נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך טיסה , רויטרס

"לא מקדמים פיצול באיחוד": פוטין יצא לביקור נדיר במערב אירופה

לראשונה זה כמעט שנה, הנשיא הרוסי יקיים סבב פגישות באוסטריה, שתעמוד בראש הנשיאות האירופית החל מהחודש הבא. צפויים דיונים בנושא הסנקציות האירופיות על מוסקבה

ביקור נדיר: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יגיע היום (שלישי) לסבב פגישות באוסטריה, במה שיהיה ביקורו המדיני הראשון במערב אירופה לאחר כמעט שנה בה נמנע מלהגיע לאזור. "אנחנו לא מקדמים מטרה של פיצול מישהו או משהו מהאיחוד האירופי", אמר פוטין בריאיון לטלוויזיה האוסטרית.

לדבריו של הנשיא הרוסי, למדינתו יש עניין רב באיחודו ובשגשוגו של האיחוד, שכן מדינות האיחוד הן השותפות הכלכליות והמסחריות החשובות ביותר עבור מוסקבה. בביקורו במדינה המערב אירופית, לראשונה מאז ביקר ביולי 2017 בפינלנד, ייפגש פוטין עם בכירים בממשל ובעולם העסקי של אוסטריה וידון בנושאים כלכליים. אך מאחורי הקלעים, באופן לא רשמי, יש לשער כי נושא הסנקציות שמוטלות על מוסקבה, מאז פלישתה למזרח אוקראינה, יידונו בשיחות.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בכיר ובכיר לשעבר במועצה באזור ירושלים חשודים בהטרדה מינית

היסטוריה בסעודיה: רישיונות נהיגה ראשונים חולקו לנשים

גואטמלה: 69 הרוגים, מאות פצועים ונעדרים בהתפרצות הר געש

מנהיג מפלגת הימין הקיצוני באוסטריה, היינץ כריסטיאן שטראכה
 

תומך בפוטין. מנהיג מפלגת הימין הקיצוני באוסטריה, היינץ כריסטיאן שטראכה (רויטרס)

 

היחסים של מוסקבה עם מדינות מערב אירופה בשנים האחרונות נחשבים למתוחים ביותר. הפלישה הרוסית לחצי האי קרים ולמזרח אוקראינה, מעורבותה בסוריה, וההרעלה של המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו על אדמת בריטניה – אלו רק חלק מהסיבות מדוע הקשרים של פוטין עם מנהיגי המדינות החזקות באירופה אינם טובים.

לצד זאת, אוסטריה, שממשלתה מורכבת מקואליציה שכוללת גם מפלגת ימין קיצוני שתומכת בפוטין – ושהעומד בראשה היינץ כריסטיאן שטראכה קרא להסרת הסנקציות ממוסקבה, נחשבת למדינה לה קשרים טובים, חמים ויציבים עם רוסיה. גירושם במקביל של עשרות דיפלומטים רוסים ממדינות שונות באירופה, בעקבות ניסיון החיסול של המרגל הרוסי ובתו, פסח על אוסטריה שלא נקטה בסנקציות נגד נציגיה הזרים של רוסיה בשטחה.

וינה עתידה לקבל בחודש יולי הקרוב את תורה לעמוד בראש סבב הנשיאות של האיחוד האירופי. היא כבר הודיעה כי תפעל ככוח מגשר בין מערב אירופה למזרחה.