גל שריפות בדרום; ליברמן: שיפור המצב בעזה לא ימנע עפיפונים

6 שריפות משתוללות ברחבי מועצה אזורית אשכול. כביש 232 נחסם לתנועה בעקבות הדליקה שנגרמה כתוצאה מעפיפון תבערה. כוחות הכיבוי הצליחו להשיג שליטה על האש

  • פורסם ב:
  • 05/06/2018 12:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/06/2018 16:42
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

המתיחות בדרום: שריפה פרצה היום (שלישי) בשטח קיבוץ ניר עם שבעוטף עזה, בסמוך למכללת ספיר בשדרות, עקב עפיפוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה לשטח ישראל. כביש 232 נחסם לתנועה בעקבות האש. לוחמי האש שהוזעקו למקום הצליחו להשיג שליטה על השריפה. לא רחוק משם, בשטחי מרעה של קיבוץ ניר עם, פרצה עוד דליקה. שריפה נוספת שפרצה מוקדם יותר בסמוך לנתיב העשרה כובתה. אחר הצהריים פרצה שריפה באזור עין השלושה, זאת חלק משש שריפות שהשתוללו במועצה אזורית אשכול.

כמו כן, החל מהשעה 15:00 פרצו שריפות רבות ביערות בארי וכיסופים. בעקבות השריפות הרבות, כבאיות ממרחב צפון הגיעו לסייע בכיבוי השריפות שמשתוללות ביערות.

במקביל, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן למתיחות בדרום ולטרור העפיפונים. "מי שחושב ששיפור המציאות האזרחית-הומניטרית ימנע חיכוך על הגדר, או עפיפונים ושריפות, פשוט טועה ומטעה", אמר ליברמן. "זה בדיוק כמו הסיסמה המפורסמת 'שטחים תמורת שלום'". הוא הוסיף: "המחויבות שלנו לשיפור המצב הכלכלי וההומני (בעזה) זה קודם כל התחייבות שלנו כבני אדם".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

איטליה: הגיע לזירת תאונת רכבת - וצילם סלפי עם הפצועה

פרשת המסרונים: נזיפה חמורה לעורך הדין שהתכתב עם השופטת

ראש מועצה ליד ירושלים ובכיר לשעבר חשודים בהטרדה מינית

כמו כן, בקרן קיימת לישראל הודיעו כי יתבעו את חמאס בערכאות משפטיות בין-לאומיות על הנזקים הסביבתיים שנגרמו בשבועות האחרונים. יו״ר קק״ל, דניאל עטר, המסייר היום עם הנהלת קק״ל ביישובים בעוטף עזה, אומר כי ״לא ייתכן שהקהילה הבינלאומית תאפשר לחמאס שלא לתת את הדין ולשלם על מעשיו הנפשעים לא רק נגד אזרחי מדינת ישראל, אלא גם נגד הטבע והסביבה שנפגעו קשות מהטרור הסביבתי-הנפשע הזה. חמאס הוכיחו שאין להם צלם אנוש לא רק כלפי בני אדם אלא גם כלפי החיות ומשאבי הטבע״, אמר עטר.

עוד ציין יו״ר קק״ל: ״אנו יוצאים במבצע נטיעות עם ילדי עוטף עזה: חמאס שורפים - אנחנו נוטעים. נוכיח כי אנו חיים כאן מתוך עוצמה ומתוך צמיחה״.

מאז פרוץ סבב האירועים הנוכחי נרשמו 265 שריפות בהן נשרפו 2820 דונם של יערות קק״ל

מוקדם יותר, התייחס השר לביטחון הפנים גלעד ארדן למתיחות בדרום, וטען כי "לאור העובדה שחמאס הוא זה שמאפשר את הירי ואת שליחת העפיפונים, צריכים לחזור לסיכולים הממוקדים. משלחי העפיפונים ומפקדי חמאס צריכים להיות יעד לסיכולים". לדבריו, "היום האיומים אחרים - מנהרות, רקטות, ובכל פעם מוצאים כלי חדש לנסות לפגוע בנו". את הדברים אמר בחנוכת מוקד עירוני חדש של המשטרה בשדרות.

