אופטימיות בחברה החרדית: מתווה הגיוס החדש ינציח את הפטור

מתוך ההדלפות מסתמן כי בין עיקרי מתווה הגיוס: אין חובת גיוס – כל חרדי שירצה יוכל לקבל פטור, חרדים שכן ירצו להתגייס יוכלו לעשות זאת בגיל מבוגר ולקבל כ-6000 שקלים

אופטימיות מפתיעה נרשמת בקרב הציבור החרדי לקראת מתווה הגיוס החדש שצפוי להציג שר הביטחון אביגדור ליברמן בימים הקרובים, הסיבה – חלק מעקרונות המתווה הודלפו, והמסקנה הנגזרת מהם היא שהמתווה החדש ינציח את הפטור לתלמידי ישיבות, ואת אי השיוויון בנטל.

מסתמן כי המתווה החדש לא יכלול בתוכו חובת גיוס קשיחה, ולא יוטלו סנקציות פליליות על משתמטים. התכנית תאפשר לחרדים להתגייס בגיל מאוחר, תמורת משכורת של כ-6,000 שקלים בחודש, סכום הגבוה פי שבעה משכר חייל מן המניין.

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

נשיא צרפת יאמר לנתניהו: יש לפעול מול איראן - אבל בחוכמה

תופעה מטרידה בקנדה: טווסים מציפים את העיר - ותוקפים מכוניות

גל שריפות בדרום; ליברמן: שיפור המצב בעזה לא ימנע עפיפונים

עוד עולה מסעיפי התכנית החדשה, כי לא תיקבע מכסה לכמות החרדים שמוכרחים להתגייס בכל שנה, אלא יוגדר יעד למספר המתגייסים. המשמעות של ההחלטה הזו היא אפשרות להחשיב כחרדים גם מי שאינם חרדים. 

סיבה נוספת לאופטימיות חרדית היא העובדה שהגדרת המונח "חרדי" רחבה מאוד. לדוגמה, כל צעיר שלמד במוסד חינוך המשתייך למגזר במשך יותר משנתיים, ייחשב למתגייס חרדי. המשמעות היא שהמדינה לעמוד ביעדי הגיוס, מבלי להשפיע כלל על השוויון בנטל מצד הגרעין הקלאסי של החברה החרדית.

 חרדים מפגינים נגד גיוס
 

חרדים מפגינים נגד גיוס (רויטרס)

 

בעקבות דוח מבקר המדינה שפורסם בחודש מרץ האחרון, ועסק בין היתר באי עמידה ביעדי גיוס בני הישיבות לצה"ל, מסר משרד הביטחון כי "לפני מספר חודשים הוקמה מנהלת תלמידי ישיבות בצה"ל לטיפול בהעצמת הגיוס והעמידה ביעדים שקבעה הממשלה, וכן נבנה מערך ההכרה, הפיקוח והאכיפה על תלמידי הישיבות באגף הביטחוני-חברתי".

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, כתב בדוח השנתי כי מערכת הביטחון לא עומדת ביעדי הגיוס של החרדים. על פי הדוח, בשנים 2016-2013 הכפיל עצמו הפער בין יעד הגיוס לכמות המגויסים בפועל פי שמונה - מפער של 1.4% בשנת 2013 לפער של 11% בשנת 2016.