רגב תכננה אירוע לאומי - ישראל חטפה גול עצמי • פרשנות

משרד הספורט, שקפץ ברגע האחרון לעגלת המשחק מול ארגנטינה, הוביל לאחת הפארסות הגדולות של מדיניות החוץ הישראלית. ההתנהלות לפני חודש בג'ירו מוכיחה שאפשר גם אחרת

זהו בוקר עצוב לאזרחי מדינת ישראל, שקמים לחרם של אחת מנבחרות הכדורגל הגדולות בעולם. אך לא משנה כמה נתווכח עם ההחלטה הזו של נבחרת ארגנטינה, היא זו שמכתיבה כעת את הנרטיב שהעולם יאמץ.

מה יכולנו לעשות אחרת? השאלה הזו צריכה להישאל לא רק בטורי דעה, אלא גם בדוח מבקר המדינה ובשולחן עגול במשרד החוץ. ההסברה הישראלית חטפה מכה, אולי החזקה ביותר בשנים האחרונות מהארגונים הפרו-פלסטיניים – בלי שום סיבה נראית לעין.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בעקבות סקר חדשות עשר: באופוזיציה יגישו חוק נישואים חד-מיניים

לקראת פסגת קים-טראמפ: מתיחות ביחסים בין בולטון לפומפאו

מסתמן: מכינת בני ציון תיסגר לשנה בעקבות אסון השיטפון

כל בר דעת שמפיק משחק מהסוג הזה לוקח בחשבון את המצב הפוליטי העדין וסכנת הביטול. המפיק דני בן נעים, למשל, ביטח את ההוצאות הפיננסיות שיגרמו לו בעקבות ביטול אפשרי של המשחק. משרד התרבות והספורט לעומת זאת, שנגרר אל המשחק הזה בשמחה, לא ביטח דבר והוביל את אחת הפארסות הגדולות ביותר של מדיניות החוץ הישראלית.

 מחאה פרו-פלסטינית באימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה
 

מחאה פרו-פלסטינית באימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה (רויטרס)

 

רק לפני חודש נפתח בישראל הג'ירו ד'איטליה. לאורך כל ההכנה לאירוע, חששו המארגנים ומשרד התיירות - הגוף הממשלתי שהוביל את הפרויקט מבחינת תקציבית - בדיוק מהתרחיש הזה: ישראל תשקיע מיליונים ותייצר באזז סביב התחרות – ה-BDS וארגונים פרו פלסטיניים יגרמו לביטולה. לשם כך, המארגנים "בישלו" היטב את האיטלקים והביאו לכאן אירוע ספורט אדיר. אך במשרד הספורט, עבדו בצורה אחרת.

מפיק פרטי, שבאופן טבעי דאג לאינטרסים הכלכליים שלו, היה זה שתפר את כל הפרטים מול הארגנטינים. רק בשלב הסופי הגיעה השרה מירי רגב וביקשה להכניס את האירוע הזה לחגיגות ה-70 של ישראל. זה עלה כמעט שלושה מיליון שקלים – האינטרס הציבורי נרמס בכל הקשור לכרטיסים להתמודדות – ובסופו של דבר הבלון התנפץ. בהינף יד, משיקולים לא ענייניים, ישראל הפכה את משחק הראווה הזה לאירוע לאומי: לא הייתה עבודה הכנה, לא הייתה דיפלומטיה, וכשהיסודות רעועים - הבניין קורס בשניות.

 מירי רגב
 

מירי רגב (חדשות עשר)

 

ב-1986 הגיעה ארגנטינה למשחק ידידות בישראל וזכתה לאחר מכן בגביע העולמי. מאז, הגעת הנבחרת הארגנטינאית לישראל ערב המונדיאל הפכה למסורת, ביקור שאמור להביא בעקבותיו זכייה בגביע העולמי (דבר שלא שוחזר פעם נוספת). ב-2018, ארגנטינה בחרה לשנות כיוון. אם בסוף הקיץ יניף מסי את גביע העולם, תסמכו על ג'יבריל רג'וב ואנשי ה-BDS שיהפכו את ההחרמה שלנו לקמע לנבחרות העולם.

כך, שבוע לפני שריקת הפתיחה של מונדיאל 2018, ישראל הפכה למפסידה הראשונה שלו.