ארגנטינה הודיעה רשמית: משחק הידידות מול ישראל מבוטל

יו"ר התאחדות הכדורגל ערך מסיבת עיתונאים והפנה אצבע מאשימה לעבר מקבילו הפלסטיני. יו"ר ההתאחדות הארגנטינית: "תמיד רצינו לתרום לתהליך השלום"

  • פורסם ב:
  • 06/06/2018 15:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/06/2018 16:57
  • |
  • כתבים:
  • חן ליברמן

יושב ראש ההתאחדות הארגנטינית, קלאודיו טאפיה, הודיע היום (רביעי) במסיבת עיתונאים כי באופן רשמי משחק הידידות מול ישראל מבוטל. "אני רוצה לבקש סליחה מכל הקהילה הארגנטינית בישראל, מכל הילדים והאנשים שקנו כרטיסים", אמר.  

עוד הוסיף טאפיה: "אני, כיו"ר התאחדות כדורגל, אחראי על הבריאות של השחקנים ולכן החלטנו לא לנסוע לישראל. אנחנו תמיד רצינו לתרום לתהליך השלום באזור, אבל בעקבות מה שקרה ב-72 השעות האחרונות, אנו לא יכולים להגיע לשם. מיד אחרי המונדיאל נשאיר את הדלת פתוחה למשחק עם ישראל. מבקשים שוב סליחה". 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

משרד הבריאות: עלייה במספר הנשאים החדשים של נגיף ה-HIV

פלסטיני יידה אבן לעבר חייל בשומרון - ונורה למוות

יירוט טיל ששוגר לאסדה, השמדת ספינת אויב: צפו בתרגיל חיל הים

יש לציין כי למרות שיו"ר ההתאחדות אמר במסיבת העיתונאים שההחלטה היא שלו, על פי דיווחים שונים בארגנטינה, השחקן ליאונל מסי התקשר אתמול באופן אישי לטאפיה, ביקש שיבוא לפגוש את השחקנים, ואמר לו שהם לא מתכוונים לטוס למשחק.

 יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני
 

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני( חדשות עשר)

 

זמן קצר לפני כן, עופר עיני, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, ערך מסיבת עיתונאים והודיע כי מבחינת ישראל, עדיין לא התקבלה הודעה רשמית שמשחק הידידות מול ארגנטינה התבטל. "עד לרגע זה, למרות שיחות עם ההתאחדות בארגנטינה, לא קיבלנו הודעה רשמית שהמשחק התבטל", אמר עיני. לאחר מכן, הפנה עיני אצבע מאשימה לעבר מקבילו הפלסטיני, יו"ר ההתאחדות לכדורגל הפלסטינית ובכיר פתח, ג'יבריל רג'וב, בשל מאמציו למנוע את המשחק והודיע כי ישראל תתלונן לפיפ"א.

"מזה מספר שנים, עוד מ-2015, אנחנו עדים לתופעה שיושב ראש ההתאחדות לכדורגל הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, עושה כל שלעיל ידו כדי להוציא את הכדורגל הישראלי מהכדורגל הבין לאומי. לאורך כל השנים הללו הצלחנו לסכל את ההצעות האלה", אמר. עם זאת, לדבריו, "הפעם הוא חצה את הקו האדום. הפגנות וקריאות זה דבר לגיטימי, כל עוד זה במסגרת המקובל. פה נהיה מצב שיו"ר התאחדות שחברה בפיפ"א קורא בפרהסיה, בתקשורת, לכל הערבים בעולם, לשרוף חולצה של שחקן כדורגל. אני שומע שאפילו איימו על משפחות של שחקנים ושחקנים עצמם. אני שומע שהביטול, אם יהיה ביטול כזה, נובע מהחשש של השחקנים על חייהם. אנחנו אמורים בשעות הקרובות להוציא תלונה רשמית לפיפ"א על כל ההתנהלות הזאת". 

בווידאו: עמנואל אלבז-פלפס, שליחת חדשות עשר לברצלונה מדווחת מהמלון בו שוהים שחקני הנבחרת

מפיק ויוזם המשחק, מנכ"ל קבוצת קומטק, דניאל בנעים, התייחס להודעה הרשמית על ביטול המשחק ואמר כי במהלך הימים הקרובים יפנו לרוכשי הכרטיסים ויבצעו ביטולי עסקה והחזרים: "תכננו חגיגה אמיתית של ספורט שתשמח את אזרחי ישראל ותהווה דוגמה לכך שהספורט מתעלה מעל מחלוקות פוליטיות. לצערנו הרב, אווירת הטרור וההפחדה מצד ארגוני ההסתה, שלא בחלו באמצעים ואף איימו על חיי מסי והשחקנים הארגנטינאים, חרצו את גורלו של המשחק, ימים בודדים לפני שריקת הפתיחה של המונדיאל".

