תחקיר צה"ל: לא בוצע ירי ישיר ומכוון לעבר הפרמדיקית שמתה בעזה

צה"ל פרסם ממצאים ראשוניים מתחקיר התקרית שבמהלכה נהרגה רזאן א-נג'אר. לפי התחקיר, במהלך האירוע, נורה מספר מצומצם של כדורים. בדיקת ההתרחשויות נמשכת

מה גרם למותה של רזאן א-נג'אר? צה"ל פרסם היום (שלישי) ממצאים ראשוניים מתחקיר התקרית בסוף השבוע שבמהלכה נהרגה הפרמדיקית בת ה-21.

לפי התחקיר, במהלך האירוע נורה מספר מצומצם של כדורים, ולא בוצע ירי ישיר ומכוון לעבר א-נג'אר. כלומר, צלף צה"ל לא התכוון לפגוע בא-נג'אר. בדיקת ההתרחשויות נמשכת ובין היתר, בצה"ל בוחנים האם א-נג'אר נפגעה מנתז או קליע. כמו כן, האירוע יתוחקר על-ידי מנגנון התחקור המטכ"לי וממצאיו יועברו לפצ"ר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תופעה מטרידה בקנדה: טווסים מציפים את העיר - ותוקפים מכוניות

נשיא צרפת יאמר לנתניהו: תומכים בפעילותכם נגד האיראנים בסוריה

איטליה: הגיע לזירת תאונת רכבת - וצילם סלפי עם הפצועה

דוברת מחלקת המדינה מסרה מאוחר יותר על מות הפרמדיקית: "אנו מתבוננים באירועים ומצרים על אובדן חייה של האשה. לא  ראיתי את הסרטון ולא ראיתי דיווחים רשמיים. להבנתי כוחות הביטחון הישראלים אמרו שיחלו בחקירה, כך שיש לפנות אליהם".

הלוויתה של א-נג'אר נערכה ביום שבת בנוכחות אלפים. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס למותה של נג'אר במהלך כנס בוואדי ערה, וטען כי "הריגת הפרמדיקית רזאן א-נג'אר היא פשע מלחמה נתעב. היא בוצעה על ידי צלף מוג לב ונפשע שראה אחות עם חלוק לבן ולחץ על ההדק". הוא הוסיף: "האם הצלף רקד וצהל כשפגע במטרה, והאם שר הבטחון יעניק לו צל"ש? רזאן היא שהידה נעלה, שמתה תוך כדי עבודה קדושה של הגשת סיוע לפצועים".

לדבריו, "גם ניקי היילי וארה"ב, שמנעו החלטה במועצת הביטחון, נושאים באחריות לרצח הנורא הזה". טיבי הבהיר כי "רזאן היא פרמדיקית, היא הייתה עם חלוק לבן והגישה סיוע רפואי לנפגעים". לטענתו, "למרות שסימנה ביד עם חבריה, הצלף ראה, זיהה והתמקד - וכדור פילח את גופה. היא איננה". טיבי קרא לחקירת המקרה, "לא של הצבא, אלא של גוף בינלאומי".

  הלווייתה של רזאן א-נג'אר, פרמדיקית שנורתה למוות בעזה
 

הלווייתה של רזאן א-נג'אר (חדשות עשר)

 

מדובר צה"ל נמסר לאחר התקרית כי "מקרים בהם נטען כי אזרח נהרג מירי צה"ל מתוחקרים באופן יסודי על ידי דרגי הפיקוד הרלוונטיים ונבדקים על ידי מנגנון התחקור המטכ"לי, וכך ייעשה בנוגע לטענות הנוכחיות". על פי ההודעה, "בהפרות הסדר אתמול ירו מחבלים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת, השליכו רימונים ומטעני חבלה. כמו כן יודו אבנים, הובערו צמיגים והתקיימו הפרות סדר במרחב הגדר. כוחות צה"ל פעלו להגנת הגדר וביטחון אזרחי ויישובי ישראל, ופעלו בהתאם להוראות הפתיחה באש".

"צה"ל פועל באופן שוטף להפקת לקחים מבצעיים ולצמצום מספר הנפגעים מירי במרחב גדר הגבול ברצועת עזה", עוד נמסר. "למרבה הצער, חמאס פועל באופן מכוון ומתוכנן לסיכון אזרחים, כאשר מדי שבוע הוא מציב בחזית הפרות הסדר האלימות ילדים צעירים, נערים ונשים, הנשלחים לגדר ומשמשים בפועל 'מגן אנושי' למימוש מטרות חמאס. צה"ל שב ומזהיר את האזרחים מהתקרבות לגדר ונטילת חלק באירועים האלימים ובפיגועים".