, שבו אוחסנה תערובת נוזלית של איזומראט ו-C-9, מרכיב בבלילת בנזין. חומרים אלה נחשבים לדליקים, מסרטנים ומסוכנים כהגדרתם בחוק החומרים המסוכנים. בבוקר שלפני כן, אחד מעובדי חוות המכלים ביצע בדיקה שגרתית וגילה כי הגג הצף של המכל שקע בתוך התערובת הנוזלית, מה שהוביל לחשיפת התערובת המזהמת והדליקה לאוויר.

צוותי כיבוי וחירום של בזן החלו בביצוע פעולות תפעוליות לחשיפת הגג השקוע, אולם תוך כדי פעולות אלה פרצה השריפה, שהציתה את הדלקים שבמכל והאירוע יצא מכלל שליטה, על פי כתב האישום. השריפה כובתה לאחר כמה שעות, לאחר שכוחות כיבוי והצלה פעלו במקום.

כמה ימים לאחר האירוע נפתחה חקירה בעניין. צוות מיוחד של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה הוביל את החקירה, בשיתוף מפלג הונאה חוף של משטרת ישראל ובליווי מומחים ואנשי מקצוע מטעם המשרד, וכתב האישום הוגש לבית משפט השלום בחיפה על ידי המחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה. במסגרת החקירה בוצעו מספר ביקורים בזירת האירוע, הוצאו צווי חיפוש, נתפסו מסמכים וחומרים חיוניים ששפכו אור על המתרחש, וכן נחקרו עשרות עובדים ומנהלים בכירים.

ראש עיריית חיפה מסר כי "החלטת הנהלת המשרד להגנת הסביבה והשר זאב אלקין להגיש כתב אישום נגד בכירי בזן מצטרפת לנתוני הדוח שפרסם אתמול מרכז המידע של הכנסת, אשר מצביע על אלפי חריגות של חומרים מזהמים ממפעלי בזן". לדבריו, אלה "מהווים הוכחה ניצחת לעובדה כי הנהלת בזן איננה מצליחה להשתלט על פליטות מתקניה, אשר גורמות לתחלואות חמורות לתושבי האיזור ומסכנות את בריאותם". הוא הבהיר כי "עיריית חיפה תנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת שהמאבק במפעלים המזהמים בתחומה יימשך, למען שמירה על איכות חייהם של תושבי מטרופולין הצפון כולו".

ליהי שחר ברמן, ראש תא חיפה של "מגמה ירוקה", מסרה כי "בתי הזיקוק זה מפעל עברייני, שחורג מהחוק אלפי פעמים בשנה. לא ייתכן שעם המנהלים שלו לא ימצו את הדין". לדבריה, "הרשלנות בבתי הזיקוק הביאה למותם של עובדים לא פעם ולנזק סביבתי אדיר. הגיע הזמן למצות את הדין עם המנהלים, כך שעבירות סביבה כאלה לא יישנו".

מחברת בזן נמסר בתגובה: "קיבלנו את החומר ואנו לומדים אותו. בזן ערוכה לטפל באופן מיטבי, בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון, בתרחישי חירום במתחם שלה. אין לאירועים מסוג זה השפעה מחוץ לגבולות המתחם".