נשיא צרפת יאמר לנתניהו: יש לפעול מול איראן - אבל בחוכמה

בכיר צרפתי אמר לחדשות עשר כי מקרון יאמר לרה"מ בפגישה ביניהם בפריז הערב שצרפת מסכימה שיש לפעול נגד תכנית הגרעין, אך סבורה כי צריך לחזק את המתונים באיראן

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, יאמר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישתם היום (שלישי) בשעה 18:30 בפריז, כי צרפת מסכימה שיש לפעול נגד תכנית הגרעין האיראנית, נגד תכנית הטילים ונגד החתרנות האיראנית באזור. כך מסר בכיר צרפתי לחדשות עשר.

עם זאת, ידגיש הנשיא הצרפתי כי "יש לעשות זאת בצורה חכמה". הבכיר הצרפתי ציין כי מקרון יאמר לנתניהו כי באיראן מתקיים ויכוח פנימי חריף בין גורמים מתונים בראשות הנשיא  חסן רוחאני שרוצים לשפר את הקשרים עם מדינות המערב, לבין גורמים קיצוניים בראשות משמרות המהפכה.

ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי
 

הכריז כי איראן החלה להכין תשתית להקמת צנטריפוגות. ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

איטליה: הגיע לזירת תאונת רכבת - וצילם סלפי עם הפצועה

שריפה פרצה בשדרות; ליברמן: שיפור המצב בעזה לא ימנע עפיפונים

ראש מועצה ליד ירושלים ובכיר לשעבר חשודים בהטרדה מינית

לדברי הבכיר הצרפתי, מקרון יאמר לנתניהו כי יש לפעול בצורה שתחזק את הגורמים המתונים באיראן ולא את הגורמים הקיצוניים. בפגישה צפוי לעבור המסר כי צרפת תומכת בפעילות הישראלית נגד האיראנים בסוריה, מוכנה לסייע בהפעלת לחץ על איראן לצאת מסוריה וכן רוצה לפעול בדרכים דיפלומטיות נגד תכנית הטילים של איראן ולקחת חלק בהסדר עתידי בסוריה ביום שלאחר מלחמת האזרחים.

מוקדם יותר היום, הכריז ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סאלחי, במסיבת עיתונאים, כי איראן החלה להכין את התשתית להקמת צנטריפוגות מתקדמות באתר הגרעין בנתנז. זאת, במקביל להעברת מכתב רשמי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על כוונתה להגדיל את היקף העשרת האורניום באמצעות הצנטריפוגות שברשותה, כפי שהצהיר מוקדם יותר היום דובר הארגון האיראני לאנרגיה אטומית, בהרוז כמאלוונדי.
 

סאלחי אמר כי "לא נקבל סנקציות יחד עם הסכם הגרעין", אולם הבהיר כי הצעדים החדשים שעליהם הכריזה טהראן אינם נוגדים את הסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות. הוא הוסיף כי אין לכך קשר להתקדמות המגעים עם חמשת המדינות שנותרו חתומות על הסכם הגרעין, לאחר פרישת ארצות הברית ממנו. "אנחנו מוכנים לתרחיש ללא הסכם הגרעין, ולתרחיש שבו שני הצדדים מרוצים". 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגליה מרקל, בברלין
 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגליה מרקל, בברלין ( חיים צח, לע"מ)

 

נתניהו אמר במהלך הביקור בפריז כי "שלשום הצהיר האייתוללה חמינאי, שליט איראן, שהכוונה שלו היא להשמיד את מדינת ישראל. אתמול הוא הסביר איך הוא יעשה את זה – עם העשרה בלתי מוגבלת של אורניום כדי לייצר ארסנל של פצצות גרעין". לדבריו, "אנחנו לא מופתעים. אנחנו לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לכך היום בכנס לשכת רואי החשבון באילת, וטען כי "צריך להבין שההכרזה של המנהיג העליון חמינאי על נושא העשרת האורניום זה קודם כל סימן להיסטריה ולפאניקה המונית בצמרת האיראנית". לדבריו, ההנהגה האיראנית מודאגת מהמצב הכלכלי במדינה ומהמחסור בהשקעות הזרות באיראן

"אם הם פורשים, זה לא ישאיר שום מרחב תמרון למדינות אירופה", אמר ליברמן, "אני מקווה שהם גם יפרשו. האיראנים הולכים על גבול דק ומנסים לאותת, לסחוט, לאיים, אבל אני מסופק בסופו של דבר אם הם הולכים לפרוש - כי הם יודעים שבאותו רגע התקווה לקבל משהו מהקהילה הבינלאומית תיעלם". השר שב והבהיר כי "כל האופציות על השולחן" בהתמודדות עם האיום האיראני

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש בתדרוך עם כתבים לאחר פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי הבהיר לה שעם הסכם או בלי הסכם גרעין ישראל מתנגדת נחרצות לכל פעולה של איראן שמקדמת אותה לנשק גרעיני. "אם יהיה ניסיון כזה אנו מחויבים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו.

"יש לנו דעות שונות על הסכם הגרעין, אך אנחנו מאמינים שההשפעה האזורית של איראן מדאיגה מבחינת ביטחון ישראל", אמרה מרקל. "אנו לא רוצים של איראן יהיה נשק גרעיני אבל המחלוקת היא כיצד משיגים זאת. אנחנו חושבים שהסכם הגרעין הוא הפיתרון לבעיה הזאת. יש לנו יותר שקיפות עם הסכם הגרעין ואנחנו רוצים לשמר אותו".