הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה , רויטרס

חמאס מתכנן הפגנה המונית ליום שישי - ומעוניין בעימות עם ישראל

ארגון הטרור נערך ליום שישי האחרון של הרמדאן, ומעוניין להגיע אחריו לסבב אלימות עם ישראל כדי לשפר את מעמדו בקרב דעת הקהל • פרשנות

לקראת יום שישי האחרון של הרמדאן, בחמאס מתכננים אקורד סיום גדול, וכבר החלו בהכנות להסעות לעבר גדר רצועת עזה והתפקדות של מפגינים. בארגון הטרור מעוניינים להגיע לעימות עם ישראל עם תום חודש הרמדאן, כדי להשיג שיפור בתנאיו ובמעמדו בדעת הקהל.

בחמאס רוצים להישאר בכותרות ובמקביל להסיר מעצמם את האחריות לאסון הומניטרי לכשיקרה ולהאשים את ישראל והרשות הפלסטינית. בכיר חמאס מחמוד א-זהאר אמר שעם תום חודש הרמדאן הארגון יהיה מוכן לקראת הסיבוב הבא מול ישראל. עפיפוני התבערה הם חלק קטן מאסטרטגיה גדולה להגיע לחיכוכים עם ישראל.

 בכיר חמאס, מחמוד א-זאהר, בהפגנות על הגדר בעזה
 

"מוכנים לסיבוב הבא מול ישראל". בכיר חמאס, מחמוד א-זאהר, בהפגנות על הגדר בעזה( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בעקבות סקר חדשות עשר: באופוזיציה יגישו חוק נישואים חד-מיניים

לבקשת ישראל: צרפת העבירה מסר לאיראן בנוגע להתבססותה בסוריה

מסתמן: מכינת בני ציון תיסגר לשנה בעקבות אסון השיטפון

"ההפגנות בעזה בשבועות האחרונות לא היו בלתי אלימות", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים עם נשיא צרפת. "הם רוצים להסתער לתוך ישראל כדי לפגוע בישראלים, והכל במימון חמאס, שהודה כי 50 מתוך 62 ההרוגים באחד מימי ההפגנות היו פעילי חמאס. זכותנו להגן על עצמנו, אנו מנסים לבלום אותם באמצעים לא אלימים אך לא מצליחים, כי חמאס מעוניין שהמפגינים ימותו".

"יום הנכסה", שבו מציינים הפלסטינים את כיבוש השטחים על ידי ישראל, עבר היום ללא אירועים מיוחדים על גדר רצועת עזה. עם זאת, עשרים מוקדי שריפות פרצו בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה.

כאמור, הפלסטינים התמקדו בעפיפוני תבערה ולא במפגינים. שריפה גדולה השתוללה בשטח קיבוץ ניר עם, בסמוך למכללת ספיר בשדרות, עקב עפיפוני תבערה. כמו כן, פרצה דליקה נוספת לא רחוק משם, בשטחי מרעה של קיבוץ ניר עם. שריפה נוספת פרצה באזור קיבוץ עין השלושה ושריפה בסמוך לנתיב העשרה כובתה. במהלך השריפות נחסם כביש 232 ותנועת הרכבת באזור שובשה. בד בבד, החל מהשעה 15:00 פרצו שריפות רבות ביערות בארי וכיסופים. בעקבות השריפות הרבות, כבאיות ממרחב צפון הגיעו לסייע בכיבוי השריפות שהשתוללו ביערות.

בתוך כך, שלושה פלסטינים ניסו לחצות את הגדר באזור אל-בורייג' שבמרכז הרצועה. שניים מהם שבו לעזה, ואחד נעצר.

השריפה בשדרות, סמוך למכללת ספיר
 

השריפה בשדרות, סמוך למכללת ספיר( יקיר כהן)

 

במקביל, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן למתיחות בדרום ולטרור העפיפונים. "מי שחושב ששיפור המציאות האזרחית-הומניטרית ימנע חיכוך על הגדר, או עפיפונים ושריפות, פשוט טועה ומטעה", אמר ליברמן. "זה בדיוק כמו הסיסמה המפורסמת 'שטחים תמורת שלום'". הוא הוסיף: "המחויבות שלנו לשיפור המצב הכלכלי וההומני (בעזה) זה קודם כל התחייבות שלנו כבני אדם".

כמו כן, בקרן קיימת לישראל הודיעו כי יתבעו את חמאס בערכאות משפטיות בין-לאומיות על הנזקים הסביבתיים שנגרמו בשבועות האחרונים. יו״ר קק״ל, דניאל עטר, המסייר היום עם הנהלת קק״ל ביישובים בעוטף עזה, אומר כי ״לא ייתכן שהקהילה הבינלאומית תאפשר לחמאס שלא לתת את הדין ולשלם על מעשיו הנפשעים לא רק נגד אזרחי מדינת ישראל, אלא גם נגד הטבע והסביבה שנפגעו קשות מהטרור הסביבתי-הנפשע הזה. חמאס הוכיחו שאין להם צלם אנוש לא רק כלפי בני אדם אלא גם כלפי החיות ומשאבי הטבע״, אמר עטר.

עוד ציין יו״ר קק״ל: "אנו יוצאים במבצע נטיעות עם ילדי עוטף עזה: חמאס שורפים - אנחנו נוטעים. נוכיח כי אנו חיים כאן מתוך עוצמה ומתוך צמיחה". מאז פרוץ סבב האירועים הנוכחי נרשמו 265 שריפות בהן נשרפו 2820 דונם של יערות קק״ל.