"הפלסטינים מנעו ממסי לשחק בירושלים": הכותרות מרחבי העולם

כלי תקשורת שונים התייחסו לביטול המשחק בין ישראל לארגנטינה בטדי: "הפחד של מסי והקנוניה הפוליטית", דווח בבואנוס איירס. נתניהו: "ממשיכים הלאה חבר'ה"

ביטול משחק הנבחרת: כלי התקשורת ברחבי העולם מתייחסים הבוקר (רביעי) בהרחבה להחלטתה של נבחרת ארגנטינה בכדורגל שלא להגיע למשחק ההכנה האחרון שלה לפני משחקי גביע העולם, שהיה אמור להתקיים נגד ישראל, ביום שבת באצטדיון טדי שבירושלים. "הפלסטינים מנעו ממסי לשחק בירושלים", נכתב בכותרת של ידיעה שפרסמה רשת אל-ג'זירה בערבית.

התגובות בעולם היו רחבות וידיעות בנושא פורסמו בכלי תקשורת באירופה, ארה"ב, בעולם הערבי וכמובן בארגנטינה עצמה. "הפחד של מסי והקנוניה הפוליטית: המנצחים והמפסידים של המעשה המביש של הנבחרת", נכתב בכותרת ידיעה באתר "לה-נסיון" הארגנטיני, שהביא סקירה מקיפה על מאחורי הקלעים של החלטת ההתאחדות המקומית.

 שער האתר "לה נסיון" הארגנטיני לאחר ביטול המשחק בישראל

שער האתר "לה-נסיון" הארגנטיני לאחר ביטול המשחק בישראל (צילום מסך)

 

"בעזה, בה 120 פלסטינים נהרגו על ידי כוחות ישראלים בהפגנות האחרונות, החדשות על ביטול המשחק התקבלו בצהלות", נכתב ב-BBC הבריטי שהתייחסה לרקע להחלטה הארגנטינית. ברשת הוסיפו את התגובה הישראלית למותם של הפלסטינים. "ישראל אמרה שצלפיה פתחו באש כהגנה עצמית רק נגד אלו שניסו להסתנן לשטחה תחת מעטה ההפגנות של חמאס". גם ב-Newsweek הזכירו את מותם של 120 הפלסטינים במהומות האחרונות בעזה.

"ארגנטינה ביטלה משחק שנוי במחלוקת עם ישראל", נכתב בכותרת של הגארדיאן הבריטי. "ביקורה של הנבחרת שזכתה פעמיים בעבר בגביע העולם משכה התעניינות עצומה בקרב אוהדים ישראלים, בעיקר בגלל השתתפותו הצפויה של ליאונל מסי", כתבו בעיתון וציינו אף הם את החגיגות בעזה ובגדה. "אנשים בעזה הריעו, וההתאחדות לכדורגל הפלסטינית ברמאללה שחררה הצהרה בה היא מודה למסי ועמיתיו".

 כותרת אתר ה-BBC הנוגעת לביטול המשחק בין ארגנטינה לישראל

כותרת אתר ה-BBC הנוגעת לביטול המשחק בין ארגנטינה לישראל (צילום מסך)

 
 הכותרת באל-ג'זירה בעקבות ביטול משחק ארגנטינה-ישראל

הכותרת באל-ג'זירה בעקבות ביטול משחק ארגנטינה-ישראל (צילום מסך)

 

ברשת אל-ג'זירה באנגלית הביאו סיקור עובדתי של הסיפור ואף הרחיבו בכתבה על הלחצים של תנועת ה-BDS שהביאו לביטול המשחק. לצד זאת, באתר אל-ג'זירה בערבית נכתב בכותרת: "הפלסטינים מנעו ממסי לשחק בירושלים".

מוקדם יותר, התייחסו גם בישראל לביטול המשחק, סביבו היה עניין רב. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לפני ההמראה מפריז ללונדון: "ממשיכים הלאה חבר'ה". שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב בחריפות להחלטה הארגנטינית: "חבל שאבירי הכדורגל מארגנטינה לא עמדו בלחץ המסיתים שונאי ישראל, שמטרתם היחידה לפגוע בזכות הבסיסית שלנו להגנה עצמית ולהביא להשמדת ישראל. לא נכנע בפני חבורת אנטישמים תומכי טרור".