עוד הוסיף בנעים כי "אין לנו אף טענה כלפי השחקנים הארגנטינאים שעמדו בלחצים רבים והיו נתונים לאיומים קשים, כולל האיומים על חייהם וחיי משפחותיהם, ואנו מכבדים את החלטתם. אנו יודעים כי שחקני הנבחרת התרגשו להגיע הנה והם מצטערים על כך שלא תתאפשר להם ההזדמנות לשחק בישראל. אנו פועלים לתיאומו של מועד חדש למשחק הידידות החגיגי כאן בארץ בתום המונדיאל. אני רוצה להודות לנבחרת ישראל ולהתאחדות לכדורגל, ולמשרד התרבות והספורט על העבודה המשותפת וקידומו של אירוע ספורט חשוב זה".

מוקדם יותר הודיע משרד התרבות והספורט  כי במהלך השעות האחרונות מתנהל משא ומתן בנוגע לקיומו. "לכשיתסיים המו"מ, תמסור שרת התרבות והספורט מירי רגב את הצהרתה. אנו עושים כמיטב יכולתנו על מנת לעדכנכם בזמן אמת, אך מבקשים להיאזר בסבלנות", נמסר בהודעה.

לאחר שבארגנטינה הודיעו כי לא יגיעו למשחק באצטדיון "טדי" שבירושלים, רג'וב כינס היום מסיבת עיתונאים והתייחס לשיח הפוליטי-מדיני סביב הביטול. "מי שהפך את המשחק לפוליטי עליו לשלם מחיר", קבע רג'וב.

ליונל מסי ומירי רגב
 

ליונל מסי ומירי רגב(רויטרס, דוברות הכנסת )

 

כשנשאל יו"ר ההתאחדות, בעברית על ידי חדשות עשר מה המסר שלו למירי רגב מחד, ולליאונל מסי מאידך, השיב: "רגב צריכה להחליף קסטה. למסי אני אומר תודה - מאחל לו ולנבחרת הצלחה במונדיאל". רג'וב טען כי הוא השקיע מאמצים רבים כדי שהמשחק לא יתקיים. "אם המשחק היה מתקיים בחיפה לא היינו פועלים אבל ברגע שהוחלט על ירושלים התחלנו לפעול בכל החזיתות", אמר.

בכיר פתח התבקש במסיבת העיתונאים ע"י חדשות עשר גם להשיב לטענה כי קרא לשרוף את תמונותו של מסי. "אמרתי רק שאם הוא יגיע לירושלים אז בטח ישרפו את תמונותיו", אמר רג'וב. בהתייחסו לשאלה אם הוא ניצח את מירי רגב קבע: "מירי רגב שונאת אותנו ולא מכירה בקיומנו - היא פאשיסטית".

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא לביטול המשחק, רגעים לפני שהמריא מפריז ללונדון כחלק מהמסע המדיני שלו בבירות אירופה השבוע. "ממשיכים הלאה חבר'ה", אמר רה"מ.

בד בבד, בכיר חמאס, חוסאם בדראן, שיגר הודעה המשבחת את ההחלטה הארגנטינית. "ביטול המשחק עם נבחרת ארגנטינה הוא דבר שיש לשבח ולהוקיר. תמונתו האמיתית של האויב צריכה להיחשף על כל אמיתותיה בכל זירה", כתב בדראן בהודעתו.

   ג'בריל רג'וב במסע"ת ברמאללה
 

ג'בריל רג'וב במסע"ת ברמאללה ( רויטרס)

 

מוקדם יותר, התייחסו גם בישראל לביטול המשחק, סביבו היה עניין רב. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב בחריפות להחלטה הארגנטינית: "חבל שאבירי הכדורגל מארגנטינה לא עמדו בלחץ המסיתים שונאי ישראל, שמטרתם היחידה לפגוע בזכות הבסיסית שלנו להגנה עצמית ולהביא להשמדת ישראל. לא נכנע בפני חבורת אנטישמים תומכי טרור".

הנשיא ראובן ריבלין הביע דאגה מהפוליטיזציה בצעד הארגנטיני: "זה באמת בוקר עצוב לאוהדים, בתוכם אפילו כמה מנכדיי, אבל יש ערכים שגדולים גם יותר ממסי. הפוליטיזציה שטמונה בצעד הארגנטינאי מדאיגה אותי מאוד. גם בתקופות הקשות ביותר עשינו כל מאמץ כדי להותיר שיקולים שאינם ספורט טהור מחוץ למגרשים וחבל שנבחרת ארגנטינה לא הקפידה לעשות זאת גם הפעם".

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה במהלך הלילה כי היא מקווה שנבחרת ארגנטינה תגיע בכל זאת לישראל "ולא תיכנע לאיומי הטרור ולארגוני ה-BDS". עוד מסרה רגב כי שוחחה עם היזם של המשחק, דני בן נעים, ועודכנה במאמצים לשכנע את נבחרת ארגנטינה להגיע בכל זאת לישראל. לפי הודעה רגב, נמסר לה "שמאז שנבחרת ארגנטינה הודיעה על הגעתה למשחק, ארגוני טרור שונים החלו לשלוח הודעות לשחקניה ולבני משפחתם ובהם איומים מפורשים לפגיעה בחייהם. בין היתר נשלחו לשחקנים גם סרטונים ותמונות של גופות ילדים".