"השמיים נפלו": ניסו שחם ואשתו מדברים על פרשת עבירות המין

"המקור": ביולי 2012 סיפר הקצין לרעייתו: "אני חשוד בבעילה אסורה בהסכמה". כעת, הזוג מדבר על השנים הקשות שהסתיימו בזיכוי מרוב העבירות • וגם: גרסת השוטרות המתלוננות

שנים לא קלות עברו על ניצב בדימוס ניסו שחם, שהורשע במעשה מגונה בשוטרת אך זוכה ממרבית העבירות נגדו. שנים לא קלות עברו גם על רעייתו ורדה, גם היא קצינה בכירה בדימוס – שנקלעה לעין הסערה כשיום אחד בשנת 2012 התקשר אליה בעלה ואמר לה: "זומנתי למח"ש, טוענים שהיה לי קשר עם נשים". צוות "המקור" ליווה את הזוג בחודשים האחרונים, שנסבו סביב הכרעת הדין הדרמטית.

בשנת 2012 ניסו שחם היה המפקד העוצמתי של מחוז ירושלים במשטרה ומועמד מוביל לתפקיד המפכ"לות. ב-25 ביולי התקשר אורי כרמל, ראש מח"ש, לקצין הבכיר – והפך את עולמו. "אמרתי לו שלפני שמתחילה החקירה אני רוצה להתקשר לאשתי", סיפר שחם על השיחה הדרמטית, ורעייתו המשיכה: "הוא אמר לי שהוא חשוד בבעילה אסורה בהסכמה. נפלו עלי השמיים. אמרתי לו להגיד את האמת. היה לי ברור שמהר מאוד הצהוב הזה יפרוץ, וידעתי שאני צריכה לשמור על המשפחה שלי". שחם הוסיף: "לא הייתה לנו מסגרת נישואים פתוחה כמו שאנשים חושבים. אשתי לא ידעה והיא נחשפה לסיפור. לא ישנו בלילה והייתה דרמה מאוד גדולה".

 ניסו שחם
 

ניסו שחם (חדשות עשר)

 

במקביל לדבריהם של הזוג, מובאת לראשונה גרסת השוטרות שניהלו קשר אינטימי עם שחם – עדות שמעלה את האפשרות שמח"ש הלכו רחוק מדי. "הם לחצו בצורה אגרסיבית כמו אונס. אם החקירה הייתה נמשכת עוד, הייתי יכולה להגיד שנאנסתי על ידי ניסו שחם רק כדי לצאת משם", אמרה אחת מהן. בתיעוד מתוך החקירה נשמעת אחת השוטרות אומרת: "אני לא אכנס לזה איך הוא נישק אותי". החוקר השיב לה: "זה בדיוק הקטע שאת תיכנסי אליו", והשוטרת הגיבה: "אני לא אכנס אליו, אני לא אכנס אליו".

בהמשך, שאל החוקר: "היה מין אוראלי שלך בו או בו בך?", והשוטרת השיבה: "נגיעות בכל הגוף. זה מה שיש לי להגיד". כשהחוקר מתעקש, השוטרת מסרבת להשיב על השאלה ומוסיפה כי מדובר בשאלה שמביכה אותה. בד בבד, החקירות כללו גם איומים כלפי השוטרות. שוטרת נוספת שנחקרה נחשפה לצעקות ולאמירת "את לא יכולה לעזוב. עכשיו את מעוכבת", בזמן שניסתה לצאת מהחדר כשהיא קוראת: "זה ממש לא הגיוני מה שקרה פה".

תגובות

תגובת מח"ש: "בית המשפט הרשיע את ניצב בדימוס ניסו שחם בעבירת מעשה מגונה בשוטרת תוך שהדגיש את פער התפקידים והדרגות ביניהם. בנוסף קבע בית המשפט כי המעשים המיוחסים לו, גם אם אינם חוצים את הרף הפלילי, אכן בוצעו וחומרתם מדברת בעד עצמה. ובעניין זה שוקלת הפרקליטות הגשת ערעור. הקטעים ששודרו הערב נבחרו מתוך שעות ארוכות של חקירה ומהווים הוצאת דברים מהקשרם. יודגש כי בחקירות שעניינן עבירות מין נשאלות לעיתים שאלות אינטימיות אשר נועדו לברר את מידת ההסכמה של המתלוננות או את אופי המעשים שבוצעו, בין היתר, לצורך סיווג העבירה. במקרים בודדים, בתיק זה, מתוך חקירות ארוכות ורבות, לא ניתן לשלול אפשרות שנשאלו שאלות אשר ניתן היה לשאול אותן באופן שונה, אולם אין בהן כדי לשקף את החקירה בכללותה.

ראוי לציין כי מאז חקירת שחם בשנת 2012, עברה מח"ש תהליך למידה משמעותי, תוך שיתוף פעולה הדוק עם מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית. חקירה מטיבה היא מורכבת ומסובכת, ודאי במקרה מסוג זה, אולם אין המקצת מעיד על המרובה ואין באמור כדי לגרוע ממחויבותה של מח"ש לבצע חקירות בדרך מקצועית וראויה, כפי שעשתה גם בתיק זה. לגבי הטענה על התנהלות הפרקליטות בתיק, יובהר כי במשך כל ניהול ההליך המשפטי ליווה צוות פרקליטי מח״ש את השוטרות ונפגש עימן לא אחת. כל טענה בדבר ניסיונות להשפיע על עדותן היא חסרת שחר ומופרכת מיסודה".

תגובת המשטרה: "התופעה של הטלת רפש הכוללת טענות קונספירציה כאלה ואחרות היא תופעה פסולה ואין בכוונתנו להיגרר לשיח כזה. לגופו של עניין, מעשיו של ניצב בדימוס שחם מדברים בעד עצמם הגם שעל פי הכרעת הערכאה הראשונה, חלק מסעיפי האישום לא חצו את הרף הפלילי, הרי שבמישור הערכי פעל ניצב שחם בניגוד לערכים המצופים מקצין משטרה בכלל ומקצין כה בכיר בפרט. הרף הפלילי איננו ולא יהיה הרף היחיד שמחייב שוטר. הודאותיו של ניסו שחם במסגרת חקירותיו במח"ש, בקיום קשרים מיניים לא ראויים עם מספר שוטרות ששירתו תחתיו, נבחנות קודם לכל, ברף הערכי והמשמעתי.

עמידה ערכית של קציני משטרה בחובת הדיווח המוטלת על כל שוטר, דיווח שאומת בהודאתו של ניסו, לא יכול להיחשב כתפירת תיק. יתרה מכך, בתיק ספציפי זה פוטר קצין משטרה בכיר, בשל העובדה שלא עמד בחובת הדיווח ושתק. ראוי לכולנו שלא לראות ברף הפלילי חזות הכול, אלא להציב לעצמנו נורמות מוסריות וערכיות גבוהות ממנו. בוודאי כך ראוי לקציני משטרה הנדרשים להוות מופת בהתנהגותם".
 

מפכ"ל המשטרה לשעבר רב ניצב יוחנן דנינו ביקש שלא להגיב לכתבה