פשיטת רגל, אילוסטרציה, חדשות עשר

"החוב הלאומי": איך הפכה מדינת ישראל לגן עדן לפושטי רגל?

מתחילת העשור הוכפלה פי שלושה כמות התיקים שנפתחים בכל שנה, השופטת בדימוס ורדה אלשיך: "החייבים חיים כרגיל ומבזבזים כמויות כסף שאי אפשר לתאר" • פרק שלישי בסדרה

בימים אלה מתנהל ויכוח סוער סביב ​חוק חדש שאושר בכנסת במטרה להסדיר את הליך פשיטות הרגל וקריסות החברות בישראל. במרכז המחלוקת ניצב האיזון שבין מתן הזדמנות שנייה לאזרחים שהסתבכו כלכלית, לבין הפיכת ישראל  לגן עדן לפושטי רגל. שרת המשפטים, איילת שקד, הסבירה את יתרונות החוק החדש: "לעומת המצב הקודם שהיה עם אוריינטציה של פירוק, ברפורמה הזאת שלקח לנו כמעט שלוש שנים להעביר, יש דגש על שיקום".

השופטת בדימוס ורדה אלשיך מספקת זווית ראייה שונה בנושא: "ראיתי חברי כנסת שמדברים על כך שהגיע הזמן לתת לחייבים לחזור לחיים הרגילים, אבל הם חיים את החיים הרגילים גם בזמן פשיטת הרגל", ומוסיפה מניסיונה האישי: "אני קיבלתי דוחות ודיווחים על פושט רגל שנסע במחלקות ראשונות, ובזבז כמויות כסף שאי אפשר לתאר".

פשיטת רגל, אילוסטרציה
 

פשיטת רגל, אילוסטרציה (חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

בעקבות סקר חדשות עשר: באופוזיציה יגישו חוק נישואים חד-מיניים

לקראת פסגת קים-טראמפ: מתיחות ביחסים בין בולטון לפומפאו

לבקשת ישראל: צרפת העבירה מסר לאיראן בנוגע להתבססותה בסוריה

בשנים האחרונות חל זינוק במספר הליכי חדלות הפירעון הכוללים פשיטות רגל של אנשים פרטיים ופירוקי חברות. בשנת 2010 היו 6,310 תיקים שכאלו במערכת, ואילו כיום נפתחים כ-17,000 תיקים בכל שנה. הזינוק המשמעותי ביותר נרשם בכמות מקרי פשיטת הרגל המוכרזים על ידי החייב עצמו, ולא על ידי הגורם שהלווה את הכסף שאבד. נתון זה מצביע על דפוס הפעולה של אנשים רבים במדינה, שאינם חוששים להגיע לחדלות פירעון, וחלקם אף הפכו את פשיטת הרגל לשיטה שבאמצעותה אפשר ללוות הרבה ולהחזיר מעט.    

"אני רק מקווה לסיים עם זה, ולחזור להיות אדם מן היישוב" אמר יובל, שם בדוי, אדם שנקלע לפשיטת רגל אמיתית, בתום לב. גם השופטת לשעבר אלשיך התייחסה לצורך בסיוע שמעניקה המדינה לאזרחיה באמצעות הליך חדלות הפירעון: "לא כל פושטי הרגל הם גנבים ורמאים, ולהם צריך לעזור. כי על כשל ניהולי לא מגיע לאדם שיתלו אותו".