"יום הנכסה": עשרים שריפות בעוטף; ללא אירועים מיוחדים על הגדר

לא נרשמה כמות מפגינים גדולה ביום שבו מציינים הפלסטינים את כיבוש השטחים ע"י ישראל, אך דליקה גדולה פרצה ליד מכללת ספיר • שלושה פלסטינים חצו את הגדר, אחד מהם נעצר

אירועי "יום הנכסה", שבו מציינים הפלסטינים את כיבוש השטחים על ידי ישראל, עבר ללא אירועים מיוחדים על גדר רצועת עזה. עם זאת, עשרים מוקדי שריפות פרצו בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה.

כאמור, הפלסטינים התמקדו בעפיפוני תבערה ולא במפגינים. שריפה גדולה השתוללה בשטח קיבוץ ניר עם, בסמוך למכללת ספיר בשדרות, עקב עפיפוני תבערה. כמו כן, פרצה דליקה נוספת לא רחוק משם, בשטחי מרעה של קיבוץ ניר עם. שריפה נוספת פרצה באזור קיבוץ עין השלושה ושריפה בסמוך לנתיב העשרה כובתה. במהלך השריפות נחסם כביש 232 ותנועת הרכבת באזור שובשה. בד בבד, החל מהשעה 15:00 פרצו שריפות רבות ביערות בארי וכיסופים. בעקבות השריפות הרבות, כבאיות ממרחב צפון הגיעו לסייע בכיבוי השריפות שהשתוללו ביערות.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נשיא צרפת יאמר לנתניהו: תומכים בפעילותכם נגד האיראנים בסוריה

תופעה מטרידה בקנדה: טווסים מציפים את העיר - ותוקפים מכוניות

איטליה: הגיע לזירת תאונת רכבת - וצילם סלפי עם הפצועה

בתוך כך, שלושה פלסטינים ניסו לחצות את הגדר באזור אל-בורייג' שבמרכז הרצועה. שניים מהם שבו לעזה, ואחד נעצר.

נדמה שאת רוב האנרגיה שומרים ברצועה ליום שישי הקרוב, שיהיה שישי האחרון של הרמדאן ויום "אל-קוץ" שהוכרז לפני שנים על ידי האיתוללה חומייני באיראן. השנה הוחלט גם בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי לבצע את ההפגנות גם ביום שישי הזה, בגלל האירועים האחרונים.

השריפה בשדרות, סמוך למכללת ספיר
 

השריפה בשדרות, סמוך למכללת ספיר( שיר שטיאסני)

 

במקביל, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן למתיחות בדרום ולטרור העפיפונים. "מי שחושב ששיפור המציאות האזרחית-הומניטרית ימנע חיכוך על הגדר, או עפיפונים ושריפות, פשוט טועה ומטעה", אמר ליברמן. "זה בדיוק כמו הסיסמה המפורסמת 'שטחים תמורת שלום'". הוא הוסיף: "המחויבות שלנו לשיפור המצב הכלכלי וההומני (בעזה) זה קודם כל התחייבות שלנו כבני אדם".

כמו כן, בקרן קיימת לישראל הודיעו כי יתבעו את חמאס בערכאות משפטיות בין-לאומיות על הנזקים הסביבתיים שנגרמו בשבועות האחרונים. יו״ר קק״ל, דניאל עטר, המסייר היום עם הנהלת קק״ל ביישובים בעוטף עזה, אומר כי ״לא ייתכן שהקהילה הבינלאומית תאפשר לחמאס שלא לתת את הדין ולשלם על מעשיו הנפשעים לא רק נגד אזרחי מדינת ישראל, אלא גם נגד הטבע והסביבה שנפגעו קשות מהטרור הסביבתי-הנפשע הזה. חמאס הוכיחו שאין להם צלם אנוש לא רק כלפי בני אדם אלא גם כלפי החיות ומשאבי הטבע״, אמר עטר.

עוד ציין יו״ר קק״ל: "אנו יוצאים במבצע נטיעות עם ילדי עוטף עזה: חמאס שורפים - אנחנו נוטעים. נוכיח כי אנו חיים כאן מתוך עוצמה ומתוך צמיחה". מאז פרוץ סבב האירועים הנוכחי נרשמו 265 שריפות בהן נשרפו 2820 דונם של יערות קק״ל.

 השר אביגדור ליברמן במחנה אוגדת איו"ש
 

השר אביגדור ליברמן (חדשות עשר )

 

מוקדם יותרהתייחס השר לביטחון הפנים גלעד ארדן למתיחות בדרום, וטען כי "לאור העובדה שחמאס הוא זה שמאפשר את הירי ואת שליחת העפיפונים, צריכים לחזור לסיכולים הממוקדים. משלחי העפיפונים ומפקדי חמאס צריכים להיות יעד לסיכולים". לדבריו, "היום האיומים אחרים - מנהרות, רקטות, ובכל פעם מוצאים כלי חדש לנסות לפגוע בנו". את הדברים אמר בחנוכת מוקד עירוני חדש של המשטרה בשדרות.

ארדן העריך כי "בשבועות האחרונים, תקיפות צה"ל היוו פגיעה משמעותית בתשתיות חמאס", והבהיר: "כל פעולה התקפית תיענה בתגובה קשה". לדבריו, "אני, כחבר קבינט, חושב שצריך לחזור למדיניות הסיכולים הממוקדים. טרור העפיפונים הוא חמור ביותר, ומי ששולח אותם צריך לחשוש לחייו".

השריפה שמתחוללת סמוך למכללת ספיר לא הייתה הדבר היחיד שהטריד את אנשיה היום. בשבועות האחרונים החליטו במדור הספורט של אגודת הסטודנטים במכללה לפתוח במסורת חדשה ולקיים טורניר כדורסל ארצילחיזוק עוטף עזה אליו אמורות היו להגיע קבוצות של אגודות סטודנטים מכל רחבי הארץ, אשר נרתמו לאירוע. הטורניר עתיד להתקיים הערב בשעה 18:00, אך התחדשות הירי לעבר האזור, ואזעקות ה"צבע אדום" התכופות, הביאו לביטולים מצד קבוצות רבות. שעות ספורות לפני תחילת הטורניר, ובשלב זה רק שלוש קבוצות עתידות להשתתף בו.

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא אתמול בפתח ישיבת סיעתו למתיחות בדרום. "קודם כל, צריך להיות ברור שאנחנו לא מוכנים לקבל את שגרת העפיפונים, לא מהומות על הגדר, לא ניסיונות לפרוץ את הגדר ולגרום נזקים לעבודות או לשטח ריבוני ישראלי", אמר.

"לכן, אנחנו נפעל בהתאם", הוסיף ליברמן, "אני רק רוצה להדגיש שאנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הישראלי, בזמן ובעיתוי הנוח לנו, מתי שאנחנו נחליט - אבל בכל אופן, אני לא נוהג להשאיר חשבון פתוח ואנחנו נסגור את כל החשבונות עם חמאס, עם הג'יהאד האסלאמי ועם יתר המחבלים שפועלים כנגדנו משטח רצועת עזה". השר ציין כי "עד היום שוגרו כ-600 עפיפונים. 400 מהם אנחנו הצלחנו ליירט באמצעים טכנולוגיים, וכ-200 הגיעו לשטחנו וגרמו ל-198 שריפות ונשרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער".