אלי ביטון, רכז קהילה ונוער להט"ב בראשל"צ, רויטרס, עידן פוריאן

"באים לתת מענה לקהילה הגאה": המהפכה הלהט"בית בראשון לציון

אלי ביטון גדל בפריפריה, שירת כקצין לוחם בצה"ל ואז יצא מהארון. לאחרונה, מונה לרכז קהילה ונוער להט"ב בראשל"צ והוא מהבודדים בארץ שנושא בתפקיד: "יוצרים קהילה חזקה"

מהפכה גאה בראשון: אלו ימים של תחילת הקיץ - ימי הגאווה. תקופה שאורכה למעלה מחודש ימים שבה הקהילה הגאה חוגגת את גאוותה מחד, אך גם מזכירה שוב ושוב כי הבסיס לכלל האירועים שאותם היא מקיימת הוא הזעקה לשוויון זכויות. כשמדברים על גאווה, מירב תשומת הלב מופנית – כבכל שנה – לתל אביב. אך העיר ללא הפסקה אינה היחידה שחוגגת עם הקהילה הגאה, וחשוב מכך – גם לא היחידה שדואגת לצרכי הקהילה בתחומי החברה, הרווחה, התרבות והנוער.

ראשון לציון, העיר הרביעית בגודלה בישראל שבה חיים כ-250 אלף תושבים, מרחק עשר דקות נסיעה בלבד מתל אביב, עשתה בשנה האחרונה מהפכה של ממש: לראשונה בתולדותיה מינתה העירייה, בשיתוף החברה למתנ"סים, רכז קהילה ונוער להט"ב עירוני שייתן מענה לצרכים של הקהילה הגאה בעיר. המהלך של ראשל"צ הופך אותה להיות אחת מהרשויות הבודדות בארץ שמעסיקה בעל תפקיד בשכר שאמון באופן בלעדי על נושא הקהילה הלהט"בית.

 אלי ביטון, רכז קהילה ונוער להט"ב בראשל"צ
 

יוצר קהילה חזקה. אלי ביטון, רכז קהילה ונוער להט"ב בראשל"צ (חדשות עשר)

 

"הקהילה הגאה בראשון עוד לא בנויה מספיק, אבל יש כאן המון מוקדים של פעילות שצריך לחבר ביחד וליצור קהילה חזקה", סיפר אלי ביטון, מי שנבחר על ידי העירייה להוביל את התפקיד החדש והמאתגר של רכז הקהילה והנוער הלהט"בי. ביטון, בסך הכול בן 27, נושא על כתפיו בחודשיים האחרונים, מאז שנכנס לתפקידו, את האחריות להפקת מצעד הגאווה הראשון במימון עירוני שיתקיים בראשל"צ בסוף החודש, וכן את האחריות לניהול המערך העירוני - שאותו הוא מקים - למתן שירותים שונים עבור הקהילה הגאה.

מנער שברירי, למפקד נערץ ולמנהיג להט"בי

סיפורו האישי של אלי ביטון יכול היה למלא עמודים שלמים גם מבלי שנתעמק בתפקידו החדש. הוא נולד למשפחה שמרנית במעלה אדומים הסמוכה לירושלים, מעבר לקו הירוק. במהלך שנות נעוריו חווה קשיים רבים עם זהותו המינית. בהמשך התגייס והפך לקצין מצליח ביחידה קרבית. שירותו הצבאי הוא גם זה שהוביל אותו, בגיל 22, לצאת מהארון. כיום, סרן במילואים, ביטון מתקדם בסולם דרגות הפיקוד ושואף בקרוב לצאת לקורס מפקדי פלוגות.

"בתור נער היה לי מאוד קשה, העדפתי להדחיק ולא לעשות עם זה כלום", נזכר ביטון בתקופה שבה החל להתמודד עם נטייתו המינית. "השינוי התחיל בתקופת הצבא, שביגר אותי ונתן לי פרספקטיבה אחרת. אמרתי שהגיע הזמן לעשות עם זה משהו, אני לא יכול להמשיך לשקר לעצמי". אלי אומר כי לאחר שסיפר להוריו הוא הופתע לטובה מתגובתם. "הדבר הראשון שיצא להורים שלי מהפה זה 'אנחנו אוהבים אותך ולא משנה מה אנחנו פה בשבילך'". לצד זאת, הוא גם נזכר בתקופה שלה נדרשו הוריו כדי להגיע להשלמה עם הנושא. "אנחנו מנחיתים את זה על ההורים והם לא יודעים איך להתמודד עם זה – זו הייתה תקופה לא קלה".

 סרן במיל' אלי ביטון
 

פעיל להט"ב מוביל - סרן במילואים. ביטון (חדשות עשר)

 

ביטון סיפר על התנהלותו כיום, במילואים, מול מפקדיו, עמיתיו ופקודיו שמגיעים ממקומות שונים בכור ההיתוך של החברה הישראלית. "כשהגעתי למילואים זה היה משהו שהיה לי נורא חשוב להביא איתי. זה אני, זה חלק מהאישיות שלי, והיה חשוב לי להגיד שאני מהקהילה הגאה. חשוב לי שאנשים יראו שיש להט"בים בכל מקום".

לפני כארבע שנים עבר ביטון לראשון לציון לטובת לימודיו במכללה למנהל – והתאהב בעיר. בשנתו הראשונה ללימודים הוא הקים את האחווה הגאה במכללה (תא גאה, כחלק מהאחווה הסטודנטיאלית הגאה הארצית). כששואלים אותו, ביטון אומר שהוא רואה את עתידו בעיר ואין לו שום כוונה לעבור לתל אביב: "הגעתי בשביל הלימודים אבל אני לגמרי מתכוון להישאר כאן".

הדרך ארוכה עד לשוויון זכויות

התלווינו אל ביטון ליום עבודה - במסגרת תפקידו החדש - שהיה רחוק משגרתי. הוא עובד קשה, על כך אין עוררין. עובר ממשרדו במתנ"ס שיכוני המזרח, לפגישה באגף הצעירים והנוער העירוני, קופץ לביקור במשרדי העירייה, ואפילו מרצה בפני עשרות ממדריכי הקיץ העירוניים, שתחת ידם יעברו עשרות אלפי בני נוער בחודשים הקרובים.

 אירוע הגאווה בראשל"צ, בשנת 2017
 

אירוע הגאווה בראשל"צ, בשנת 2017 (עידן פוריאן)

 

המילה העיקרית שבה משתמש הרכז החדש בהקשר לתפקידו היא מענה - מענה לצרכים של הקהילה ולקשייה. מענה לבני הנוער, אך גם לציבור הלהט"בי המבוגר יותר. מענה לכל מי שזקוק לסיוע, לתמיכה ולהבנת המצוקות. הוא הגיע לתפקיד לאחר שהצטרף לוועדה שהקימה העירייה שמטרתה הייתה לאתר את הצרכים של הקהילה הגאה בעיר. "יצרנו סקר שמילאו מעל 120 איש מהקהילה – נוער, הורים לילדים להט"בים, ולהט"בים בוגרים. משם עלו הצרכים", סיפר ביטון על המהלכים שהובילו ליצירת תפקידו.

עשר דקות נסיעה בלבד (אם אין פקקים) מפרידות בין ראשון לציון לתל אביב, עיר שבה המענה לקהילה הגאה הוא לאין ערוך הנרחב ביותר בארץ. "הרבה אנשים שמחפשים את המענה הזה בראשל"צ נוסעים ישירות לת"א לקבל אותו. אנחנו באים לתת חלופה לתושבים בכל התחומים – רווחה, חינוך ואירועי תרבות. ברגע שאנחנו עושים את זה אנחנו מחזקים את הקהילה הקיימת כאן", הסביר ביטון והוסיף: "בתור ילד שגדל בפריפריה, אני רוצה לתת מענה לנערים ונערות להט"בים קרוב לבית. אני מעדיף שהמענה יהיה במתנ"ס השכונתי, במועדוני ובארגוני הנוער".

ביטון חולק את משרדו במתנ"ס עם שתי נשים – רכזת קהילות ורכזת חוגים - ומרגיש נינוח בקרב כל בעלי התפקידים שעמם הוא עובד, הן במתנ"ס והן בעירייה. דגל ענק, בשלל צבעי הקשת, מקבל את פניהם של המבקרים במשרדו. "לתת נראות לקהילה הגאה - לומר 'אנחנו כאן'", הסביר ביטון את המשמעות להצבת הדגל במקום כה בולט. הוא מבקש לספק לאלו שנמנים עם הקהילה מרחב בטוח להגיע אליו, תוך שהוא שם דגש רב על בני הנוער: "שירגישו בנוח לשתף, שירגישו שפה יש את האוזן הקשבת ואת המענה לכל דבר שהם צריכים".

 אירוע גאווה במכללה למנהל, בשנת 2017
 

אירוע גאווה במכללה למנהל, בשנת 2017 (חדשות עשר)

 

קשה שלא להתרשם מהכמיהה של ביטון למשרתו. הוא רואה בעבודה שהוא עושה שליחות של ממש: "אנשים מהקהילה הזו חווים על בשרם תקופות מאוד קשות בילדותם ובבגרותם. בני הנוער חיים במציאות שלהיות הומו, טרנס או טרנסית, זה קללה - וככה הם מתייחסים אחד לשני". כן, העדות המצמררת הזו מצטרפת לחזון שיש לביטון לגבי עתיד תפקידו, ולעולם האוטופי שאליו הוא הוא רוצה להגיע: "ברגע שנרגיש שווים, ברגע שנקבל מענה כמו כולם, כבר לא נצטרך את התפקיד שלי. אבל עד אז - יש לנו עוד דרך לא מבוטלת לעבור".

אחת היוזמות המשמעותיות ביותר שמקדם ביטון, ועליה הוא עמל שעות רבות, הוא מצעד הגאווה הראשון שיתקיים בעיר במימון עירוני. יום שישי, 29 ביוני – זה התאריך שבחרו בראשל"צ לחגוג במצעד שמסלולו נמצא עדיין בהתהוות. מה שבטוח כבר עכשיו הוא שנקודת הסיום של המצעד תהיה רחבת העירייה, שבה יתקיים הפנינג ענק. זאת, בשונה מאירוע שהתקיים בשנה שעבר בפאתי העיר, על חוף הים, רחוק מהעין הציבורית. "זה בעיניי מסמל הכול, הקשר החדש – פה ברחבת העירייה, במרכז העיר ראשל"צ - זה כבר לא משהו שולי", התגאה רכז הקהילה. "אנחנו עושים פה משהו טוב, עוזרים, נותנים פתרונות ומפתחים את הקהילה שלנו", סיכם ביטון.