"השחקנים התרגשו להגיע לירושלים, לא הייתה התערבות פוליטית"

מנכ"ל משרד הספורט, יוסי שרעבי, אמר ב"אורלי וגיא" כי האיומים על שחקני ארגנטינה הם "פיגוע טרור" • יו"ר התאחדות הכדורגל הפלס': "מסי נתן סטירה לגזענות הישראלית"

ביטול המשחק בין ישראל לארגנטינה: מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, התייחס הבוקר (רביעי) להחלטה של נבחרת ארגנטינה שלא להגיע לישראל. "השחקנים התרגשו להגיע לירושלים", אמר שרעבי בשיחה עם "אורלי וגיא". הוא הוסיף: "האיומים עליהם – פיגוע טרור".

כשנשאל שרעבי על ההאשמות שהופנו ככלפי משרדו, לאחר ההחלטה להעביר את המשחק מחיפה לבירה, השיב: "הקולות לא עולים יחד עם העובדות. לכל אורך הדרך דיברנו על ירושלים. הייתה העדפה לחיפה משיקולים כלכליים ולא מדיניים. ירושלים דווקא הייתה במוקד הביקור - חשבנו שאין יותר ראוי ונכון להביא אירוע ממלכתי כזה לירושלים".

בווידאו | מנכ"ל משרד התרבות והספורט: "האיומים - פיגוע טרור"

שרעבי אף טען בדבריו כי מסביב למשחק לא הייתה מעורבות פוליטית ישראלית. "אנחנו מניפים את דגל הפרדת הספורט מהפוליטיקה", אמר. "ההפרדה הזו משרתת את ישראל וזה מאפשר לנו להביא לכאן אירועים בין-לאומיים. לא הייתה התערבות פוליטית. הם רצו להגיע לירושלים והעיר לא הייתה סוגיה במחלוקת".

גם יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, התייחס הבוקר להחלטתה של נבחרת ארגנטינה. "מסי וארגנטינה נתנו סטירה לגזענות הישראלית", אמר בכיר הרשות בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית. לדברי רג'וב, המשחק שבוטל היה "פוליטי בצורה מובהקת. הישראלים ניסו להשתמש במסי כאייקון עולמי". הוא הוסיף כי "הממשלה הישראלית משתמשת בספורט במטרה לכסות את פשעיה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חמאס מתכנן הפגנה המונית ליום שישי - ומעוניין בעימות עם ישראל

בעקבות סקר חדשות עשר: באופוזיציה יגישו חוק נישואים חד-מיניים

לבקשת ישראל: צרפת העבירה מסר לאיראן בנוגע להתבססותה בסוריה

מחאה פרו-פלסטינית באימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה
 

מחאה פרו-פלסטינית באימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה (רויטרס)

 

יו"ר ההתאחדות הפלסטינית טען כי ביטול המשחק מהווה "סטירה לממשלה הישראלית שהשקיעה מיליונים כדי  שזה יקרה בירושלים וכדי שנתניהו ומירי רגב יוכלו להצטלם עם מסי". הוא הוסיף: "מסי וארגנטינה נתנו סטירה לגזענות הישראלית בצורה ברורה. היום מירי רגב תראה מי יצטלם עם מסי".

מההתאחדות הישראלית לכדורגל נמסר כי היו"ר והמנכ"ל נמצאים בקשר עם מארגני המשחק, ראשי ההתאחדות הארגנטינית וראשי פיפ"א, והובהר כי "נכון לעכשיו לא התקבל כל אישור רשמי על ביטול המשחק, אם כי ברור שעצם קיומו מוטל בספק". ההתאחדות התייחסה גם להתבטאויות של רג'וב טרם הביטול ולאחריו: "אנו רואים בחומרה את האיומים הפיזיים והברוטליים שחצו כל קו אדום, שהשמיע ראש ההתאחדות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב ותפעל ככל יכולתה בעניין במוסדות הכדורגל העולמי. יו"ר ההתאחדות יעביר בהמשך היום מכתב תלונה חריף לנשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו בדרישה למצות את הדין עם מי שהעזו להסית מפורשות לפגוע בשחקני כדורגל ופעלו לטרפד משחק ידידות בין שתי הנבחרות".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב בחריפות להחלטה הארגנטינית: "חבל שאבירי הכדורגל מארגנטינה לא עמדו בלחץ המסיתים שונאי ישראל, שמטרתם היחידה לפגוע בזכות הבסיסית שלנו להגנה עצמית ולהביא להשמדת ישראל. לא נכנע בפני חבורת אנטישמים תומכי טרור".

הנשיא ראובן ריבלין הביע דאגה מהפוליטיזציה בצעד הארגנטיני: "זה באמת בוקר עצוב לאוהדים, בתוכם אפילו כמה מנכדיי, אבל יש ערכים שגדולים גם יותר ממסי. הפוליטיזציה שטמונה בצעד הארגנטינאי מדאיגה אותי מאוד. גם בתקופות הקשות ביותר עשינו כל מאמץ כדי להותיר שיקולים שאינם ספורט טהור מחוץ למגרשים וחבל שנבחרת ארגנטינה לא הקפידה לעשות זאת גם הפעם.״

יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב
 

"סטירה לישראל". יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב (רויטרס)

 

אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, התייחס לביטול המשחר וביקר בחריפות את התנהלותה של השרה רגב. "חטפנו פצצה לפנים - זה לא רק ספורט", כתב גבאי בטוויטר. "כך לצערי עלול להתחיל צונאמי בין-לאומי. ולגבי ההתנהלות המושחתת של שרת הספורט - מטקס המשואות, דרך טיימס-סקוור ועד ארגנטינה - היא מחייבת חקירת משטרה", הוסיף. במקביל, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר: "גול עצמי מרהיב לכל דוברי השלטון שמבטיחים לנו 'שמצבנו המדיני מצוין'. כואב מאד שה-BDS חוגג. כשלון מהדהד של ממשלה שטומנת את ראשה ולא קוראת את המציאות".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', התייחסה אף היא לנושא בטוויטר: "אז ארגנטינה מבטלת. כל כך הרבה כסף, קומבינות ושקרים, חיבוק דוב כל כך מסורבל בצרוף לחץ מטורף לשחק בירושלים, ולקינוח המלמול הזועם של רגב 'אני רוצה לראות אם מסי לא ילחץ לי ולראש הממשלה את היד'. את תראי, את תראי". 

בד בבד, שגרירות ישראל בארגנטינה אישרה הבוקר את הדיווחים על ביטול המשחק. בהודעת השגרירות נכתב כי המשחק בוטל בשל איומים על חייו של כוכב הנבחרת ליאונל מסי. ככל הנראה, הביטול הגיע גם בעקבות לחץ אנטי ישראלי שהופעל בהפגנות בארגנטינה ובמחנה אימונים של הנבחרת ברצלונה. אנשי נבחרת ארגנטינה פנו אמש למארגנים הישראלים והודיעו להם שהם לא מעוניינים להגיע למשחק בירושלים. בימים האחרונים הופעל לחץ על משפחות שחקני הנבחרת, שקיבלו איומים וגידופים.

על פי דיווחים בכלי תקשורת בארגנטינה, שני כוכבי נבחרת ארגנטינה, ליאונל מסי וחביאר מסצ'ראנו, היו הדמויות שהובילו את ההחלטה לבטל את המשחק. חלוץ הנבחרת, גונזאלו היגוואין, אישר בריאיון לרשת ESPN את דבר ביטול המשחק ואמר: "סוף סוף נעשה הדבר הנכון".

 ליונל מסי
 

לא מגיע לירושלים. מסי (רויטרס)

 

בישראל הפעילו מאמצים רבים כדי לנסות ולשנות את רוע הגזירה. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה פעמיים עם נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי, שאמר לו כי אסור לו להתערב בהחלטה לבטל את המשחק. עוד אמר לנתניהו, כי שחקני הנבחרת הם שהחליטו לא להגיע. "הם אמרו לראשי ההתאחדות שאין סיכוי שיגיעו לישראל", אמר מאקרי לנתניהו, "מבחינת ארגנטינה, הסיפור הזה נגמר". הוא הוסיף כי "ההפגנות אתמול במתחם האימונים עם חולצות ארגנטינה מגואלות בדם – היו הדבר ששבר את השחקנים".

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה במהלך הלילה כי היא מקווה שנבחרת ארגנטינה תגיע בכל זאת לישראל "ולא תיכנע לאיומי הטרור ולארגוני ה-BDS". עוד מסרה רגב כי שוחחה עם היזם של המשחק, דני בן נעים, ועודכנה במאמצים לשכנע את נבחרת ארגנטינה להגיע בכל זאת לישראל. לפי הודעה רגב, נמסר לה "שמאז שנבחרת ארגנטינה הודיעה על הגעתה למשחק, ארגוני טרור שונים החלו לשלוח הודעות לשחקניה ולבני משפחתם ובהם איומים מפורשים לפגיעה בחייהם. בין היתר נשלחו לשחקנים גם סרטונים ותמונות של גופות ילדים".

רגב גם התייחסה לטענות פוליטיקאים התולים את אי הגעת נבחרת ארגנטינה בקיום המשחק בירושלים: "אלה דברי הבל שנותנים לגיטימציה לטרור ולתומכי ה-BDS נגד מדינת ישראל. לצערי יש לנו סוסים טרויאנים בכנסת שנותנים רוח גבית לטרור".

 מירי רגב במסעת בנושא טקס הדלקת המשואות
 

מסי לא בא ללחוץ את ידה. השרה רגב (חדשות עשר)

 

גורמים בהפקת המשחק אמרו כי הארגנטינים טוענים כי ביטול הגעתם נובע מסיבות ביטחוניות. "הם ראו את הרקטות מעזה ושמעו על הכוננות המוגברת לקראת יום שישי והודיעו שהם מפחדים לבוא". הגורמים הוסיפו כי "מעבר לטענות הללו, ברקע הופעלו לחצים פרו-פלסטיניים על משפחות השחקנים שלא להגיע לישראל". לדבריהם, "הסיכויים לשנות את דעתם של הארגנטינאים נראים נמוכים מאוד - נראה שהם נחושים שלא להגיע".

ח"כ איציק שמולי (המחנ"צ) הגיב בטוויטר על הביטול הצפוי: "רגב עשתה פוליטיקה וקיבלה פוליטיקה. הלך הכדורגל". מנגד, ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) בירך על ההחלטה: "אני מברך את נבחרת ארגנטינה על ההחלטה לבטל המשחק באצטדיון אלמאלחה. העולם צריך ללחוץ על ישראל כדי שתקבל את החלטות האו״ם למען שלום בלי כיבוש".

גם ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת בירך על ביטול המשחק. "אני מברך את נבחרת ארגנטינה על ההחלטה לבטל המשחק באצטדיון אלמאלחה", צייץ בטוויטר, "העולם צריך ללחוץ על ישראל כדי שתקבל את החלטות האו״ם למען שלום בלי כיבוש".