הנשיא ראובן ריבלין הביע דאגה מהפוליטיזציה בצעד הארגנטיני: "זה באמת בוקר עצוב לאוהדים, בתוכם אפילו כמה מנכדיי, אבל יש ערכים שגדולים גם יותר ממסי. הפוליטיזציה שטמונה בצעד הארגנטינאי מדאיגה אותי מאוד. גם בתקופות הקשות ביותר עשינו כל מאמץ כדי להותיר שיקולים שאינם ספורט טהור מחוץ למגרשים וחבל שנבחרת ארגנטינה לא הקפידה לעשות זאת גם הפעם".

הנשיא ראובן ריבלין
 

"בוקר עצוב". הנשיא ראובן ריבלין (חדשות עשר)

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה במהלך הלילה כי היא מקווה שנבחרת ארגנטינה תגיע בכל זאת לישראל "ולא תיכנע לאיומי הטרור ולארגוני ה-BDS". עוד מסרה רגב כי שוחחה עם היזם של המשחק, דני בן נעים, ועודכנה במאמצים לשכנע את נבחרת ארגנטינה להגיע בכל זאת לישראל. לפי הודעה רגב, נמסר לה "שמאז שנבחרת ארגנטינה הודיעה על הגעתה למשחק, ארגוני טרור שונים החלו לשלוח הודעות לשחקניה ולבני משפחתם ובהם איומים מפורשים לפגיעה בחייהם. בין היתר נשלחו לשחקנים גם סרטונים ותמונות של גופות ילדים".

רגב גם התייחסה לטענות פוליטיקאים התולים את אי הגעת נבחרת ארגנטינה בקיום המשחק בירושלים: "אלה דברי הבל שנותנים לגיטימציה לטרור ולתומכי ה-BDS נגד מדינת ישראל. לצערי יש לנו סוסים טרויאנים בכנסת שנותנים רוח גבית לטרור".

אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, התייחס לביטול המשחר וביקר בחריפות את התנהלותה של השרה רגב. "חטפנו פצצה לפנים - זה לא רק ספורט", כתב גבאי בטוויטר. "כך לצערי עלול להתחיל צונאמי בין-לאומי. ולגבי ההתנהלות המושחתת של שרת הספורט - מטקס המשואות, דרך טיימס-סקוור ועד ארגנטינה - היא מחייבת חקירת משטרה", הוסיף. במקביל, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר: "גול עצמי מרהיב לכל דוברי השלטון שמבטיחים לנו 'שמצבנו המדיני מצוין'. כואב מאד שה-BDS חוגג. כשלון מהדהד של ממשלה שטומנת את ראשה ולא קוראת את המציאות".

 מירי רגב במסעת בנושא טקס הדלקת המשואות
 

כישלון? השרה רגב (חדשות עשר)

 

מההתאחדות הישראלית לכדורגל נמסר כי היו"ר והמנכ"ל נמצאים בקשר עם מארגני המשחק, ראשי ההתאחדות הארגנטינית וראשי פיפ"א, והובהר כי "נכון לעכשיו לא התקבל כל אישור רשמי על ביטול המשחק, אם כי ברור שעצם קיומו מוטל בספק". ההתאחדות התייחסה גם להתבטאויות של רג'וב טרם הביטול ולאחריו: "אנו רואים בחומרה את האיומים הפיזיים והברוטליים שחצו כל קו אדום, שהשמיע ראש ההתאחדות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב ותפעל ככל יכולתה בעניין במוסדות הכדורגל העולמי. יו"ר ההתאחדות יעביר בהמשך היום מכתב תלונה חריף לנשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו בדרישה למצות את הדין עם מי שהעזו להסית מפורשות לפגוע בשחקני כדורגל ופעלו לטרפד משחק ידידות בין שתי הנבחרות".

גם יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, התייחס הבוקר להחלטתה של נבחרת ארגנטינה. "מסי וארגנטינה נתנו סטירה לגזענות הישראלית", אמר בכיר הרשות בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית. לדברי רג'וב, המשחק שבוטל היה "פוליטי בצורה מובהקת. הישראלים ניסו להשתמש במסי כאייקון עולמי". הוא הוסיף כי "הממשלה הישראלית משתמשת בספורט במטרה לכסות את פשעיה". יו"ר ההתאחדות הפלסטינית טען כי ביטול המשחק מהווה "סטירה לממשלה הישראלית שהשקיעה מיליונים כדי  שזה יקרה בירושלים וכדי שנתניהו ומירי רגב יוכלו להצטלם עם מסי". הוא הוסיף: "מסי וארגנטינה נתנו סטירה לגזענות הישראלית בצורה ברורה. היום מירי רגב תראה מי יצטלם עם מסי".