השריפה בשדרות, סמוך למכללת ספיר
 

השריפה בשדרות, סמוך למכללת ספיר (יקיר כהן)

 

ארדן העריך כי "בשבועות האחרונים, תקיפות צה"ל היוו פגיעה משמעותית בתשתיות חמאס", והבהיר: "כל פעולה התקפית תיענה בתגובה קשה". לדבריו, "אני, כחבר קבינט, חושב שצריך לחזור למדיניות הסיכולים הממוקדים. טרור העפיפונים הוא חמור ביותר, ומי ששולח אותם צריך לחשוש לחייו".

השריפה שמתחוללת סמוך למכללת ספיר לא הייתה הדבר היחיד שהטריד את אנשיה היום. בשבועות האחרונים החליטו במדור הספורט של אגודת הסטודנטים במכללה לפתוח במסורת חדשה ולקיים טורניר כדורסל ארצי לחיזוק עוטף עזה אליו אמורות היו להגיע קבוצות של אגודות סטודנטים מכל רחבי הארץ, אשר נרתמו לאירוע. הטורניר עתיד להתקיים הערב בשעה 18:00, אך התחדשות הירי לעבר האזור, ואזעקות ה"צבע אדום" התכופות, הביאו לביטולים מצד קבוצות רבות. שעות ספורות לפני תחילת הטורניר, ובשלב זה רק שלוש קבוצות עתידות להשתתף בו.

השריפה בשדרות, סמוך למכללת ספיר
 

השריפה בשדרות, סמוך למכללת ספיר (שיר שטיאסני)

 

"לצערי האזעקות ו'הטפטופים' הגבירו את החששות אצל המשתתפים והרחיקו אותנו מהמטרה - הבאת קהל לטורניר ורישום של קבוצות סטודנטים מכל הארץ", כתב יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה חן גרינברג, בפוסט שפרסם בפייסבוק. "במילים אחרות, חלק חיזלשו אותנו והתנצלו וחלק סירבו לנו בנימוס (והתנצלו)", הוסיף תוך שהוא כותב כי שגרה יכולה להתקיים גם תחת טפטופי רקטות. 

בתוך כך, צה"ל נערך ל"יום הנכסה", המציין את היום שבו כבשה ישראל את הגדה המערבית ורצועת הזה לפני 51 שנים. כוחות גדולים של הצבא נערכים לאורך הגדר ברצועת עזה, וסוללות כיפת ברזל ערוכות למקרה של ירי לעבר ישראל. בצה"ל מעריכים כי לא יגיעו אלפים אך נערכים לקראת צעדה לכיוון מעבר ארז. כמו כן, כוחות הביטחון נערכים לקראת פיגועים על הגדר, כפי שהיו בימים האחרונים. 

 השריפה בספיר
 

השריפה בסמוך למכללת ספיר (שיר שטיאסני)

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא אתמול בפתח ישיבת סיעתו למתיחות בדרום. "קודם כל, צריך להיות ברור שאנחנו לא מוכנים לקבל את שגרת העפיפונים, לא מהומות על הגדר, לא ניסיונות לפרוץ את הגדר ולגרום נזקים לעבודות או לשטח ריבוני ישראלי", אמר.

"לכן, אנחנו נפעל בהתאם", הוסיף ליברמן, "אני רק רוצה להדגיש שאנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הישראלי, בזמן ובעיתוי הנוח לנו, מתי שאנחנו נחליט - אבל בכל אופן, אני לא נוהג להשאיר חשבון פתוח ואנחנו נסגור את כל החשבונות עם חמאס, עם הג'יהאד האסלאמי ועם יתר המחבלים שפועלים כנגדנו משטח רצועת עזה". השר ציין כי "עד היום שוגרו כ-600 עפיפונים. 400 מהם אנחנו הצלחנו ליירט באמצעים טכנולוגיים, וכ-200 הגיעו לשטחנו וגרמו ל-198 שריפות ונשרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער".