פרשת המסרונים: נזיפה חמורה לעורך הדין שהתכתב עם השופטת

בעקבות חשיפת הפרשה בחדשות עשר, חתם עו"ד ערן שחם-שביט על הסדר טיעון. הוא יודה במעשיו ויורד בדרגה לשנה. בהמשך יוכל לשוב לתפקיד יועמ"ש מחלקת החקירות ברשות ני"ע

הסדר טיעון ראשון בפרשת המסרונים: היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות ניירות הערך, עו״ד ערן שחם שביט, חתם היום (שלישי) על הסדר טיעון עם נציבות שרות המדינה לפיו יודה בחלקו בפרשת המסרונים - שנחשפה בחדשות עשר - יקבל נזיפה חמורה, ויורד בדרגה למשך שנה. במסגרת ההסדר, שחם-שביט ישוב כבר מחר לעבודה ברשות, לאחר ששהה בחופשה מאז התפוצצות הפרשה.

תחילה, ישוב החוקר לתפקיד עורך דין במחלקת החקירות של רשות ני"ע, ובתום תקופה של תשעה חודשים יוכל לשוב לתפקידו הקודם כיועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות, ואף לייצגה בערכאות משפטיות. עורך דינו של שחם-שביט, עודד סבוראי, ניהל בשבועות האחרונים את המגעים עם עו"ד גיא דוד, הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה, והיום כאמור הבשילו המגעים ונחתם הסדר הטיעון.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

יועץ אובמה לשעבר: אופתע אם ישראל לא ידעה על ריגול בלאק קיוב

היסטוריה בסעודיה: רישיונות נהיגה ראשונים חולקו לנשים

גואטמלה: 69 הרוגים, מאות פצועים ונעדרים בהתפרצות הר געש

 השופטת פוזננסקי כץ ועו"ד שחם-שביט
 

השופטת, החוקר והמסרונים (חדשות עשר, צילום מסך יוטיוב)

 

עוד סוכם בין הצדדים, כי ניתן יהיה לשקול הקלה נוספת עם החוקר, במקרה שיבקש זאת לאחר גזר דינה המשמעתי של השופטת רונית פוזננסקי-כץ. "להשקפתנו, בבסיס ההסדר עומדת ההבנה, כי עו"ד שחם-שביט הינו עובד מדינה מסור וערכי, שלצד חתירתו לקיים חקירות ביעילות, העניק תשומת לב מיוחדת לזכויות הנחקרים", מסר עו״ד עודד סבוראי לאחר ההחלטה.

בשבוע שעבר פורסם כי גם השופטת שהתכתבה עם החוקר שחם-שביט, רונית פוזננסקי-כץ, הייתה אמורה לחתום על הסדר טיעון לפיו היא תושעה לתקופה שמשכה לא יותר משנה, ואף לא תעסוק במשפט פלילי במשך שנתיים נוספות. אולם, אב בית הדין המשמעתי, נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס, סבר שאין לו סמכות לגזור דין כזה. לצדדים היה רצון למצוא עונש מידתי והם אף הגיעו להסדר, אלא שהשופט גרוניס זימן את הצדדים והודיע כי אין לו סמכות לעונש שהוסכם. הוא אמר כי במסגרת החוק, אפשרות ההשעייה לא קיימת - האפשרויות היחידות הן הדחה או נזיפה.

בחודש שעבר, השופטת פוזננסקי-כץ הורשעה בבית הדין לשופטים. השופטת הודתה בעבירת משמעת של התנהגות באופן שאינו הולם את מעמדו של שופט בישראל, ובהפרה של כללי האתיקה לשופטים.

השופטת רונית פוזננסקי כץ
 

טרם נחתם הסדר בעניינה. פוזננסקי כץ (חדשות עשר)

 

לפני כחודשיים חשף כתב חדשות עשר דורון הרמן התכתבויות בין פוזננסקי-כץ לנציג רשות ניירות הערך בתיק 4000, ערן שחם-שביט. המסרונים העלו חשש לכאורה לתיאום ימי המעצר שתקבע השופטת לחשודים בתיק, אך השניים טענו כי ההתכתבויות נגעו לדיון מקדים בין נציג ני"ע למציג המשטרה.

במסגרת דיון שנערך בפני הרכב בית הדין המשמעתי בראשות השופט גרוניס, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל וסגנית נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופטת אסתר הלמן, הודתה פוזננסקי-כץ כי ההתכתבויות שערכה עם ערן שחם-שביט לא היו ראויות.