ארגנטינה ביטלה את משחק הכדורגל עם ישראל

שגרירות ישראל בארגנטינה מסרה שהמשחק בוטל בשל איומים על מסי • הנשיא מאקרי לנתניהו: "השחקנים החליטו לא להגיע - ההפגנות עם חולצות הנבחרת מגואלות בדם שברו אותם"

שגרירות ישראל בארגנטינה אישרה הבוקר (רביעי) את הדיווחים על כך שנבחרת ארגנטינה ביטלה את משחק הכדורגל עם נבחרת ישראל, שאמור היה להתקיים ביום שבת באצטדיון טדי שבירושלים. בהודעת השגרירות נכתב כי המשחק בוטל בשל איומים על חייו של כוכב הנבחרת ליאונל מסי.

ככל הנראה, הביטול הגיע גם בעקבות לחץ אנטי ישראלי שהופעל בהפגנות בארגנטינה ובמחנה אימונים של הנבחרת ברצלונה. אנשי נבחרת ארגנטינה פנו אמש למארגנים הישראלים והודיעו להם שהם לא מעוניינים להגיע למשחק בירושלים. בימים האחרונים הופעל לחץ על משפחות שחקני הנבחרת, שקיבלו איומים וגידופים.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לקראת פסגת קים-טראמפ: מתיחות ביחסים בין בולטון לפומפאו

מסתמן: מכינת בני ציון תיסגר לשנה בעקבות אסון השיטפון

חשד להתאבדות: המעצבת קייט ספייד נמצאה מתה בדירתה

על פי דיווחים בכלי תקשורת בארגנטינה, שני כוכבי נבחרת ארגנטינה, ליאונל מסי וחביאר מסצ'ראנו, היו הדמויות שהובילו את ההחלטה לבטל את המשחק. חלוץ הנבחרת, גונזאלו היגוואין, אישר בריאיון לרשת ESPN את דבר ביטול המשחק ואמר: "סוף סוף נעשה הדבר הנכון".

בישראל הפעילו מאמצים רבים כדי לנסות ולשנות את רוע הגזירה. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה פעמיים עם נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי, שאמר לו כי אסור לו להתערב בהחלטה לבטל את המשחק. עוד אמר לנתניהו, כי שחקני הנבחרת הם שהחליטו לא להגיע. "הם אמרו לראשי ההתאחדות שאין סיכוי שיגיעו לישראל", אמר מאקרי לנתניהו, "מבחינת ארגנטינה, הסיפור הזה נגמר". הוא הוסיף כי "ההפגנות אתמול במתחם האימונים עם חולצות ארגנטינה מגואלות בדם – היו הדבר ששבר את השחקנים".

 ליאו מסי, ארגנטינה
 

ליאו מסי, ארגנטינה (רויטרס)

 

יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב אמר בתגובה לביטול המשחק: "זו סטירה לממשלה הישראלית שהשקיעה מיליונים. מסי וארגנטינה נתנו סטירה לגזענות הישראלית בצורה ברורה". 

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה במהלך הלילה כי היא מקווה שנבחרת ארגנטינה תגיע בכל זאת לישראל "ולא תיכנע לאיומי הטרור ולארגוני ה-BDS". עוד מסרה רגב כי שוחחה עם היזם של המשחק, דני בן נעים, ועודכנה במאמצים לשכנע את נבחרת ארגנטינה להגיע בכל זאת לישראל. לפי הודעה רגב, נמסר לה "שמאז שנבחרת ארגנטינה הודיעה על הגעתה למשחק, ארגוני טרור שונים החלו לשלוח הודעות לשחקניה ולבני משפחתם ובהם איומים מפורשים לפגיעה בחייהם. בין היתר נשלחו לשחקנים גם סרטונים ותמונות של גופות ילדים".

רגב גם התייחסה לטענות פוליטיקאים התולים את אי הגעת נבחרת ארגנטינה בקיום המשחק בירושלים: "אלה דברי הבל שנותנים לגיטימציה לטרור ולתומכי ה-BDS נגד מדינת ישראל. לצערי יש לנו סוסים טרויאנים בכנסת שנותנים רוח גבית לטרור".

גורמים בהפקת המשחק אמרו כי הארגנטינים טוענים כי ביטול הגעתם נובע מסיבות ביטחוניות. "הם ראו את הרקטות מעזה ושמעו על הכוננות המוגברת לקראת יום שישי והודיעו שהם מפחדים לבוא". הגורמים הוסיפו כי "מעבר לטענות הללו, ברקע הופעלו לחצים פרו-פלסטיניים על משפחות השחקנים שלא להגיע לישראל". לדבריהם, "הסיכויים לשנות את דעתם של הארגנטינאים נראים נמוכים מאוד - נראה שהם נחושים שלא להגיע".

מחאה פרו-פלסטינית באימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה
 

מחאה פרו-פלסטינית באימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה(רויטרס )

 

מלשכת שרת הספורט מירי רגב נמסר מוקדם יותר אמש: "לנו לא ידוע על שינוי כזה או אחר לגבי המשחק עם ארגנטינה". ממשרד החוץ נמסר: "אנו לא מתייחסים לנושא המשחק". ראש מערך ההסברה של התאחדות הכדורגל מסר בתגובה: "אני מבין את הלחץ, אבל גם אנחנו בודקים אם יש או אין משחק. כאשר יהיו לנו תשובות ודאיות נעדכן".

ח"כ איציק שמולי (המחנ"צ) הגיב בטוויטר על הביטול הצפוי: "רגב עשתה פוליטיקה וקיבלה פוליטיקה. הלך הכדורגל". מנגד, ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) בירך על ההחלטה: "אני מברך את נבחרת ארגנטינה על ההחלטה לבטל המשחק באצטדיון אלמאלחה. העולם צריך ללחוץ על ישראל כדי שתקבל את החלטות האו״ם למען שלום בלי כיבוש".

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) שפנה ביום שישי האחרון לשגריר ארגנטינה בישראל וביקש ממנו לשקול מחדש את קיום המשחק בירושלים, אמר בתגובה להודעה על ביטול המשחק: "הממשלה עשתה פוליטיזציה למשחק ולחצה להעבירו לירושלים מטעמים פוליטיים, והיא משלמת כעת את המחיר על פוליטיזציה זו. ביטול המשחק הוא תשובה עולמית הולמת לממשלת הכיבוש והדיכוי".

 מחאה פרו-פלסטינית באימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה
 

מחאה פרו-פלסטינית באימון נבחרת ארגנטינה בברצלונה(רויטרס )

 

כאמור, בברצלונה התקיימה הפגנה גדולה, סמוך למקום בו התאמנה נבחרת ארגנטינה, נגד קיום המשחק בישראל. האוהדים קראו למסי לא להגיע לישראל לאור האירועים האלימים על גבול רצועת עזה בשבועות האחרונים. במהלך ההפגנה הניפו המפגינים חולצת נבחרת ארגנטינה מגואלת בדם.

מבקר המדינה יוסף שפירא הודיע ביום חמישי כי יפתח בבדיקת הטענות על מכירת הכרטיסים למשחק הנבחרת בכדורגל מול ארגנטינה, שייערך בסוף השבוע הבא. "בהמשך‏ לפנייתך ובהמשך‏ למידעים‏ נוספים ‏שהגיעו ‏למשרדי, ‏ובמסגרת ‏ביקורת ‏העוסקת ‏בחגיגות ‏לשנות ‏ה-70 למדינה,‏ החליט‏ מבקר ‏המדינה לעשות ‏בדיקה‏ ראשונית ‏של‏ הנושא", נמסר מלשכת המבקר, בתגובה לפנייתו של ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני).